از شهر دلفی (Delphi) یونان چه می دانید؟، تصاویر

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، سایت باستان شناسی دلفی که جزو میراث دنیای یونسکو به شمار می رود در نزدیکی روستایی مدرنی با همین نام در یونان واقع شده است و از نظر اهمیت هم ردیف با آکروپولیس، المپیا و جزیره دیلوس (Delos) بوده و گنیجنه بقایای باستانی آن در کنار کوه باشکوه دلفی باعث شده تا به یکی از مهم ترین جاذبه های یونان تبدیل گردد. یونانیان باستان دلفی را مرکز دنیا می دانستند و بر اساس افسانه ها، زئوس دو عقاب را به دو طرف دنیا رها کرد که در این نقطه به هم رسیدند. داستان دیگر هم وجود دارد مبنی بر اینکه بعد از نبرد پلاتیا (Plataea)، تمامی شهرهای یونان آتش های خود را خاموش نموده و آتش جدیدی از دلفی برداشتند.

از شهر دلفی (Delphi) یونان چه می دانید؟، تصاویر

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

شهر فعلی دلفی با جمعیت 2،300 نفر قطب هتل ها، مهمانخانه ها، رستوران ها، مغازه ها و جاذبه های کترینگ برای گردشگران است. بعد از اینکه روستای موجود در محل معبد آپولو به منظور کاوش های باستان شناسی به یک کیلومتری غرب آن منطقه منتقل شد، شهر دلفی در سال 1892 به وجود آمد. در ادامه با ما همرا باشید تا نقاط دیدنی دلفی را به شما معرفی کنیم.

معبد آپولو (معبد دلفی)

مهم ترین و تنها بقایای به جا مانده از معبد آپولو (Temple of Apollo) که 3 بار در همین مکان ساخته شده، پایه های آن است. آخرین ساخت معبد به قرن چهارم پیش از میلاد باز می گردد که به سبک دوریک بنا شده بود، البته جزییات آن به اواخر دوره کلاسیک برمی گردد. راستا مقدس (Sacred Way) به عنوان اصلی ترین جاده دسترسی به آن، یک راستا 200 متری از بالای کوه تا معبد آپولو است که در دوران باستان، شهرهای مختلف یونان در دو طرف این جاده، یادبودها و گنجینه هایی به عنوان نذری نصب نموده بودند، اما از این آثار فقط پایه ستون آنها باقی مانده است. اگر به پشت ساختمان معبد بروید، شاهد دیواری با سنگ ها چندضلعی از قرن ششم پیش از میلاد خواهید بود که نمای اصلی آن 90 متر طول دارد، هرچند در گذشته 2 متر بلندتر بوده است.

تاریخ ساخت تئاتر این سایت به قرن چهارم قبل از میلاد برمی گردد که در دوران روم نیز تغییراتی در آن اعمال شد. این مکان گنجایش 5000 تماشاچی در 35 ردیف نیمکت سنگی داشته و برای میزبانی مسابقات موسیقی در بازی پایثین (Pythian) ساخته شده بود که از سال 590 قبل از میلاد در دلفی برگزار می شد. از آنجایی که در منطقه مقدس قرار گرفته است، چشم اندازی عالی از کل سایت را به گردشگران تقدیم می نماید.

ورزشگاه تاریخی دلفی در بالاترین قسمت سایت و 50 متر بالاتر از تئاتر قرار گرفته که تاریخ ساخت آن به قرن پنجم پیش از میلاد می رسد، هرچند شکل فعلی آن به قرن دوم میلادی و رومی ها مربوط می گردد. سکوهای سنگی چند طبقه گنجایش 500 تماشاگر را داشته و مانند ساختمان تئاتر برای میزبانی بازی های پایثین بنا شده بود و مسابقات ورزشی در اینجا برگزار می شد.

نمونه ستون سرپنتاین (Serpentine)، از الحاقات جدید این سایت در سال 2015 است که دقیقاً در سمت راست معبد آپولو قرار گرفته است. ستون برنزی اصلی این مجموعه در سال 324 میلادی توسط کنستانتین عظیم برداشته شد و در حال حاضر در هیپودروم (Hippodrome) ترکیه نگهداری می گردد. این ستون برای گرامیداشت یونانی هایی بود که در نبرد با امپراطوری ایران جنگیدند و شکست خوردند (479 پیش از میلاد).

گنجینه آتنی ها

گنجینه آتنی ها (Treasury of the Athenians) در فرم یک معبد دوریک حدوداً 510 سال پیش از میلاد ساخته و در سال های 1906-1903 نیز بازسازی شد. آتنی ها آن را با استفاده از سنگ های مرمر جزیره پاروس بنا کردند تا محلی برای پیشکش نذری هایشان به آپولو باشد. یک کتبه فوق العاده نیز در این سایت وجود داشته که اصل آن در موزه دلفی نگهداری می گردد و این فقط کپی آن است.

کوه پرناسیس

در شهر دلفی فضای زیادی برای پیاده روی های کوهستانی و ورزش های زمستانی به خصوص در کوه پرناسیس (Parnassus) وجود دارد که با ارتفاع 2،457 متر یکی از بلندترین کوه های یونان محسوب می گردد. به لطف کو ه های پوشیده از برف آن در فصل زمستان، عظیمترین مرکز اسکی کشور با 27 کیلومتر خط اسکی است.

روستای کوهستانی آراخووا

روستای کوهستانی آراخووا (Arachova) با جمعیت 800 نفر در دامنه های شمالی کوه پرناسیس و هشت کیلومتری شرق دلفی قرار گرفته است. هتل ها و مهمانخانه های این روستا از ساختمان های سنگی قدیمی هستند که در رستوران های رمانتیک کوچک با دکوراسیون سنتی خود غذاهای محلی یونانی سرو می نمایند. این محل پاتوق آتنی های پولدار در فصل زمستان به شمار می رود.

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی بین سایت باستانی و شهر مدرن دلفی قرار گرفته است و کلکسیونی خیره نماینده از کاوش های این سایت نظیر کتیبه ها، مجسمه ها، نذورات و لوح های سنگی دارد که به ترتیب تاریخ در 14 اتاق نگهداری می شوند. یک کافه و مغازه هدیه نیز در این موزه وجود دارد.

تولوز

تولوز (Tholos) در نزدیکی معبد آتنا (Athena) و روی یک پلان دایره ای قرار گرفته و بقایای 20 ستون دوره دوریک در فضای بیرونی و 10 ستون دوره کورینتیان (Corinthian) در فضای داخلی آن مشهود است. این شاهکار معماری کلاسیک حدوداً 380 سال قبل از میلاد ساخته شد و عملکرد دقیق آن تعیین نیست.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1328

به "از شهر دلفی (Delphi) یونان چه می دانید؟، تصاویر" امتیاز دهید

863 کاربر به "از شهر دلفی (Delphi) یونان چه می دانید؟، تصاویر" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از شهر دلفی (Delphi) یونان چه می دانید؟، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید