ادعای رمزگذاری سر به سر واتس اپ صحت ندارد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایکس دی ای دولوپر، واتس اپ در اوایل سال جاری میلادی قوانین و سیاست های حریم خصوصی خود را آپدیت کرد و پس از آن شایعاتی در فضای آنلاین مبنی بر آن منتشر شد که این شرکت می تواند پیام های خصوصی و محتوای کاربران را بخواند و با فیس بوک به اشتراک بگذارد.

ادعای رمزگذاری سر به سر واتس اپ صحت ندارد

واتس اپ به شدت این شایعات را رد و ادعا کرد به دلیل رمزگذاری سر به سر، نه خود و نه فیس بوک نمی توانند پیام های کاربران را بخوانند یا تماس های آنها را استراق سمع کنند. اما اکنون گزارشی نو نشان می دهد واتس اپ و فیس بوک می توانند به طریقی محتوای پیام های خصوصی کاربران را بخوانند.

این گزارش از طریق سازمان غیرانتفاعی پرو پابلیکا با مدارکی مستند منتشر شده است.

در این گزارش آمده است: قبل از آنکه کاربر محتوایی در پیام رسان ارسال کند، یک پیام اتوماتیک روی نمایشگر موبایلش ظاهر می شود که در آن نوشته شده: هیچ فردی خارج از چت، حتی واتس اپ، نمی تواند پیام ها را بخواند یا گوش دهد. این پیام های اطمینان دهنده واقعیت ندارند. بیش از هزار کارمند پیمانی واتس اپ در ساختمان هایی در آستین (استان تگزاس)،دوبلین و سنگاپور میلیون ها مورد از محتوای کاربران را بررسی می کنند. این کارمندان از یک نرم افزار مخصوص فیس بوک برای جستجو میان انبوه پیام های خصوصی، تصاویر و ویدئوهایی استفاده می کنند که از طریق کاربران واتس اپ به نام محتوای نامناسب گزارش شده است. محتوای گزارش شده از طریق سیستم های هوض مصنوعی شرکت بررسی می شود. این کارمندان پیمانی می توانند درباره هر آنچه که در نمایشگر رایانه شأن ظاهر می شود در کمتر از یک دقیقه قضاوت کنند.

در بخش دیگری از گزارش در این باره توضیح داده شده است: از آنجا که محتوای واتس اپ رمزگذاری شده است، سیستم های هوش مصنوعی نمی توانند به طور اتوماتیک تمام چت ها، تصاویر و ویدئوها را بررسی کنند. این امر در مورد فیس بوک و اینستاگرام هم صحت دارد. اما هنگامیکه کاربران دکمه گزارش را در این اپ انتخاب می کنند، بازبین های واتس اپ می توانند به محتوای خصوصی دسترسی یابند و درباره نقض قانون در محتوای ارسالی قضاوت کنند.

گیزمودو هم در این باره می نویسد: بیشتر کاربران معتقدند تصاویر و محتوای نقض کننده قوانین باید رصد و گزارش شود. اما بازبین های واتس اپ به این سازمان فاش کرده اند سیستم هوش مصنوعی این پیام رسان پست های عادی را هم ارسال می کند. هنگامیکه یک محتوای گزارش شده برای بازبین ها ارسال شود، آنها می توانند 5 پیام آخر چت را هم مشاهده کنند.

سخنگوی واتس اپ در واکنش به این گزارش بیان نمود: ما واتس اپ را طوری توسعه دادیم که مقدار جمع آوری اطلاعات محدود و ابزارهایی فراهم شود تا با تکیه بر گزارش های کاربران از توسعه محتوای ناخواسته (اسپم) جلوگیری و تهدیدها را بررسی کند.

هرچند سخنگوی این پیام رسان به طور مستقیم به فقدان رمزگذاری سربه سر در پیام ها اشاره نکرده اما در بخشی از بیانیه او آمده است: با توجه به بازخوردی که از کاربران دریافت کردیم، اطمینان داریم افراد درک می کنند زمانی که گزارشی در واتس اپ ثبت می کنند، ما محتوای ارسالی آنها را دریافت می کنیم.

اگر محتوای گزارش پرو پابلیکا صحت داشته باشد، فیس بوک و واتس اپ با چالش های جدی روبرو می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2042

به "ادعای رمزگذاری سر به سر واتس اپ صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای رمزگذاری سر به سر واتس اپ صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید