14 دستگاه مورد احتیاج در صنعت شیشه و بلور بومی سازی شد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، سید محمد مسعود صدر قاینی مدیر عامل شرکت مشاوره و طراحی، فراوری و نصب ماشین آلات گفت: با توجه به اینکه بسیاری از ماشین آلات صنعتی در صنایعی مانند فراوری شیشه و بلور و شیشه خودرو، از خارج از کشور وارد می گردد، در صدد برآمدیم تا این تجهیزات را بومی سازی کنیم.

14 دستگاه مورد احتیاج در صنعت شیشه و بلور بومی سازی شد

وی ضمن شرح کوشش های اجرا شده در طول یک دهه در این واحد فراوریی اضافه نمود: ابتدا کار را از زیرزمین یک خانه آغاز کردیم و به تدریج، توانستیم آن را به یک شرکت دانش بنیان پویا و بالنده تبدیل کنیم، خوشبختانه امروزه توانسته ایم دستگاه های مختلف مورد احتیاج در صنایع گوناگون را در داخل کشور بومی سازی کنیم.

صدر قاینی با اشاره به تحقیقات اجرا شده در این شرکت دانش بنیان ادامه داد: دستگاه های مختلف اتوماتیک CNC در صنعت شیشه پیش از این از کشورهای مانند آلمان و ترکیه وارد می شد. در این شرکت حدود 14 دستگاه مختلف در این صنعت بومی سازی شده است.

این فعال دانش بنیان ضمن اشاره به شرایط کلی این صنعت در حال حاضر گفت: یکی از دستگاه های ساخته شده، دستگاه CNC برای برش شیشه، با دقت ± است. این دستگاه نیز قبلاً از کشورهای مانند آلمان وارد می شد، اما با همت جوانان متخصص ایرانی در واحد تحقیق و توسعه این شرکت، توانستیم تا آن را در داخل کشور بومی سازی کنیم. قیمت این دستگاه یک سوم قیمت نمونه مشابه خارجی است.

صدر قاینی در شرح مشتریان بالقوه این شرکت دانش بنیان، اضافه نمود: در حال حاضر در کشور نزدیک به 20 هزار کارگاه شیشه سازی در ایران فعالیت می نمایند، این کارگاه ها مشتری محصولات دانش بنیان هستند. با این همه متأسفانه علی رغم این که کیفیت کالای ایران ساخت هیچ چیزی از کالای مشابه خارجی کم ندارد، اما شرکت های عظیم، نظیر خودروسازی ها، تمایلی به خرید کالای ایرانی ندارند و در کوشش هستند تا کالای خارجی وارد نمایند.

مدیر عامل شرکت اعلام کرد: دلیل اینکه شرکت های خودروسازی، دستگاه های لازم برای فراوری شیشه های خودرو را از خارج، وارد می نمایند، اختصاص ارز ارزان قیمت از سوی دولت ها به واردات اینگونه اقلام است. امیدوار هستیم با یاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تصویب قوانین لازم در مجلس، جلوی واردات کالاهای صنعتی و فناورانه دارای نمونه مشابه داخلی گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1929

به "14 دستگاه مورد احتیاج در صنعت شیشه و بلور بومی سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 دستگاه مورد احتیاج در صنعت شیشه و بلور بومی سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید