چشم به مغز چه پیغام هایی می فرستد؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، تحقیقات جدید نشان داده است که زیر مجموعه ای از نورون های شبکیه چشم سیگنال های مهاری به مغز می فرستند. پیش تر از این محققان بر این باور بودند که چشم تنها سیگنال های تحریکی به مغز می فرستد.

چشم به مغز چه پیغام هایی می فرستد؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

چشم رازآلود

4 دهه قبل، در کتاب های مکتوب پزشکی آمده است: ارتباط چشم با مغز تنها به وسیله ارسال سیگنال های تحریکی امکان پذیر است؛ اما پژوهشگاران، دسته ای از نورون ها را کشف کردند که خارج از قائده 4 دهه قبل عمل می نمایند. تحقیقات جدید به سرپرستی دانشگاه نورث وسترن نشان می دهد، بخشی از نورون های شبکیه به جای پیغام های تحریکی پیغام های مهاری به مغز می فرستند و این فرایند باعث افروختن تعداد کمتری از نورون ها می گردد درست برعکس پیغام های تحریکی که باعث افروختن تعداد زیادی از نورون های عصبی می شوند.

محققان دانشگاه نورث وسترن دریافتند، بسیاری از رفتارهای این نورون های مهاری، رفتاری ناخودآگاه هستند که درگیر هماهنگ سازی ریتم سیرکاردیان به چرخه نور و تاریکی (چرخه ساعت خواب) و انقباض مردمک به نور شدید است. محققان با درک بهتر چگونگی عملکرد سلول های عصبی می توانند راستا جدید رفتاری چشم ما را درک نمایند.

تیفانی اشمیت، استادیار نوروبیولوژی در (کالج واینبرگ) هنر و علوم نورث وسترن و رهبر این پروژه در نورث وسترن، می گوید: این سیگنال های مهاری برای تنظیم ساعت خواب و جلوگیری از انقباض مردک در نور کم کارکرد دارند که ربط مستقیم به چشم انداز مناسب و سازگاری عملکرد روزانه چشم دارد. ما فکر می کنیم که نتایج تحقیقات منجر به درک یک مکانیسم می گردد. مکانیسمی که ثابت می نماید بعضی از نورون های چشم، رفتاری نسبتا حساس به نور دارند(یعنی همان نورون هایی که پیغام های مهاری را ارسال می نمایند) درست برعکس آنچه تا به امروز می پنداشتیم و فرض بر این بود، چشم ما بسیار به نور حساس است.

برای ادامه مطالعات، اشمیت و تیم او که سلول های عصبی شبکیه را مسئول سیگنال های مهاری می دانستند، این مورد را روی موش آزمایش کردند. آنها سیگنال های مهاری را در موش مسدود کردند سپس حتی نورهای خیلی ضعیف هم بر روی چرخه خواب موش اثر گذار بودند. این موش بسیار حساس به نور شد.

این نشان می دهد که یک سیگنال مهاری فعال، برای حفظ چرخه تنظیم خواب ما مدام در حال کار کردن است که چشم ما برای آرامش و استراحت بدن در هنگام خواب فقط تغییر نورهای قوی را از دنیا اطراف به مغز می فرستند.

این پیغام های مهاری، چشم ما را از تغییرات یک باره ای و آسیب ماهیچه ای دور نگه می دارد و با کم شدن یک باره ای نور مردک چشم دچار تغییر ناگهانی و آسی نمی گردد. این مدارهای غیر متعارف مهاری رفتارهای ما را به نور تعدیل می نمایند.

این مقاله در ماه می در ژورنال ساینس قرار است منتشر گردد.

در این باره بخوانید:

آیا حفره های لایه اوزون در حال بسته شدن هستند؟

آیا سیارک ماسک دار امشب زمین را نابود خواهد نمود؟

منبع: ساینس دیلی

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1607

به "چشم به مغز چه پیغام هایی می فرستد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چشم به مغز چه پیغام هایی می فرستد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم به مغز چه پیغام هایی می فرستد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید