همه چیز درباره وبلاگ

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.

همه چیز درباره وبلاگ

وبلاگ چیست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد می توانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ (لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد؛ بسیاری از عکاسان؛ گرافیست ها و ... هم وبلاگ های بسیار پرطرفداری دارند). وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.و افکار، عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند. از آنجایی که وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آن را یک نشریه اینترنتی شخصی نیز دانست. گاهی برخی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.

وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است. هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و به وسیله وبلاگ نویسی؛ نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نقاط دنیا در دهکده دنیای گذاشته اند.

تاریخچه وبلاگ نویسی

گرچه وبلاگ نویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد؛ اما انفجار وبلاگ نویسی با ورود به قرن بیست و یکم رخ داد. در ایران هم این موضوع بر می گردد به بیست و سوم خرداد 1381 که اولین سرویس ارایه دهنده وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ(persianblog.ir) شروع به کار کرد (البته آن موقع پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال 1386 این دامنه به سرقت رفت و هم اکنون این سایت با دامنه دات آی آر مشغول به فعالیت است).

پدیده وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا آنجا که هم اکنون تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش می باشد. براساس آمارها رتبه ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگ نویس دنیا هستیم.

برای وبلاگ نویسی چه ملزوماتی احتیاج است؟

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما می گذارند؛ شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمی پردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت می دهید. البته ذکر این مطلب لازم است که بیشتر سرویس های وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما می نمایند. ولی در هر صورت ملزوماتی برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آن ها را در ادامه ذکر می کنیم:
 • امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب فراهم باشد (کامپیوتر شخصی،کامپیوتر فامیل،دوستان کافی نت و یا ...).
 • فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطالبتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگ نویس دیگری بخواهید آن را برایتان به وبلاگ پست کند).
 • برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ(مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

از چه موقع باید شروع کرد؟

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد می توانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان؛ گرافیست ها و ... هم وبلاگ های بسیار پرطرفداری دارند).

برای وبلاگ نویسی از کجا باید شروع کرد؟

اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را دارید و نیز فکر می کنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگ نویسان بپیوندید می توانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه نموده و وبلاگ خود را ایجاد کنید. به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید. برای فارسی زبانان سرویس های زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان وبلاگ اقدام می نمایند.

چگونه وبلاگ بسازیم؟؟ (آموزش ساخت وبلاگ در سایت بلاگفا)

در این آموزش قصد داریم شما را با نحوه ساختن وبلاگ در یکی از عظیم ترین سایت هایی که خدمات وبلاگ را ارائه می دهند آشنا کنیم. سرویس های مختفی مثل Persianblog.ir ،blogger.com ، mihanblog.com و ... وجود دارند، اما ما بلاگفا را به دلیل امنیت، ساده تر بودن دامنه و مهم تر از همه، بالاتر بودن رتبه آن نسبت به دیگر سایت ها، ترجیح می دهیم. برای ساخت وبلاگ، مراحلی را که در این آموزش گفته شده است به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا وارد سایت بلاگفا شوید.
 • پس از وارد شدن به سایت بلاگفا همان گونه که ملاحظه می کنید این سایت توضیحاتی را در خصوص خدماتی که این سرویس دهنده در اختیار شما قرار می دهد توضیح داده که اگر برای اولین بار است که از این سرویس استفاده می کنید خواندن این توضیحات به شما توصیه می گردد.
 • پس از خواندن این توضیحات بر روی دکمه ثبت نام و ایجاد وبلاگ جدید کلیک نمایید تا مراحل ساخت وبلاگ شما شروع گردد:
 • اکنون وارد صفحه ای می شوید که فیلدهایی (خانه های سفید رنگ و خالی که برای وارد کردن و نوشتن اطلاعات شما درون آن هاست) قرار داده شده است که شما باید آن ها را به دقت تکمیل نمایید.
 • همان گونه که مشاهده می کنید اولین فیلد، فیلد نام کاربری می باشد.

نام کاربری، هم به عنوان اسم وبلاگ شما و هم به عنوان نام کاربری برای ورود به کنترل پنل شما لحاظ می گردد پس در انتخاب آن دقت کنید چون انتخاب یک نام مناسب و مرتبط با فعالیت وبلاگ شما می تواند نقش بسیار موثری در پا دریافت وبلاگ شما داشته باشد. نام کاربری تنها می تواند شامل حروف انگلیسی و عدد باشد و حروف فارسی را پشتیبانی نمی نماید. توجه نمایید که این نام دیگر قابل تغییر نمی باشد.

پس از تکمیل فرم، آدرس وبلاگ شما به این صورت خواهد بود https://username.blogfa.com

فیلد شماره دو، فیلد کلمه عبور می باشد که به عنوان کلمه عبور وبلاگ شما در نظر گرفته می گردد در انتخاب آن دقت کنید که نه آنقدر ساده باشد که هر کسی قادر به پیدا کردن آن باشد و نه آنقدر طولانی و سخت که خودتان هم یادتان نماند.

بهتر است که کلمه عبورتان تلفیقی از حروف لاتین و عدد باشد تا امنیت آن بیشتر گردد و بیشتر از 8 کاراکتر باشد برای مثال کلمه های عبور زیر را هرگز استفاده نکنید:

 • 123456789
 • 987654321
 • 1234
 • abcd

فیلد بعدی هم همان طور که از اسمش معین می باشد باید کلمه عبور را دوباره وارد کنید دقیقا همان کلمه ای را تایپ کنید که در فیلد قبلی تایپ کردید. دقت کنید که کلمه عبور به کوچک یا عظیم بودن حروف حساس می باشد.

ضمناًً کلمه عبور می تواند شامل این کاراکتر ها نیز باشد : - () ^ % $ # @ ! = + { } / . , [ ])

فیلد بعدی عنوان وبلاگتان می باشد که در بالای مرورگر و بالای سایتتان نمایش داده می گردد. باز هم سعی کنید اسمی را انتخاب نمایید که به فعالیت وبلاگ شما نزدیک تر باشد. این نام برای موتورهای جستجو خیلی مهم است. نسبت به آن می فهمند که موضوع وبلاگ شما چیست.

نوبت به فیلد بعدی یعنی نام نویسنده می رسد که نام خودتان یا نام کسی که برای او دارید وبلاگ می سازید را وارد نمایید. این اسم می تواند اسم واقعی شما یا اسم مستعار شما باشد تصمیم آن به عهده شما است.

بعد از نام نویسنده در فیلد بعدی باید توضیح مختصر و کوتاهی را از وبلاگ خود بنویسید که از این عبارات موتورهای جستجو گر استفاده می نمایند تا بفهمند که کلمات جست و جو شده و خواسته شده از آن ها در وبلاگ شما وجود دارند و به وبلاگ شما مرتب هستند یا نه. پس به دقت آن ها را پر کنید و سعی کنید واقعا کلمات یا عباراتی را در آن بنویسید که در وبلاگ شما موجود باشد. سعی کنید این فیلد را با کلمات پر نمایید و کلمات را با کاما از یکدیگر جدا نمایید. از نوشتن جملات طولانی خودداری کنید. به این ترتیب نتیجه بهتری می گیرید؛ مثلا: ساخت وبلاگ، بلاگفا، آموزش ساخت، آموزش تا اینکه بنویسید: آموزش ساخت وبلاگ در بلاگفا

در قسمت بعدی باید ایمیل خصوصی خود را وارد نمایید که به هیچ عنوان به کاربران وبلاگ نشان داده نخواهد شد و پس از ثبت نام ایمیلی به آن فرستاده می گردد که در آن از طرف مدیریت بلاگفا به خاطر ثبت نام در بلاگفا از شما قدر دانی می گردد و نام کاربری و کلمه عبورتان به آن فرستاده می گردد تا اگر آن ها را فراموش کردید نام کاربری و کلمه عبورتان را داشته باشید. پس حتما ایمیل خود را در این قسمت وارد نمایید و از ایمیلی که به آن فرستاده می گردد به خوبی نگهداری کنید چون اگر نام کاربری و کلمه عبورتان را افراد دیگری بدانند می توانند وارد قسمت مدیریت وبلاگ شما شوند و از طرف شما پست های نامربوط ارسال نمایند و حتی کلمه عبورتان را تغییر دهند و دیگر شما به وبلاگتان دسترسی نخواهید داشت.

با تائید ایمیل به صفحه ورود و خوش آمد گویی بلاگفا منتقل می شوید. به همین راحتی شما توانستید یک وبلاگ بسازید.

حال دوباره به صفحه اصلی سایت بلاگفا بروید و در قسمت نام کاربری و کلمه عبور، نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید و وارد قسمت مدیریت بلاگ خود شوید.

به شما تبریک می گوییم؛ شما از این به بعد صاحب یک وبلاگ شدید و می توانید تجربیات، خاطرات و حرف های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. [از قلم نیاندازید که همواره به مخاطبان خود امید بدهید. مطالب خوب و علمی بنویسید نه مطالب منفی و نامیدنماینده.

جهت تکمیل آموزش های بالا به موارد زیر توجه نمایید:

 • وبلاگ ساختن یک کار ساده است.
 • واردblogfa.com یا Persianblog.ir شوید و عضویت در سایت را بزنید.
 • در پرشین بلاگ پس از وارد شدن وارد صفحه ای می شویم که مطلبمان را درآن یادداشت می کنیم. برای فرستادن مطلب هم فرستادن یادداشت را می زنیم.

نکته مهم: بهتر این است که مطلب یا مطلب هایمان را با گزینه فرستادن یادداشت وارد کنیم و در آخر از سمت راست وبلاگ در منوی پرشین بلاگ بازسازی وبلاگ را بزنیم.

بازسازی وبلاگ چیست؟

کاربرد بازسازی وبلاگ این است که شما با فرستادن یادداشت تنها آن را ثبت نموده اید و در صفحه وبلاگتان نمایش داده نمی گردد. با گزینه بازسازی وبلاگ مطالب جدید و تغییرات جدید در وبلاگ نشان داده می گردد.

گزینه های تنظیم قلم:

 • در صفحه تنظیم یادداشت گزینه های مختلفی وجود دارد که بیشتر آن ها شبیه Word هست و بسیار آسان. مثل Bold ،Italic یا Underline.
 • اما گزینه هایی مثل تنظیم جدول، ایجاد عکس و یا لینک دادن وجود دارد که با آن به زودی آشنا می شویم.
 • پس از هر بار فرستادن مطالب، آن ها در پایین صفحه ثبت می شوند. در وبلاگ مطالب از پایین به بالا نمایش داده می شوند. پس قدیمی ترین آن است که پایین ترین است. در حال حاضر بیشتر سایت ها اینگونه هستند.
 • جلوی هر مطلب ثبت شده سه گزینه وجود دارد: تنظیم، حذف و نظرات.

تنظیم و حذف که معلوم هستند. در تنظیم می توانید مطلب را ویرایش (Edit) کنید. در سرانجام هر مطلب یک عبارت نظر بدین وجود دارد که دیگران در آن نظر می دهند. Persianblog یک خوبی دارد و آن این است که هر مطلبی که ثبت می گردد در صورت وجود نظرهای جدید با آبی Bold شده اعلام می نماید.

با استفاده از منوهای سمت راست در قسمت مدیریت می توانید نسبت به ارسال نوشته جدید؛ ویرایش قالب؛ لینک ها؛ نظرات؛ پروفایل و ... اقدام نمایید.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1194

به "همه چیز درباره وبلاگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره وبلاگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید