نتایج اولیه انتخابات اروپا، تقویت راست افراطی و سبزها، شکست نسبی احزاب سنتی

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، نتایج نظرسنجی های پای شعب اخذ رای در انتخابات پارلمانی اروپا نشان دهنده تقویت احزاب راست افراطی و جریان های سبز و شکست نسبی احزاب سنتی این قاره است.

نتایج اولیه انتخابات اروپا، تقویت راست افراطی و سبزها، شکست نسبی احزاب سنتی

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با سرانجام یافتن برگزاری انتخابات مجلسی اروپا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نتایج اولیه به همراه نتایج نظرسنجیهای پای شعب اخذ رای تصویری کلی از نتایج سرانجامی این انتخابات از سوی رسانه های اروپایی درحال انتشار است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میزان مشارکت در این انتخابات از همه انتخاباتهای 40 سال گذشته بیشتر بوده است و مجلس اروپا تخمین زده است که حدود 51 درصد از بیش از 400 میلیون نفر از واجدین شرایط رای دادن در انتخابات شرکت نموده اند و رای خود را به صندوقهای اناخته انند.

در فرانسه آخرین نتایج نشان می دهد که حزب راست افراطی اتحاد ملی وابسته به مارین لوپن پیروز شده است بیشترین کرسیها را در میان احزاب فرانسوی از آن خود کند. حزب سبز فرانسه نیز پیروز شده است پیروزی بزرگی در این انتخابات کسب کند.

به گزارش یورو نیوز، حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن، جریان اصلی راست افراطی فرانسه بر اساس نتایج نظرسنجی ها در خروجی صندوق های رای با کسب 23/2 درصد آرا پیشتاز این انتخابات است: یک پیروزی بزرگ برای ملی گرایان فرانسه دو سال پس از شکست در برابر امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری 2017.

گفته می گردد که حزب اتحاد ملی فرانسه با توجه به این نتایج 22 تا 24 کرسی در مجلس اروپا را کسب خواهد نمود.

حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل ماکرون احتمالا کسب با 21/9 درصد آراء در صندلی دوم قرار گرفته است. حزب سبزها به رهبری یانیک ژدو هم با 12/8 درصد آراء سوم است.

دستیار رئیس جمهور فرانسه با این حال گفته است که این نتایج برای آنها چشمگیر است.

فرانسه در مجلس اروپا 79 کرسی در اختیار دارد.

رویترز با اشاره به انتخابات مجلسی اروپا در بریتانیا نوشت: حزب برگزیت وابسته به نایجل فاراژ از حامیان خروج از اتحادیه اروپا، براساس نتایج نظرسنجی پای شعب بیشترین کرسیها را کسب نموده است و این مساله موجی از خشم از ترزا می نخست وزیر این کشور که پیروز به اجرایی کردن خروج لندن از اتحادیه اروپا نشده است را برانگیخته است.

بی بی سی گزارش داد: حزب محافظه کار انگلیس احتمالا 10 تا 12 درصد کمتر از 23 درصدی که در انتخابات 2014 کسب نموده بود رای خواهد آورد و احتمالا بدترین نتیجه را درمیان احزاب این کشور کسب خواهد نمود.

براساس این گزارش، حزب برگزیت در رتبه اول در بریتانیا قرار گرفته است. نایجل فاراژ به خبرنگاران گفته است که احتمالا بزرگترین پیروزی را کسب خواهیم کرد.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه حزب برگزیت احتمالا 31 درصد آراء را بخود اختصاص خواهد و حزب محافظه کار تنها پیروز به 7 رصد کرسیهای انگلیس در مجلس اروپا خواهد شد و بعد از حزب سبز انگلیس در صندلی پنجم قرار خواهد گرفت.

در آلمان که 96 کرسی و بیشترین کرسیها را در میان 28 عضو اتحادیه اروپا در اختیار دارد حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل صدراعظم این کشور در رقابتی نزدیک به حزب سبزهای این کشور پیشتاز انتخابات هستند اما حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان نیز پیروز شده است 10 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و در مجلس اروپا صاحب کرسی گردد.

روز گذشته میان هواداران نامزدهای راست افراطی و مخالفان آنها در دورتموند در غرب آلمان تنشهایی در خیابانها اتفاق افتاده بود.

در اتریش نتایج نظرسنجی پای شعب نشان می دهد که حزب راست میانه وابسته به سباستین کورتز صدراعظم این کشور پیشتاز انتخابات است و حزب راست افراطی صندلی سوم را به خود اختصاص داده است.

به گزارش یورو نیوز، حزب راست میانه مردم اتریش با کسب 34/5 درصد آرا، برنده بزرگ انتخابات اتریش خواهد شد. حزب سوسیال دموکرات این کشور که در جریان انتخابات ریاست جمهوری و مجلسی گذشته بازنده اصلی بود، این بار می تواند با کسب حدود 24/1 درصد آراء دومین جریان اصلی سیاسی این کشور اروپای مرکزی باشد. حزب راست گرای افراطی آزادی اتریش که اخیرا با رسوایی رهبر خود روبرو شده است و از دولت خارج شد، احتمالا با کسب 17/5 درصد در صندلی سوم قرار می گیرد.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در اسپانیا نیز حزب حاکم سوسیالیست از دیگر رقبا جلو افتاده واحتمالا بیشترین کرسی را در مجلس اروپا صاحب خواهد بود.

اما در ایتالیا نتایج نظرسنجیهای پای صندوقها نشان می دهد که حزب راست افراطی لیگ بیشتر از بقیه احزاب پیروز به کسب آراء خواهد شد.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، با سرانجام مهلت اخذ رای در ساعت 11 شب در ایتالیا، نتایج اولیه نشانگر پیشتازی حزب راست گرای افراطی به رهبری ماتئو سالوینی، وزیر کشور است. براساس تخمین های اولیه رقابت تنگانگی میان حزب دموکرات متمایل به چپ و جنبش پنج ستاره برای صندلی دوم در میان است.

در یونان نتایج نظرسنجیها در حوزه های اخذ رای نشان می دهد که حزب دموکراسی نوین پیشتاز است و جریان اصلی راست میانه این کشور نیز احتمالا 32 تا 36 درصد آراء را به خود اختصاص خواهد داد. اما نتیجه بد مربوط به حزب چپ گرای سیریزا به رهبری الکسیس سیپراس، نخست وزیر فعلی این کشور است که با کسب 19 تا 25 درصد آراء در صندلی دوم قرار خواهد گرفت. سیپراس با توجه این نتایج نبستا ضعیف اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی نموده است.

به طورکلی تحلیلگران معتقدند که نتایج انتخابات تا این لحظه نشان دهنده افزایش شمار کرسیهای احزاب راست افراطی و جریانهای سبز این قاره و شکست نسبی احزاب سنتی این اتحادیه است.

انتخابات مجلس اروپا سرانجام هفته گذشته شروع شد و روز یک شنبه آخرین روز برگزاری آن بود. هرچند مجلس اروپا از اختیار اجرایی اندکی برخودار است، اما ترکیب مجلس عمدتا نشاندهنده آینده وضعیت دولت ها در اتحادیه اروپاست.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 479

به "نتایج اولیه انتخابات اروپا، تقویت راست افراطی و سبزها، شکست نسبی احزاب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج اولیه انتخابات اروپا، تقویت راست افراطی و سبزها، شکست نسبی احزاب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید