مقایسه دوربین هواوی P40 پرو و پیکسل 4 ایکس ال؛ نبرد مدعیان

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، بازاریابی شرکت ها برای دوربین گوشی های هوشمند عملا چنان جذاب است که می توان یک جایزه ای در حد اسکار به این رقابت ها اختصاص داد اما در نهایت چیزی که اهمیت دارد، نتیجه نهایی است. در این مطلب قصد داریم عملکرد دوربین گوشی های هواوی P40 پرو و پیکسل 4 ایکس ال را با یکدیگر مقایسه کنیم تا ببینیم آیا جدیدترین گوشی پیکسل علی رغم نداشتن سخت افزار پر زرق وبرق و به صرف داشتن نرم افزار همه فن حریف می تواند دوربین قدرتمند پرچم دار جدید هواوی را شکست دهد یا نه. همچنین در این مقایسه می خواهیم ببینیم سنسور غول پیکر 1/1.28 اینچی هواوی P40 پرو چه حرفی برای گفتن دارد. باید خاطرنشان کنیم که در تمام تصاویر این مطلب، عکس سمت راست مربوط به هواوی P40 پرو و عکس سمت چپ هم مربوط به پیکسل 4 ایکس ال است.

مقایسه دوربین هواوی P40 پرو و پیکسل 4 ایکس ال؛ نبرد مدعیان

رنگ ها

تفاوت بین دو عکس در این منظره بسیار کم است و عمدتا در زمینه نوردهی و غلظت رنگ شاهد نابرابری هستیم. هواوی P40 پرو (عکس راست) کمی بیشتر از پیکسل 4 ایکس ال (عکس چپ) رنگ ها را غلیظ تر ثبت نموده و تا حدی شاهد نوردهی بیش از حد در بخش های اندکی از تصویر هستیم ولی در کل در زمینه وایت بالانس یا تراز سفیدی بهتر عمل نموده است. عکس پیکسل کمی کنتراست بیشتری دارد و در عین حال نویزهای بیشتری ثبت نموده که به عنوان مثال می توانیم به نویزهای مربوط به بخش رنگ های سیاه در سمت چپ بخش پایینی اشاره کنیم. در کل تفاوت زیادی بین دو عکس وجود ندارد ولی می توانید ببینید که گوشی پیکسل رنگ زرد را هم در نوردهی کلی و هم مثلا برای برچسب سمت راست بخش پایینی فریم مورد توجه قرار داده است.

حالت پرتره

گوشی پیکسل برای حالت پرتره عمق میدان کمتری دارد که این موضوع عمدتا سلیقه ای محسوب می شود. اما در این میان، نباید دقت هواوی P40 پرو (عکس راست) در زمینه سنجش عمق را از قلم بیندازیم. اگر بر عکس هواوی زوم کنید، می بینید که تارهای مو شخص موردنظر که از کلاه بیرون زده در فوکوس گوشی هواوی قرار دارند ولی پیکسل آن ها را مات نموده است. اگر متوجه شدید که فوکوس پیکسل برای موها واضح تر است، این موضوع به تفاوت نقطه اصلی فوکوس گوشی ها برمی شود که در خصوص هواوی بیشتر خود چهره در مرکز توجه واقع شده است.

جزییات

در این دو تصویر شاهد ثبت جزییات گسترده توسط هر دو گوشی هستیم. پیکسل بار دیگر نویزهای بیشتری دارد (مثلا در میله های سمت چپ تصویر) اما هر دو در زمینه ثبت جزییات بافت ها مانند بلوک های سیمانی مرکز تصویر و آجرهای قبل از آن عملکرد خیلی خوبی داشته اند.

طول روز

در تصویر هواوی P40 پرو (سمت راست) شاهد نوردهی بیش از حد یا اوراکسپوز شدن هستیم. در عکس پیکسل در فواصل دور جزییات بیشتری ثبت شده که البته این موضوع عمدتا به افزایش کنتراست لبه ها به وسیله نرم افزاری برمی شود و با کراپ کردن می توانیم غیرواقعی بودن نتیجه را تشخیص بدهیم. پیکسل 4 اگرچه توانسته با افزایش کنتراست در بخش هایی از عکس جزییات بیشتری نمایش دهد، اما عکس دوربین هواوی بار دیگر طبیعی تر است و در زمینه کنترل نویز عملکرد بهتری داشته است. اما در مقیاس گوشی های هوشمند، عکس پیکسل توجه بیشتری را جلب می نماید هرچند از لحاظ فنی ضعیف تر محسوب می شود و بیش از حد بر نرم افزار تکیه دارد.

سلفی

برنده بی چون و چرا این رقابت پیکسل 4 ایکس ال (تصویر چپ) است که از نظر وضوح، رنگ و جزییات رجحان دارد. دوربین پیکسل جزییات مربوط به ریش و مو را بهتر ثبت نموده و از لحاظ مدیریت رنگ ها و نوردهی آسمان عملکرد بهتری دارد. اما دوربین سلفی هواوی P40 پرو با وجود اینکه فیلتر مربوط به زیبایی خاموش بوده، بیش از حد بر نرم افزار تکیه نموده و این موضوع نتیجه چندان ایدئالی نداشته است.

HDR

این عکس به خوبی نحوه ثبت عکس های HDR توسط دو گوشی را نشان می دهد. عکس پیکسل (سمت چپ) بار دیگر پر از نویز است ولی سنسور غول پیکر هواوی P40 پرو (سمت راست) توانسته نواحی تاریک را بدون اینکه مصنوعی برسند، مدیریت کند. با وجود اینکه عملکرد هر دو گوشی برای بخش های تاریک تا حد زیادی یکسان است، ولی برای منطقه روشن انتهای تونل پیکسل نتوانسته عملکرد خیلی خوبی داشته باشد. عکس هواوی اگرچه در کل گرم تر است و مثلا رنگ آجرها با غلظت بیشتری ثبت شده، ولی در کل تصویر بهتری محسوب می شود.

نور کم

در نگاه اول، به نظر می رسد هر دو عکس توسط یک دوربین ثبت شده اند. رنگ ها به طور قابل توجهی مشابه یکدیگر هستند و به منظره واقعی شباهت دارند. با نگاه دقیق تر می توانیم ببینیم که گوشی پیکسل (تصویر چپ) متن کنار درب را بهتر نشان داده اما دوباره غلظت رنگ زرد افزایش یافته است. این بار تصویر هواوی (سمت راست) کنتراست بیشتری دارد اما این تصویر پردازش های نرم افزاری سنگین تری را نشان می دهد.

در تصویر ثبت شده با پیکسل (سمت چپ) بار دیگر می توانید توجه بیشتر به رنگ زرد را مشاهده کنید. در عکس پیکسل رویکرد مشابه HDR دیده می شود و اگرچه تصویر هواوی P40 پرو از لحاظ نوردهی تاریک تر است، ولی طبیعی تر محسوب می شود. این موضوع به دقت بالاتر تراز سفیدی و بهتر بودن مدیریت نویزها بدون غیرطبیعی کردن تصویر برمی شود.

زوم

عملکرد زوم همیشه موضوعی بوده که تا حد زیادی به سخت افزار تکیه دارد. طی چند سال اخیر، شرکت های سازنده در خصوص افزایش کیفیت زوم هیبریدی، سوپر رزولوشن و دیگر تکنولوژی ها ادعاهای زیادی مطرح نموده اند ولی در نهایت در بیشتر موارد این زوم اپتیکال است که بهترین کیفیت را به ارمغان می آورد. حالا قصد داریم عملکرد زوم هواوی P40 پرو (واید، 1 برابر و 5 برابر) و پیکسل 4 ایکس ال (1 و 2 برابر) را مقایسه کنیم.

زوم 2 برابر

بار دیگر، در عکس پیکسل 4 (سمت چپ) شاهد ته رنگ قرمز-طلایی هستیم و عکس هواوی P40 پرو هم تاریک تر است. از آنجایی که دوربین پیکسل از لنز اختصاصی برای زوم اپتیکال 2 برابری بهره می برد، در زمینه ثبت جزییات عملکرد بهتری دارد و هواوی برای این مقدار زوم از فناوری هیبریدی استفاده نموده و این رویکرد را می توان مشاهده کرد. مانند عکس های قبلی، در عکس پیکسل شاهد نویزهای بیشتری هستیم و لنز زوم 2 برابری با ثبت جزییات بیشتر توانسته بر این ضعف غلبه کند.

زوم 3 برابر

هیچ یک از دو دوربین از لنز مختص زوم 3 برابری بهره نمی برند و بنابراین در هر دو تصویر شاهد زوم دیجیتالی هستیم. به غیر از ته رنگ قرمز عجیب در عکس هواوی P40 پرو (سمت راست)، نرم افزار هواوی به پای گوشی پیکسل نمی رسد. به عنوان مثال می توانیم به سه شاخه درخت در سمت چپ بخش فوقانی اشاره کنیم که بهتر بودن نرم افزار پیکسل را نشان می دهد. همین بهتر بودن جزییات در علف های پایین دیوار در عکس پیکسل دیده می شود. کنتراست بالاتر عکس پیکسل باعث شده گرافیتی روی دیوار جلوه بهتری داشته باشد و همچنین نباید تراز سفیدی دقیق این عکس را از قلم بیندازیم.

زوم 5 برابر

با مقایسه این دو تصویر مزیت داشتن لنز زوم به وضوح قابل مشاهده است. همان طور که در تصویر قبلی پیکسل 4 به لطف داشتن لنز زوم 2 برابری عملکرد بهتری داشت، در این تصویر شاهد رجحان محسوس هواوی P40 پرو (سمت راست) هستیم که به لطف لنز زوم 5 برابری و سنسور عظیم RYYB محقق شده است. اگرچه در این تصویر شاهد عملکرد بسیار خوب نرم افزار پیکسل برای زوم 5 برابری هستیم، ولی در نهایت نرم افزار نمی تواند دقیقا جای لنز و سنسور عظیم را پر کند.

با کاهش نور، این تفاوت در زمینه زوم دیجیتال و اپتیکال بیشتر به چشم می آید. پرچم داران هواوی در زمینه عکاسی در محیط های کم نور طی سال های اخیر عملکرد عالی داشته اند. و حالا دوربین تله فوتو هواوی به لطف پشتیبانی از زوم 5 برابری و سنسور عظیم تر، توانسته کیفیت عکس های زوم را بیش از پیش بهبود ببخشد. اگرچه پیکسل در زمینه نرم افزاری یکی از بهترین ها محسوب می شود، اما ترکیب زوم دیجیتال و محیط کم نور باعث می شود که حتی این گوشی هم توانایی رقابت با هواوی را از دست بدهد.

حالت شب

در نهایت، باید حالت شب دوربین این دو گوشی را مقایسه کنیم که شاهد رقابت بسیار تنگاتنگی هستیم. با وجود اینکه هنگام عکس برداری از این سوژه نور بسیار کمی وجود داشت، اما هر دو گوشی توانسته اند تصویر بسیار خوبی را ثبت نمایند. عکس پیکسل 4 ایکس ال (سمت چپ) مطابق معمول نویزهای بیشتری دارد ولی در کل تاثیر پردازش های نرم افزاری کمتر دیده می شود که برای تشخیص این موضوع باید بخش های مختلف عکس را به صورت کراپ شده مشاهده کرد.

در یک محیط بسیار کم نور، شاهد رجحان هواوی P40 پرو هستیم. ثبت عکس هواوی (سمت راست) حدود 6 ثانیه طول کشید و برای ثبت عکس با پیکسل 4 ایکس ال (سمت چپ) حدود 8 ثانیه زمان صرف شده است. اگرچه گوشی پیکسل صحنه را روشن تر نموده و غلظت رنگ را افزایش داده، اما نمی توان رجحان عکس هواوی را کتمان کرد. اگر حدود یک دقیقه و نیم زمان صرف کنید، می توانید از حالت آسمان شب پیکسل بهره ببرید که با این کار نتیجه بهتر می شود ولی در نهایت بهبود آن در مقایسه با هواوی P40 پرو چندان محسوس نیست و ضمناًً زمان زیادی هم صرف ثبت عکس خواهد شد.

مزایای داشتن سنسور غول پیکر

انتخاب این تصاویر تا حد زیادی به سلیقه کاربران برمی شود. به عنوان مثال می توان به قابلیت سنسور غول پیکر هواوی در زمینه مدیریت نویزها اشاره نمود و همچنین نباید توانایی این گوشی هواوی برای توانایی بالای عکس برداری در محیط های کم نور را کتمان کرد. از طرف دیگر، باید به توانایی پیکسل 4 ایکس ال برای نوردهی مناسب در شرایط مختلف-به خصوص در طول روز-اشاره کنیم و ضمناًً نباید کنتراست و غلظت رنگ مناسب عکس ها در بیشتر محیط ها را از قلم بیندازیم. در این میان، پیکسل در زمینه مدیریت نویز هنوز ضعف قابل توجهی دارد.

روی هم رفته، هر دو گوشی در 90 درصد شرایط عکس های فوق العاده ای ثبت می نمایند و به غیر از جذابیت سنسور غول پیکر هواوی P40 پرو، باید به جذابیت دوربین پریسکوپی آن هم اشاره کنیم. اگر فقط تا حد اندکی بر سوژه زوم می کنید، گوشی پیکسل جوابگوی نیازهای شما خواهد بود (البته اگر با نویزهای محدود مسئله ای ندارید). اما اگر خواهان زوم بیشتر یا ثبت عکس های واید هستید (از قلم نیاندازید این گوشی هواوی از دوربین اولترا واید بهره می برد) پس بدون شک گوشی هواوی بیشتر مورد توجه شما قرار می گیرد.

در آخر این مقایسه باید بگوییم که دوربین های بیشتر لزوما منجر به نتایج بهتری نمی شود ولی در هر صورت نمی توان تأثیر سنسور بسیار عظیم را کتمان کرد. هواوی مطابق معمول برای دوربین پرچم دار خود از سخت افزارهای فوق العاده ای استفاده نموده اما گوگل هم به لطف نرم افزار فوق العاده خود توانسته حرف زیادی برای گفتن داشته باشد. با این وجود، جدیدترین پرچم دار هواوی به لطف نرم افزار مناسب، سنسور RYYB غول پیکر و چندین لنز توانسته انعطاف پذیری بسیار بیشتری برای کاربران به ارمغان بیاورد.

نگاهی به تمام ویژگی های دوربین خانواده هواوی P40

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1180

به "مقایسه دوربین هواوی P40 پرو و پیکسل 4 ایکس ال؛ نبرد مدعیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دوربین هواوی P40 پرو و پیکسل 4 ایکس ال؛ نبرد مدعیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید