مقاله: نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، انسان جایزالخطاست و همه ما مرتکب گناهانی می شویم که برایمان پشیمانی به همراه دارد. گاهی این گناهان کوچک و گاهی آن قدر بزرگ است که فکر می کنیم هیچ وقت بخشیده نمی شوند. آیا نمازی وجود دارد که با خواندن آن امید به بخشیدن گناهان داشته باشیم؟ غیر از نماز برای بخشیدن گناهان چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ خبرنگاران در این مقاله به این سؤالات شما پاسخ می دهد.

مقاله: نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟

اگر واقعاً از گناهی پشیمان هستید و از صمیم قلب می خواهید که توبه کنید مطمئن باشید که توبه شما توبه نصوح خواهد بود و خدا توبه تان را خواهد پذیرفت.

روایات مختلفی وجود دارد که در آن ها اعمال یا ذکرهایی برای توبه و دوری از گناه نام برده شده است به مجموعه ذکرهای توبه صیغه توبه می گویند. در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

نماز توبه از پیامبر (ص) روایت شده است. ایشان این نماز را در ماه ذی القعده به اصحاب خود آموزش دادند و فرمودند:

هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگذارد جز این که از آسمان به او ندا شود: ای بنده خدا! توبه تو پذیرفته شد و گناهان تو بخشوده؛ اینک کار خویش را از نو آغاز کن. فرشته ای نیز از فرود عرش به او می گوید: ای بنده خدا! خوشا به حالت، مبارک باد بر تو و بر خاندان و خانواده تو. دیگری به او ندا می دهد: ای بنده خدا! باک مدار که خصمان و مدعیان خود در قیامت را، خرسند ساختی. دیگری ندا می دهد: ای بنده خدا! با ایمان بمیری، دین از تو دور مباد و قبرت گسترده و نورانی باد. دیگری می گوید: ای بنده خدا! پدر و مادر از تو خرسندند، گناهان آن ها و گناهان تو و گناهان خاندان تو بخشوده است و روزی تو در دنیا و آخرت گسترده است و جبرئیل به او ندا می دهد: دل خوش دار، من همراه با فرشته مرگ (ملک الموت) نزد تو خواهم آمد و به او فرمان خواهم داد که با تو مهربان باشد؛ تا مرگ، تو را هیچ نیازارد و روح از جسمت به آرامی و خوشی بیرون رود.

منبع مقاله: نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟

انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2090

به "مقاله: نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: نماز توبه و استغفار چگونه خوانده می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید