معرفی جاذبه های گردشگری نکا مازندران

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، جاذبه های گردشگری نکا بیشتر از دیدگاه جاذبه های طبیعی در میان ایرانیان معروفیت پیدا کرده اند. نکا جاذبه هایی مانند آبشار، چشمه، غار و ... دارد.

معرفی جاذبه های گردشگری نکا مازندران
نکا یکی از شهرستان های استان مازندران است که در شرق این استان واقع شده است. این شهرستان از غرب به شهرستان ساری و از شرق به شهرستان بهشر متصل است. رود نکا در مرکز این شهر جاری است و به دریای خزر می رسد. این شهرستان در منطقه ای کاملا دشتی واقع شده و آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. بهترین زمان برای مسافرت به نکا فصول بهار و تابستان می باشد.

آبشار زنگتآبشار زنگت در استان مازندران، در جنوب روستای زنگت پایین و در منطقه ای جنگلی قرار گرفته است. ارتفاع آبشار در حدود 20 متر و آبشاری پله ای است. ارتفاع آبشار از سطح دریا در حدود 1170 متر است. زنگت پایین، روستایی از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا، دهستان زارم در استان مازندران است.

آبشار پس از جاری شدن از ارتفاعات جنوبی روستا به رودخانه زارم رود میریزد. این منطقه دارای پوشش جنگلی انبوع و فراوانی نظیر درخت ممرز ، ال، کچف، شمشاد، بلوط، انجیلی، شیردار، مرس(راش)، ازگیل وحشی، آلوچه وحشی ، زرشک کوهی، سیب وحشی، ولیک، تلکا، بارانک جنگلی می باشد وهمچنین دارای پوشش گیاهان زینتی نظیر گل شقایق، گل رز، گل بنفشه، زعفران وحشی،... و گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان ، گل آویشن، اسفنج، و گونه های فراوانی از گونهای وحشی است. برای دسترسی به آبشار باید از شهرستان نکا به چلمردی سپس صفا میان، ولدیمه و در آخر زنگت پایین رفت.

روستای کچپ محلهروستای کچپ محله واقع در بخش هزار جریب شهرستان نکاء با 206 خانوار و 869 نفر جمعیت دارای 17 نفر دانشجو می باشد. قدمت این روستا به چند قرن پیش می رسد که گفته شده چند برادر به این روستا مهاجرت کرده که در چلم کوه زندگی می کرده اند بعد از آن این روستا ترکار نیزنام گرفت و بعد از مدتی روستای فوق به علت سید بودن بیشتر اهالی روستا، سید محله نامیده شد. در نهایت این روستا، به علت وجود درختان زیاد کچپ ، کچپ محله نام گرفت.

پارک جنگلی و چشمه آب معدنی قرمرضچشمه آب معدنی قرمرض، یکی از مشهورترین نقطه گردشگری شهرستان نکا محسوب میشود. این چشمه، در فاصله 10 کیلومتری شهر نکا؛ در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته؛ معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی (کلیوی) آب آن بوده، که بسیاری از هموطنان را وادار کرده؛ تا از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به منطقه مسافرت مینمایند!

در سال های اخیر طرح گردشگری در اطراف چشمه، از سوی شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجرا میباشد، و با احداث سرویس بهداشتی، قهوه خانه، آلاچیق و … در اطراف چشمه توجه مسافران را بیشتر جلب کرده است. (پارک جنگلی اطراف چشمه قرمرض به مساحت 30 هکتار با همکاری منابع طبیعی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد، که طی سالهای آینده بر اهمیت آن اضافه میشود.)

غار گمیشاناین غار در روستای خانه سر در 5 کیلومتری شهر نکا و 20 کیلومتری بهشهر قرار گرفته است و از سال 1367 مورد بررسی باستان شناسان قرار گرفته است. قدمت غار گمیشان به 14 تا 15 هزار سال قبل برمی شود. کاوشگران با هدف گاه نگاری، تعیین قدمت، طبقه بندی مصنوعات سنگی، بازسازی اقلیم و مطالعه رژیم غذایی ساکنان این منطقه کاوش کرده اند. تا به امروز 40 هزار تکه استخوانی، 30 هزار دست ابزارهای سنگی و تعدادی سفال در لایه های بالایی کشف شده است.

آبشار دزدهاین آبشار در 3 کیلومتری غرب روستای درویشان قرار گرفته است که نیمی از این جهت در میان مزارع و مراتع و نیمی در میان جنگل درختان پهن برگ همراه با شیبی ملایم قرار گرفته است. درویشان، روستایی از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا است. برای دسترسی به این روستا ابتدا وارد جاده نکا-پایین زرندین شده و با ادامه جهت به روستای بالازرندین می رسید.

از این روستا به سمت منطقه غرمرض ادامه جهت داده تا به روستای سه کیله برسید و وارد جاده فرعی شده تا به روستای درویشان برسید. این آبشار از جمله آبشارهای پرآب منطقه است که حوضچه آن عمق زیادی دارد. آبشار از میان دو صخره سنگی از ارتفاع 5 متری به پایین میریزد و حوضچه سنگی آن بیش از 15 متر ارتفاع دارد.

تالاب لپو و پلنگانمجموعه مرداب های لپو و پلنگان به فاصله یک کیلومتری جنوب دریای مازندران و در شرق نیروگاه نکا واقع شده اند. مجموعه تالابی فوق، هر فصل از سال جلوه خاص و ویژه ای دارد. در زمستان و پاییز مأمن پرندگان مهاجر میباشد. معروفترین این پرندگان قو، قره غاز و فلامینگو میباشد؛ که ادسته دسته، در آن اسکان موقت می گیرند و جلوه های جذابی را بوجود می آورند. دسترسی مناسب، اقلیم مساعد، جلوه های متنوع فصلی طبیعت و… امکانات قابل توجهی را جهت بهره برداری توریستی از آن ایجاد کرده؛ که در صورت برنامه ریزی مناسب می تواند مورد استفاده عموم مردم واقع شود!

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2151

به "معرفی جاذبه های گردشگری نکا مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه های گردشگری نکا مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید