معامله فیس بوک و استرالیا در دنیای تکنولوژی چه معنایی دارد؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، قانون گذاران استرالیایی مجبور شدند برای ایجاد توافق بین ناشران اخبار و فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی یک معیار سنجش مشخص کنند، امری که ممکن است در نهایت در تعادل قدرت بین دو صنعت اختلال ایجاد کند.

معامله فیس بوک و استرالیا در دنیای تکنولوژی چه معنایی دارد؟

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

برای عقب نشینی فیس بوک، استرالیا با برخی تغییرات در قانون اولیه موافقت کرد

کمتر از یک هفته پس از مسدود شدن دسترسی کاربران استرالیا به اخبار توسط فیس بوک، این غول فناوری در برابر فشار ها تسلیم شد و پذیرفت که به ناشران اخبار پول دهد.

فیس بوک پس از مذاکره درباره تغییرات در قانون پیشنهادی که این شرکت را به پرداخت هزینه محتوا وادار می کرد، از تصمیم خود بازگشت. این جزو آخرین نتایج نبرد ادامه دار بین ارائه دهندگان محتوا در سراسر دنیا و شبکه های فناوری است که از آن ها سود می برند و معمولا اولی از دومی درخواست پرداخت اجرت می کند.

قانون گذاران استرالیایی مجبور شدند برای ایجاد توافق بین ناشران اخبار و فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی یک معیار سنجش مشخص کنند، امری که ممکن است در نهایت در تعادل قدرت بین دو صنعت اختلال ایجاد کند.

برای عقب نشینی فیس بوک، استرالیا با برخی تغییرات در قانون اولیه موافقت کرد و حال وارد یک دوره میانجیگری دو ماهه شده تا فرصت بیشتری برای تنظیم توافق نامه های دلالی فراهم گردد. خزانه داری استرالیا گفت که از طریق توافق نامه های تجاری اش با رسانه ها بررسی خواهد کرد که آیا فیس بوک و دیگر پلتفرم های دیجیتال، چون گوگل کمک قابل ملاحظه ای به تداوم صنعت اخبار استرالیا کرده اند یا نه.

نکته مهم تر، اما این است که این قانون اصلاح شده - که احتمالاً این هفته به تصویب مجلس سنا و مجلس کنندگان می رسد - می تواند برای تمام کشور هایی که قصد دارند قوانین و مقررات خودشان را به دره سیلیکون (سیلیکون ولی) تحمیل کنند نیز پیامد هایی داشته باشد.

کانادا به زودی قوانینی مشابه قوانین پیشنهادی استرالیا اتخاذ خواهد کرد، انگلیس هم قرار است در تلاش جهت ایجاد تعادل دوباره بین ناشران و پلتفرم های آنلاین قوانین جدیدی وضع کند. در اروپا، مقامات و قانونگذاران در حال تدوین مقررات دیجیتالی جدیدی هستند که می توانند تحت تأثیر معامله جدید با استرالیا قرار بگیرند.

کریس راسباخ، مدیر صندوق سرمایه گذاری دنیای ورلد استارز جی استرن و همکاران، گفت: رویکرد استرالیا می تواند به وضع قوانین و مقررات جدید سایر شبکه های اجتماعی دنیا در مقابل فیس بوک منجر گردد.

البته به قانون پیشنهادی استرالیا هم انتقاداتی وارد شده است. به گفته تیم برنرز-لی، بنیانگذار شبکه دنیای، می تواند شبکه اینترنت را به چیزی متفاوت از آنچه ما امروز می شناسیم، تغییر دهد. او هفته گذشته در جلسه ای در مجلس سنا گفت که بابت طرح جدید این رسانه نگران است، زیرا با الزام به پرداخت پول برای پیوند دادن به محتوای آنلاین، یکی از اصول بنیادین اینترنت را زیر پا می گذارد.

این نگرانی ها با تصمیم اخیر فیس بوک جهت عقب نشینی و مذاکره تا حدی فروکش کردند، اما پیامد های این تنش زدایی موقت احتمالاً به فراتر از استرالیا کشیده خواهند شد. مارتین گارنر، مدیر عامل شرکت تحقیقات دیجیتال سی سی اس اینسایت، گفت: سایر کشور های دنیا به دقت نظاره گر این اقدام استرالیا خواهند بود.

او گفت: ما در مقطعی از تاریخ قرار داریم که غول های اینترنتی باید به طور کامل و سازنده با دولت های سراسر دنیا همکاری کنند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1799

به "معامله فیس بوک و استرالیا در دنیای تکنولوژی چه معنایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معامله فیس بوک و استرالیا در دنیای تکنولوژی چه معنایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید