محققان نانوحامل هایی با الهام از باکتری ها ساختند

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، پژوهشگران با الهام از باکتری ها، ناحامل هایی برای تزریق یک ماده شیمیایی به نوعی یوکاریوت ساختند.

محققان نانوحامل هایی با الهام از باکتری ها ساختند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان دانشگاه ایالتی سندیگو نانوذرات جدیدی ارائه کردند که می تواند به عنوان نانوحامل استفاده شود. نتایج این پروژه در نشریه eLife به چاپ رسیده است.

محققان نشان دادند که چگونه ساختار انقباضی مرتبط با دگرگونی (MAC) در تبول ها (یوکاریوتی با ساختار لوله ای شکل) موجب دگرگونی می شود. آن ها پروتئین جدیدی شناسایی کردند که ساختاری شبیه به ستاره دارد و مسئول فعال شدن این دگرگونی در تبول ها است. ساختار MAC در باکتری ها بوده و پروتئین مورد نیاز تبول ها توسط MAC به تبول ها تزریق می شود.

در این پروژه محققان نوعی MAC را شناسایی کردند که مسئول تزریق مواد شیمیایی زیستی به لارو این یوکاریوت ها است که می توان با این کار، لارو ها را به کرم تبدیل کرد. MAC ساختاری شبیه به سرنگ دارد که در باکتریوفاژ ها یافت می شود. باکتری ها در اثر فرگشت این ساختار را از فاژ ها نسخه برداری کرده اند.

پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری توموگرافی کرایو الکترونی از این ساختار تصویربرداری کردند. نتایج این تصویربرداری نشان داد که MAC دارای ساختار تزریقی ستاره ای شکل است که توسط باکتری ها آزاد می شود.

این گروه در مقاله ای که در Cell Report به چاپ رساندند نشان دادند که چگونه این ساختار می تواند به سلول ها متصل شده و ماده موردنظر را رهاسازی کند. آن ها این ساختار را روی سلول های موش آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار دادند. این نتایج شواهدی بود بر این فرضیه که می توان از MAC های اصلاح شده برای رهایش دارو استفاده کرد.

محققان نشان دادند که این سامانه دارای پتانسیل بالایی برای استفاده در زیست فناوری و پزشکی است و می توان از آن برای رهایش و هدف گیری سلول های یوکاریوت ها استفاده کرد از آنجایی که MAC از باکتری رها شده و به صورت خودبه خودی به سلول های هدف متصل می شود، این فناوری برای محققان جالب توجه است.

این تحقیقات نشان می دهد که تعداد زیادی از مواد موثر را می توان با MAC حمل کرد و رهایش انتخابی را با این ساختار انجام داد. محققان این پروژه بر این نکته تاکید دارند که تمام باکتری ها، MAC تولید نمی کنند؛ از هر 50 باکتری تنها یک باکتری قادر به تولید این ساختار ها است، اما از آنجایی که میلیارد ها باکتری وجود دارد این موضوع مسئله ای ایجاد نمی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 764

به "محققان نانوحامل هایی با الهام از باکتری ها ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان نانوحامل هایی با الهام از باکتری ها ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید