قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، باشگاه خبرنگاران نوشت: در چند روز اخیر شاهد اختلال در دسترسی به اینترنت و در ادامه فیلتر شبکه های مجازی خارجی به ویژه اینستاگرام بوده ایم. حال پرسش این اس که قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

به علت ناآرامی های اخیر و سوءاستفاده اغتشاشگران از شبکه های اجتماعی، محدودیت هایی در اینترنت و دسترسی کاربران به این شبکه ها ایجاد شده که ضرر و زیان بسیاری برای کسب وکار های آنلاین به همراه داشته است.

در چند روز اخیر به علت به وجود آمدن اوضاع آشفته و ایجاد برخی اغتشاشات در نقاط مختلف کشور شاهد اختلال در دسترسی به اینترنت و در ادامه فیلتر شبکه های مجازی خارجی به ویژه اینستاگرام بوده ایم. به گفته فعالان کسب وکار مجازی اغتشاشات اخیر باعث افت شدید بازار کسب وکار های اینترنتی شده است.

بر اساس گزارش سال گذشته مرکز آمار ایران، معادل 11 میلیون نفر به وسیله شبکه های مجازی کسب عایدی می نمایند؛ به طوری که حدود 9 میلیون نفر یعنی 83 درصد به وسیله اینستاگرام در حال کسب عایدی هستند.

خانم جعفری یکی از فروشندگان در شبکه های اجتماعی (اینستاگرام) می گوید: متاسفانه حدود 10 روز می گردد که دسترسی به شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام قطع شده است و در این چند روز ضرر بالایی را متحمل شده ایم. اغتشاشات ضرر و زیان زیادی برای کسب وکار ها به همراه داشته است. به عنوان یک فروشنده لباس در اینستاگرام بالغ بر 20 الی 30 میلیون در شرایط کنونی متضرر شده ام و با شرایط به وجودآمده باید حقوق خیاط، برش کار و ... را از جیب خودم پرداخت کنم که این موضوع شرایط را برای ما سخت نموده است.

ضرر 100 درصدی کسب وکار ها در پی اغتشاشات و ناآرامی های اخیر

رضا الفت نسب، عضو هیات مدیره انجمن کسب وکار های مجازی، می گوید: توسعه کسب وکار و فعالیت های مالی احتیاج به فضای امن و آرام دارد. کسب وکار های خردی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می نمایند، در پی این اغتشاشات و نا آرامی ها و کندی اینترنت به شدت ضرر خواهند کرد؛ به طوری که معین نیست در آینده چه اتفاقی می افتد.

او در ادامه گفت: کسب وکار های بزرگ تر هم به شبکه های اجتماعی وابسته هستند. تعدادی از مشتریان خود را در آن پیدا می نمایند. کسب وکار های بزرگ در شبکه های اجتماعی بازاریابی می نمایند و سرمایه گذاری هایی برای توسعه فعالیت خود در این پلتفرم ها نموده اند که اگر این ناآرامی ها ادامه دار باشد ضرر هنگفتی را متحمل خواهند شد.

قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

احمد وحیدی، وزیر کشور، می گوید: در اتفاقات اخیر برخی از شبکه های مجازی آتش بیار معرکه بودند و ساماندهی اغتشاشات را بر عهده داشتند. بخش زیادی از آشوب ها تحت آموزش همین فضای مجازی بوده است و برای دورزدن قطعی اینترنت از روش هایی استفاده می کردند.

او گفت: برخی از این شبکه های مجازی با انتشار برخی تصاویر که بعضا واقعی هم نیستند، کوشش می نمایند هم مردم را تحریک نموده و هم به آن ها آموزش دهند. طبیعی است در چنین حالتی ما برای حفظ امنیت، نظم عمومی، آرامش و حقوق شهروندی مردم، محدودیت هایی را اعمال می کنیم تا آن ها نتوانند از راستا شبکه های مجازی، اغتشاشات را راهنمایی نمایند.

به گفته وزیر کشور تا خاتمه یافتن اغتشاشات محدودیت های اینترنتی ادامه دارد. اغتشاشگران موجب اعمال چنین محدودیت هایی می شوند و هرگاه دستگاه امنیتی و اطلاعاتی مطمئن گردد که دیگر چنین موضوعیتی نیست این محدودیت ها برداشته می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2403

به "قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید