قانون جامع توسعه فناوریهای ژئوماتیک تدوین شد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، رئیس گروه ژئوماتیک معاونت علمی و فناوری از تدوین قانون جامع توسعه فناوری های ژئوماتیک (مکان محور) اطلاع داد و گفت: این قوانین را به تازگی تقدیم مجلس نموده ایم تا مورد آنالیز قرار بگیرد.

قانون جامع توسعه فناوریهای ژئوماتیک تدوین شد

یاسر ابراهیمیان قاجاری گفت: مطابق سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، ایران در افق 1444 در میان 5 کشور پیشرفته جهان در فراوری اندیشه، علم و فناوری جای گرفته و از مالی دانش بنیان، خوداتکا و مبتنی بر عقلانیت و معنویت اسلامی برخوردار بوده و دارای یکی از 10 اقتصاد عظیم جهان است.

رئیس گروه ژئوماتیک، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: با توجه به اینکه مقوله علم و فناوری از مهمترین زیرساخت­های پیشرفت کشور و ابزار جدی رقابت در عرصه­ های مختلف بین المللی است، لذا توسعه فناوری های راهبردی لازمه تحقق اهداف پیش­ بینی شده در افق 1444 است؛ از طرفی برای بی اثر کردن تحریم­های ظالمانه و دشمنی­ها علیه ملت ایران، یکی از راهکارهای اساسی توسعه فناوری­های نوین و راهبردی با تکیه بر توان دانشمندان و جوانان کشور محسوب می گردد.

ابراهیمیان اضافه کرد: فناوری های مکان­ محور (ژئوماتیک) به عنوان یک فناوری توانمندکننده و دانش بنیان از ابرفناوری های نوظهور و در حال رشد قرن 21است که تقریبا تمامی کشورهای توسعه­ یافته جهان تدوین و اجرای برنامه­ های توسعه آن را از مدت­ها پیش شروع نموده اند.

رئیس گروه ژئوماتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تجربه جهانی نشان داده است نسبت سود به هزینه در به کارگیری این فناوری­ها حداقل 4 به 1 بوده و پیشرفت در این فناوری­ها، خود، موجبات پیشرفت در بسیاری از فناوری­های دیگر را فراهم نموده است.

وی تاکید نمود: فناوری­های ژئوماتیک مجموعه فناوری­هایی هستند که در یک یا چند مرحله شامل تهیه، ذخیره­ سازی، به هنگام ­سازی، بازیافت، حفظ و نگهداری، تجزیه و تحلیل، کاربرد و نمایش اطلاعات مکان­ محور موثر می گردد؛ این فناوری­ها شامل فناوری­های اطلاعات مکانی مانند GIS و حدنگار، فناوریهای معین موقعیت و ناوبری مانندGP، سنجش از دور، فتوگرامتری، فناوری­های پویشگرهای لیزری و ... می گردد.

ابراهیمیان با بیان اینکه لازمه نقش ­آفرینی هرچه بهتر این ابرفناوری به عنوان زیربنای توسعه پایدار کشور، حمایت همه ­جانبه، توسعه و مدیریت راهبردی آن در سطح ملی است، گفت: به همین دلیل با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی پیش نویس این قانون تهیه شده که پس از سیر مراحل اداری در قالب طرح نمایندگان به مجلس ارائه خواهد شد.

وی گفت: پیش نویس اولیه این طرح در اواخر سال 98 برای بررسی­های بیشتر و اعمال نظرات کارشناسی به مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی ارائه شد که در جلسات متمادی پیش نویس نهایی آن حاصل شد.

وی با تاکید بر عزم جدی معاونت علمی و فناوری در توسعه ژئوماتیک کشور گفت: حمایت از شرکت­های دانش بنیان حوزه ژئوماتیک، راه اندازی شتاب دهنده تخصصی حوزه ژئوماتیک، تصویب قانون جامع ژئوماتیک در مجلس و سند راهبردی ژئوماتیک در شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله اقدامات معاونت علمی و فناوری در زمینه ژئوماتیک بوده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1652

به "قانون جامع توسعه فناوریهای ژئوماتیک تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون جامع توسعه فناوریهای ژئوماتیک تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید