فیلم ، آواز کرکننده مرغ زنگوله ای سفید رکورد بلندی صدای پرندگان را می شکند

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، دانشمندان می گویند مرغ زنگوله ای سفید یک گونه پرنده بومی آمریکای مرکزی و جنوبی بلندترین صدایی را که تا به حال از پرنده ضبط شده است، از خود در می آِورد.

فیلم ، آواز کرکننده مرغ زنگوله ای سفید رکورد بلندی صدای پرندگان را می شکند

به گزارش خبرنگاران به نقل از نیویورک تایمز مرغ زنگوله ای سفید که یکی از چهار نوع مرغ زنگوله ای است و در میان پرنده بازان در برزیل محبوبیت زیادی دارد، آوازی با صدایی غریب و فلزی دارد، صدایی که گویی از دنیایی بیگانه می آید.

به گفته آرتور گومز، دانشجوی زیست شناسی از دانشگاه ایالتی سائو پولو در برزیل که در این پژوهش جدید شرکت داشت، هنگامی که چند مرغ زنگوله ای سفید با هم می خوانند، صدایشان ممکن است کرنماینده باشد

این پرنده معمولا در ارتفاعات در جنگل های بارانی گرمسیری زندگی می نماید و به گفته کارشناسان صدایشان را می توان از کیلومترها آن طرف تر شنید.

پژوهشگران برزیلی با استفاده وسائل جدید ضبط که برای پایش سروصداهای صنعتی به کار می فرایند، به همراه لیزرهای فاصله یاب برای مشخص فاصله پرنده ها توانستند دو نوع صدا را از این پرنده ضبط نمایند: یک آواز طولانی تر و ظریف تر و یک صدای کوتاه تر و شدیدتر.

به گفته این پژوهشگران صدای نوع دوم این پرنده از صدای چکش بادی یا چکش برقی بلندتر است و بلندی آن در اوجش به 125 دسی بل می رسد که در حد شدت صدای دستگاه های تیرکوب است. این میزان سه برابر بلندتر از صدای تاریک مرغ جارزن (Screaming piha) است که رکورد بلندترین صدای پرندگان را داشت.

توجه داشته باشید که شنیدن صداهای با شدت بیش از 85 دسی بل برای مدت طولانی می تواند باعث آسیب دائمی به شنوایی انسان گردد.

این پژوهشگران همچنین رابطه ای میان طول آواز این مرغ و دامنه یا شدت آن را هم یافتند- هر چه شدت اوج آواز پرنده بیشتر بود، مدت کمتری طول می کشید. در فصل جفت یابی پرنده هر چه آوازش را بلندتر و بلندتر می نماید، مدت آن کوتاه و کوتاه تر می گردد.

به گفته کارشناسان این خصوصیت آواز این پرنده به همراه سادگی آن، الگویی از بده بستان های (trade-off) تکاملی میان دامنه یا شدت صدا و پیچیدگی آواز را نشان می دهد.

اما یک پرسش باقی می ماند: مرغ زنگوله ای سفید نر صدای کرنماینده اش را هنگامی از خود در می آورد که جفتش در نزدیکی اش است. جفت یابی پرنده نر با رو گردندان او از پرنده ماده آغاز می گردد، بعد او در اطراف جفتش می چرخد و بلندترین صدایش را یک راست به سوی صورت او می فرستد. در بسیار از پرندگان دیگر معمولا هنگامی که پرنده ماده به پرنده نر علاقه نشان می دهد، پرنده نر صدایش را پایین می آورد تا او را فراری ندهد.

این پژوهشگران می گویند راهبرد جفت یابی مرغ زنگوله ای بر خلاف انتظارشان است و باید تحقیق بیشتری در این زمینه انجام گردد.

  • مجله جانوران

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 886

به "فیلم ، آواز کرکننده مرغ زنگوله ای سفید رکورد بلندی صدای پرندگان را می شکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ، آواز کرکننده مرغ زنگوله ای سفید رکورد بلندی صدای پرندگان را می شکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید