غذاهای حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، یکی از محبوب ترین رژیم غذایی برای زنان به منظور کاهش وزن، رژیم های حاوی کربوهیدرات پایین می باشد. با محبوبیت گسترده رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین مانند رژیم غذایی اتکینز، رژیم غذایی زون و

غذاهای حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

یکی از محبوب ترین رژیم غذایی برای زنان به منظور کاهش وزن، رژیم های حاوی کربوهیدرات پایین می باشد. با محبوبیت گسترده رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین مانند رژیم غذایی اتکینز، رژیم غذایی زون و سواحل جنوبی، بسیاری از مردم به دنیال رژیم های غذایی حاوی کربوهیدرات پایین برای کاهش وزن می باشند. اما در واقع باید دقیقا بدانیم که یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین به چه معناست و چه فوایدی دارد. بدن ما احتیاجمند کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها در نسبت های خاص می باشد و همه مواد غذایی حاوی این عناصر تغذیه ای می باشند.

در رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین، فرد مقدار کربوهیدراتی که مصرف می نماید را به حداقل می رساند. این امر به طور اتوماتیک منجر به افزایش مصرف پروتئین ها و چربی ها می گردد.

منشاء رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین با رژیم اتکینز آغاز شد که به وسیله رابرت اتکینز، متخصص قلب در سال 1972 اختراع شد. رژیم غذایی اتکینز مقدار کربوهیدرات های مصرفی را به شدت محدود نموده، در حالی که مقدار پروتئین ها و چربی ها در این رژیم غذایی افزایش یافته است. مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا مانند سیب زمینی، برنج سفید، پاستا، نان و دسر در رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین مجاز نمی باشد. اگرچه رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین به کاهش وزن یاری می نماید، اما محدود کردن شدید همه انواع کربوهیدرات ها می تواند عوارض جدی برای سلامت انسان به همراه داشته باشد. بنابراین، توصیه می گردد که مقادیر مبه وسیلهی از کربوهیدرات های پیچیده را در رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین خود مصرف کنید، تا بتوانید بدون احساس خستگی و با خیال راحت به کاهش وزن خود برسید.

برنامه رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان

قبل از بحث درباره انواع مختلف رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان، اجازه دهید اطلاعات بیشتری درباره نحوه کار رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین به منظور حذف چربی بدن ارائه دهیم. کربوهیدرات های موجود در غذا به وسیله بدن به گلوکز تبدیل می شوند. اما همه کربوهیدرات ها نمی توانند به یک شکل به گلوکز تبدیل شوند. کربوهیدرات های پیچیده که به عنوان کربوهیدرات های تصفیه نشده شناخته می شوند، در غلات، میوه ها و بعضی از سبزیجات به آرامی به وسیله بدن به گلوکز تبدیل می شوند. اما کربوهیدرات های تصفیه شده یا ساده موجود در آرد سفید، نان سفید، نوشیدنی های خنک و پاستا سطوح قند خون را به سرعت افزایش می دهند. در صورتی که شما مقدار بیش از حد کربوهیدرات های تصفیه شده را مصرف کنید، همه این کربوهیدرات به گلوکز تبدیل شده و گلوکز بدن بیش از حد مورد احتیاج افزایش می یابد. سپس گلوکز مازاد به عنوان چربی در بدن ذخیره می گردد.

رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین با محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها، مقدار چربی که بدن می تواند ذخیره کند را محدود می سازد. بعضی از محبوب ترین رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان شامل رژیم غذایی اتکینز، رژیم غذایی زون و رژیم غذایی سواحل جنوبی می باشد.

رژیم غذایی اتکینز

این رژیم غذایی با محدود کردن مصرف غذاهایی مانند نان سفید، پاستا، برنج سفید و سبزیجات نشاسته داد مانند سیب زمینی، یام و سیب زمینی شیرین، مقدار مصرف کربوهیدرات ها را محدود می سازد. در این رژیم غذایی موادی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و بعلاوه محصولات لبنی مانند پنیر خامه ای و شیر وجود دارد. با این حال، مقدار غذاهای تولید نشده مانند نوشیدنی های گازدار و چیپس در این رژیم غذایی محدود می باشد. رژیم غذایی اتکینز یکی از محبوب ترین رژیم های غذایی حاوی کربوهیدرات پایین می باشد. با این حال، محدود کردن بیش از حد کربوهیدرات ها می تواند باعث کاهش سطوح قند خون و در نتیجه منجر به خستگی و بی حالی گردد.

رژیم غذایی سواحل جنوبی

این رژیم غذایی یکی از برترین و ساده ترین رژیم های غذایی حاوی کربوهیدرات پایین می باشد که به وسیله آرتور گاستون متخصص قلب پیشرفته است. همچون رژیم غذایی اتکینز، در رژیم غذایی سواحل جنوبی، شما مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا را محدود می کنید. اما کربوهیدرات های حاوی قند پایین که دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند در این رژیم غذایی می توانند گنجانده شوند. مصرف برنج، سبزیجات نشاسته دار مانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین، دسرهای غنی از قند، سبزیجاتی مانند ذرت و چغندر در این برنامه رژیم غذایی محدود می باشد.

رژیم غذایی زون

یکی دیگر از رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین که استفاده از آن به سرعت در حال افزایش است، رژیم غذایی زون بوده که به وسیله دکتر سیرز پیشرفته است. این رژیم غذایی یک برنامه غذایی متعادل بوده و مصرف کربوهیدرات ها در آن به شدت محدود نشده است. کربوهیدرات های پیچیده ای مانند برنج قهوه ای، غلات، لوبیا و بیشتر سبزیجات و میوه ها در این رژیم غذایی قرار دارند.

رژیم غذایی دکتر ویتاکر

یکی دیگر از رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین که به سرعت در حال محبوب شدن می باشد، رژیم غذایی دکتر ویتاکر می باشد. این رژیم غذایی به وسیله دکتر جولیان ویتاکر پیشرفته و مقدار کربوهیدراتی که فرد می تواند در طول روز مصرف کند در این رژیم غذایی محدود می باشد. در این رژیم غذایی ترکیبی از ورزش و رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین و پروتئین بالا به منظور بهبود کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد.

رژیم غذایی بدون دانه

در این رژیم غذایی، فرد نمی توانند هر نوع دانه گیاهی را مصرف کند و ضروری است که مصرف تمام سبزیجات نشاسته ای، شیرینی ها و قندها را به طور کامل محدود کند. این یک برنامه رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین بوده و می توان با استفاده از این رژیم غذایی به کاهش وزن دست یافت.

رژیم غذایی پرخوری و استرس

این رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان یک برنامه رژیمی 4 هفته ای بوده که با مصرف بسیار پایین کربوهیدرات ها آغاز می گردد. سپس مقدار مبه وسیلهی از کربوهیدرات در برنامه غذایی استفاده می گردد.

رژیم های غذایی حاوی کربوهیدرات پایین به کاهش وزن بدن یاری می نماید. اما حذف کامل کربوهیدرات ها از برنامه غذایی ترفند مناسبی نبوده و باعث ایجاد خطر باری سلامتی می گردد. فردی که از رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین و پروتئین بالا استفاده می نماید، ممکن است مقدار زیادی پروتئین و چربی را دریافت کند که این امر منجر به افزایش خطر بروز بیماری های قلبی و عروقی می گردد. یک رژیم غذایی متعادل همراه با انجام تمرینات ورزشی مناسب یکی از برترین روش ها به منظور کاهش وزن و دستیابی به وزن پایدار می باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2120

به "غذاهای حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای حاوی کربوهیدرات پایین برای زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید