عدم ثبت نام50 هزار دانش آموز برای کتب درسی، والدین سراغ بازار آزاد نروند

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن تبیین سیر آماده سازی کتب درسی، دلایل بدون کتاب ماندن بعضی دانش آموزان را با وجود گذشت 20 روز از سال تحصیلی شرح داد و به خانواده ها توصیه کرد که برای دریافت کتاب به بازار آزاد مراجعه نکنند. سامانه ثبت سفارش کتب درسی تا زمان تکمیل ثبت نام ها باز است.

عدم ثبت نام50 هزار دانش آموز برای کتب درسی، والدین سراغ بازار آزاد نروند

احمدرضا امینی در گفت وگو با خبرنگاران، به تبیین سیر آماده سازی تا توزیع کتب درسی پرداخت و اظهار کرد: شروع کار از زمانی شروع می گردد که پیش نویس متن کتب درسی در اختیار اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی قرار بگیرد.

وی اضافه نمود: چهار وضعیت برای کتب درسی داریم؛ کتبی که بدون تغییر هستند، کتبی که تغییرات جزئی دارند، کتبی با تغییرات کلی و کتب جدید التالیف؛ اکنون مراحل آماده سازی و چاپ یک کتاب جدیدالتالیف را تشریح می کنیم.

امینی با بیان اینکه کتاب جدیدالتالیف از جنبه های مختلف آنالیز و بارها در چرخه آنالیز و اصلاح مجدد قرار می گیرد گفت: نخست اینکه ترتیب محتوا باید کامل باشد و دوم اگر به تصاویری ارجاع شده یا توضیحی برای تصویرسازی داده شده و کامل نیست، بخش آماده سازی با کارشناسان تالیف ارتباط برقرار و نسبت به تکمیل اقدام می نماید.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش با بیان اینکه قطع کتاب درسی طی هماهنگی با چاپخانه و سیاست های سازمان معین و نهایی می گردد اضافه نمود: سپس مشخص قلم و سایز تیتر و بدنه متن انجام و حتی فاصله بین خطوط و بین پاراگراف ها طبق استانداردهای گرافیکی معین می شوند و در نهایت پیش نویس در اختیار واحد هنری قرار می گیرد تا حروفچینی شروع گردد.

وی ادامه داد: در حین حروفچینی، کارشناسان گرافیک درباره قالب کتاب تصمیم گیری می نمایند و کارشناسان یونیفرم کتاب را طراحی می نمایند که کار سختی است. با آماده شدن المان های اولیه، ویراستاری مجدد انجام می گردد و اگر خطایی وجود داشت مورد اصلاح قرار می گیرد و سپس ادامه کار به واحد صفحه آرایی سپرده می گردد. مدیر هنری با صفحه آراء هماهنگ می گردد که بر چه اساسی صفحه آرایی را جلو ببرد.

امینی اضافه نمود: با آماده شدن فصل اول کتاب، نمونه در اختیار مدیران هنری قرار می گیرد. نظر و نگاه مولف و تایید دفتر تالیف در اینجا ضروری است. در ادامه کار پرینت اولیه از سوی بخش صفحه آرایی وارد بخش تصحیح می گردد و دوباره نمونه با پیش نویس اولیه خبر چک و از هر نظر کنترل می گردد و اگر پیشنهاداتی وجود داشت مورد توجه قرار می گیرد. همچنین پرینت اولیه با رسم الخط زبان ادب فارسی فرهنگستان نیز باید مطابقت پیدا نموده و کنترل گردد.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه فرایند ارجاع کتب به مولف، معاونین و روسا، گرافیست، صفحه آراء و مصحح بعضا تا هفت مرتبه هم تکرار می گردد تا اشکالات احصاء شوند گفت: در حین کار، کتاب در فرایند اعتبار سنجی نیز قرار می گیرد تا صاحبنظران و افراد خبره نیز درباره آن اعلام نظر نمایند.

وی اضافه نمود: در نهایت کارت خبر صادر می گردد که باید به تایید مولف، مدیران مربوط و رئیس سازمان برسد. در مراحل آخر فایل چاپی تهیه شده و کنترل کیفیت، رنگ و متریال کاغذ انجام و به چاپخانه ارسال می گردد. چاپخانه پروف کتاب را برای سازمان ارسال می نماید که ما آن را مجدد با نمونه اصلی تطبیق می دهیم تا اگر چیزی جا افتاده باشد توسط واحد تصحیح اعمال گردد. خروجی اصلاحی دوباره برای چاپخانه ارسال می گردد و بعد از تایید پروف نهایی عملیات چاپ شروع خواهد شد.

امینی درباره شمارگان کتاب درسی نیز بیان کرد: اینکه چه تعداد کتاب درسی باید چاپ گردد به تعداد دانش آموزان ثبت نام شده بستگی دارد. البته ما در ابتدا یک شمارگان موقت صادر می کنیم و این عدد به تدریج کامل می گردد تا بتوانیم بر اساس آمار واقعی و دقیق، باقیمانده مورد احتیاج را نیز فراوری کنیم. ضمن اینکه ما هزار عنوان کتاب درسی داریم و هر کتاب شمارگان خاص خود را دارد.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به اینکه عملیات چاپ کتاب درسی معمولاً چه زمانی از سال شروع می گردد؟ گفت: آماده سازی و چاپ کتب حددو یک سال زودتر شروع می گردد. به عنوان مثال از اول آذر ماه جاری عملیات چاپ کتاب های درسی سال 1400-1399 را بر اساس 70 درصد شمارگان موقت شروع می کنیم و به تدریج کتب چاپ شده به استان ها ارسال می شوند. همینطور که به مرور آمارها قطعی شدند ما به شرکت چاپ اعلام و رقم چاپ را قطعی می کنیم.

وی با بیان اینکه استان ها نیز از اردیبهشت ماه هر سال عملیات توزیع کتب را انجام می دهند و کتاب های درسی را به مرور به مناطق ارسال می نمایند گفت: در آنجا کتاب ها دسته بندی می شوند و مناطق از هفته اول و دوم شهریور کتب درسی را در اختیار مدارس قرار می دهند و مدارس نیز مکلف هستند در اولین روز سال تحصیلی کتاب را به دانش آموزان تحویل دهند.

علت بدون کتاب ماندن تعدادی از دانش آموزان با گذشت 20 روز از شروع سال چه بود؟

امینی درباره علت مسائل به وجود آمده بود کمبود کتاب در امسال و بدون کتاب ماندن تعدادی از دانش آموزان با گذشت 20 روز از شروع سال تحصیلی گفت: تعدادی که مشکل داشتند ثبت نام در سامانه را انجام نداده بودند.

وی ادامه داد: به وسیله سامانه، روند ثبت نام را کنترل می کنیم و می دانیم که کدام دانش آموزان هنوز ثبت نام نکردند.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به اطلاع رسانی های مکرر به وسیله رسانه ها و ابلاغ بخشنامه به مدارس و مناطق جهت ثبت نام به موقع کتاب های درسی اشاره و بیان کرد: سامانه ثبت سفارش اینترنتی از 20 فروردین ماه جاری فعال شد و ما به شیوه های مختلف به مناطق و استان ها اطلاع رسانی کردیم.

هنوز 50 هزار نفر در کل کشور برای دریافت کتاب ثبت نام ننموده اند

امینی با بیان اینکه ثبت سفارش کتاب هنوز در حال اجرا و تکمیل است گفت: طبق اطلاعات ما هنوز 50 هزار نفر در کل کشور برای دریافت کتاب ثبت نام ننموده اند. از این تعداد، بعضی مردود شده بودند، بعضی تغییر رشته داده اند، بعضی از خواهر و برادر یا نزدیکان سال بالایی خود کتاب گرفته اند و بعضی نیز اصلا ثبت نام ننموده اند.

وی اضافه نمود: یکی دیگر از اشکالاتی که وجود داشت این بود که مدرسه بر اساس لیست ثبت نام شده ها، کتاب توزیع ننموده است. هرچند حواله ها معین بوده اما بعضی مدارس در این زمینه دقت لازم را ننموده اند.

کم کاری و تخلف بعضی مسئولان توزیع مناطق

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی همچنین به کم کاری و تخلف بعضی مسئولان توزیع مناطق اشاره نمود و گفت: ما در حال آنالیز موضوع هستیم که چرا کتب درسی به موقع و به درستی تحویل داده نشده اند؟. متاسفانه شماری از کتاب های درسی به بازار آزاد رفته اند، البته ما از همکارانمان که شبانه روز کوشش کردند باید قدردانی کنیم، اما تعدادی هم مرتکب تخلف شده اند. آمار ثبت نام ها و روند دریافت کتب درسی در سامانه معین است. بعضی متخلفین را شناسایی کردیم و با آنها برخورد جدی صورت خواهد پذیرفت.

نزدیک به 865 هزار جابجایی رشته، پایه و محل تحصیل داشتیم

امینی با تاکید بر اینکه اگر دانش آموز به موقع کتاب درسی اش را ثبت نام می کرد چنین اتفاقاتی رخ نمی داد؛ درباره تغییر رشته و تغییر محل جابجایی محل سکونت و اشکالاتی که امسال در دریافت کتب درسی به علت اشکالات سامانه به وجود آمد نیز گفت: نزدیک به 865 هزار جابجایی رشته، پایه و محل تحصیل داشتیم. ما محل سکونت 500 تا 600 هزار نفر را به صورت سیستمی تغییر دادیم. اگر محل تحصیل تغییر کند ما خودمان می توانیم در سامانه مدرسه دریافت نماینده را جابجا کنیم اما اگر تغییر رشته اجرا شده باشد خود دانش آموز باید آن را تایید نموده و حتما در سامانه اصلاح می کرد.

لازم نیست خانواده ها برای خرید کتب درسی به بازار آزاد مراجعه نمایند

فعلا سامانه ثبت سفارش کتب، باز است

وی با بیان اینکه از 26 شهریور تا کنون 231 هزار و 538 سفارش ثبت شده است، درباره کسانی که هنوز پیروز به ثبت نام و دریافت کتب درسی نشده و اعلام نموده اند که در کتابفروشی های سطح شهر نیز کتاب وجود ندارد گفت: لازم نیست خانواده ها برای دریافت کتب درسی به بازار آزاد مراجعه نمایند، به خانواده ها توصیه می کنم حتما باید مکانیزم را رعایت نمایند. فعلاً سامانه باز است تا بتوانیم آمار ثبت نام نشده ها را تکمیل کنیم. سامانه فروش تک جلدی نیز باز است تا در هرمقطعی بتوانند کتب خود را سفارش دهند و به وسیله پست دریافت نمایند.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه آگاهی رسانی اجرا شده و کتاب به اندازه کافی موجود است و در اختیار اداره پست نیز قرار گرفته است اظهار کرد: تا کنون 40 هزار سفارش به وسیله پست تحویل داده شده است. اگر کتاب در منطقه موجود باشد یک تا دو روز کاری و اگر از سوی پست تحویل گردد، حداکثر هفت روز کاری به طول می انجامد تا کتاب به دست دانش آموزان برسد.

امینی با تأکید دوباره بر ثبت به موقع سفارش ها گفت: ما به مدیران مدارس و مناطق هشدارهای لازم را داده بودیم که هنوز آمار ثبت نامشان کامل نشده؛ اما گاهی اوقات خانواده هم همکاری ننموده است. برای جلوگیری از بروز دوباره چنین اشکالاتی باید ثبت نام ها را سرعت بدهیم.

وی اضافه نمود: بهینه کردن مصرف، صفر کردن هزینه های مرجوعی و شفافیت اقتصادی از جمله مزیت های ثبت سفارش اینترنتی است.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در انتها درباره کاغذ مورد احتیاج چاپ کتب درسی برای سال آینده که قرار بود با ارز دولتی وارد گردد نیز گفت: کارهای اداری تهیه کاغذ با ارز دولتی برای سال آینده در حال اجرا است و کوشش می کنیم تا کتاب ارزان و با کیفیت در زمان و مکان مناسب توزیع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 799

به "عدم ثبت نام50 هزار دانش آموز برای کتب درسی، والدین سراغ بازار آزاد نروند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم ثبت نام50 هزار دانش آموز برای کتب درسی، والدین سراغ بازار آزاد نروند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید