شیوع بیشتر سرطان سینه و گوارش در جهرم

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: بیشترین موارد سرطان تشخیص داده شده در جهرم، سرطان سینه (پستان) در زنان و سرطان دستگاه گوارش در مردان است.

شیوع بیشتر سرطان سینه و گوارش در جهرم

نریمان قناطیر در گفت و گو با خبرنگاران گفت: بیشترین گروه سنی مراجعه نماینده به مرکز جامعه درمان سرطان خاتم الانبیاء جهرم را با توجه به شیوع سرطان پستان، زنان تشکیل می دهند، البته تمام گروه های سنی در میان بیماران دیده می شوند.

وی گفت: بیماریابی، تشخیص بیماری در مراحل اولیه، شیمی درمانی و برگزاری کلاس های آموزشی رایگان تغذیه و روان درمانی از خدماتی است که در مرکز خاتم الانبیا ء جهرم به بیماران ارائه می گردد.

این پزشک فوق تخصص با اشاره به انجام هر نوع شیمی درمانی در این مرکز گفت: شیمی درمانی در مرکز خاتم الانبیاء دانشگاه علوم پزشکی جهرم با تعرفه دولتی انجام می گردد و تزریق داروهای شیمی درمانی نسبتاً رایگان و با هزینه ناچیز دولتی است.

وی اضافه نمود: تمام داروهای شیمی درمانی در جهرم موجود و در صورت کمیاب بودن دارو قابل پیگیری است.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی تاکید نمود: تزریق سرپایی شیمی درمانی، انجام تمام مراحل بستری در مرکز آنکولوژی جهرم، دسترسی راحت به خدمات و در کنار خانواده بودن، مسائل روحی و روانی بیماران را کاهش داده و آنان را برای مراجعه درمان به مرکز استان بی احتیاج نموده است.

قناطیر اعلام کرد: در شیمی درمانی با توجه به اینکه دارو به وسیله خون به ارگان های بدن (هدف) می رسد، یکسری واکنش های عمومی نظیر ریزش مو، زخم های دهانی، تب و کاهش رده های سلول های خونی در افراد مشاهده می گردد که با مراقبت و توصیه های لازم تا 100 درصد قابل درمان و حتی در برخی از موارد قابل پیشگیری است.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی با بیان این مطلب که دوزهای شیمی درمانی بسته به نوع سرطان متفاوت است، گفت: معمولاً دوره ها هر از دو هفته، سه هفته یا چهار هفته یکبار انجام می گردد.

به گفته وی، مراقبت های بعد از شیمی درمانی شامل مراجعات در فواصل منظم به پزشک مربوطه، انجام آزمایشات دوره ای و آزمایشات خون بلافاصله یا با فاصله نزدیک به دنبال شیمی درمانی است.

وی در ادامه اضافه نمود: بعد از انجام شیمی درمانی برای جبران ضعف و بی حالی بیمار تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف مواد پروتئینی بیشتر، مواد مقوی و مغذی چون ویتامین ها توصیه می گردد. همچنین بیماران باید توجه داشته باشند از مصرف مواد چرب و دیر هضم که به دنبال آن حالت تهوع ایجاد می نماید، پرهیز نمایند.

به گزارش خبرنگاران، از سه سال قبل با راه اندازی بخش شیمی درمانی در جهرم، خدمات بیماریابی، تشخیص و انجام مراحل مختلف درمانی در این مرکز ارائه می گردد.

دبیر: زهرا حبیب پور

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 400

به "شیوع بیشتر سرطان سینه و گوارش در جهرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع بیشتر سرطان سینه و گوارش در جهرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید