سیگنال آزادسازی دلار ها از ونیز

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، ونیز ایتالیا روز های آدینه و شنبه شاهد برگزاری اجلاس موسوم به جی 20 بود. این اجلاس که 19 کشور به علاوه اتحادیه اروپا در آن شرکت داشتند، محلی برای هماهنگی میان بیست کشور برتر مالی در دنیا است. در این دوره از اجلاس موارد مختلفی مورد بحث و آنالیز سران اقتصاد های عظیم دنیا نهاده شد.

سیگنال آزادسازی دلار ها از ونیز

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

اما مهم ترین موضوع مربوط به ایران به دیداری در حاشیه اجلاس برمی گردد؛ جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا با هنگ نام کی، وزیر اقتصاد کره جنوبی ضمن مذاکره درباره موضوعات مختلف و همکاری های دوجانبه، به بحث درباره منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی پرداختند.

در انتها این مصاحبه ها هردو طرف آمریکایی و کره ای توافق کردند که درباره دارایی های بلوکه شده ایران با یکدیگر همکاری نمایند و قرار شد تا منابع بلوکه شده ایرانی در کره جنوبی به وسیله کانال مالی سوئیس به ایران منتقل گردد.

خبرگزاری یونهاپ در این باره گزارش داد: سئول در کوشش است با حمایت ایالات متحده از یک کانال در سوئیس با استفاده از بخشی از پول مسدود شده ایران در کره جنوبی برای فروش کالا های بشردوستانه، شامل محصولات درمانی شرکت های سوئیسی به ایران استفاده کند. این خبرگزاری جزئیات بیشتری درباره چگونگی انجام این کار ارائه نداده است.

در فروردین ماه امسال هم نخست وزیر کره جنوبی در سفری که به ایران داشت اعلام نمود باید برای دارایی های مسدود شده ایران در سئول چاره ای اندیشید و هرچه سریع تر این دارایی به ایران بازگردانده گردد. سال گذشته مسوولان ایرانی از مذاکرات مختلفی خبر می دادند و اظهارات ضدونقیضی درباره منابع ایران در کره داشتند. حال باید منتظر ماند و دید سرنوشت 7 میلیارد دلار منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی چه می گردد و آزادسازی آن به خاتمه خواهد رسید یا خیر.

مذاکرات در جی 20

وزیران دارایی و اقتصاد کشور های عضو گروه بیست (G 20) در وهم گرد آمده اند و می کوشند تا طرح های مالی را مورد بحث و توافق قرار دهند. این اجلاس در سال 2021 به ریاست ایتالیا و میزبانی شهر وهم روز آدینه آغاز به کار کرد. طرح های مالی مورد بحث در این اجلاس شامل مواردی همانند مالیات همگانی بر شرکت های چند ملیتی و تغییر اقلیم می گردد.

به نظر می رسد تمامی وزیران حاضر در وهم توافق خود را در جهت یک معماری مالی نوین در سطح جهانی اعلام خواهند کرد. هدف کلی این ساختار تازه دستیابی به ثبات و عدالت بیشتر در نظام مالی و مالی بین المللی اعلام شده است. در نشست رهبران کشورها، هیچ گونه رای گیری صورت نمی گیرد و تصمیمات و توافقات نشست هم الزام آور نیستند.

در حاشیه این اجلاس به توافق رسیدن وزیر خزانه داری آمریکا و وزیر اقتصاد کره جنوبی بر سر دارایی های ایران خبرساز شد. خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی اعلام نمود که روز شنبه در حاشیه اجلاس جی 20 سیاستگذاران عالی آمریکا و کره با هم به دیدارنموده و به مصاحبه پرداخته اند و درباره بعضی موضوعات به توافق رسیده اند.

هر دو کشور توافق کردند که دارایی های بلوکه شده ایران در کره به وسیله کانال مالی سوئیس، صرف خرید کالا های بشردوستانه گردد. این خبرگزاری جزئیات بیشتری درباره انتقال این منابع منتشر ننموده است. دارایی بلوکه شده ایران در کره جنوبی به گفته مقامات ایرانی بالغ بر 7 میلیارد دلار است.

سفر نخست وزیر کره به تهران

در فروردین ماه امسال نخست وزیر کره جنوبی پس از 44 سال به تهران سفر کرد و درباره بعضی موضوعات به مذاکره و مصاحبه پرداخت. محور این مصاحبه ها مسائل پیش آمده بر سر توقیف نفتکش کره ای در خلیج فارس و منابع بلوکه شده ایران بود. نخست وزیر کره جنوبی در آن موقع گفت باید به سرعت هفت میلیارد دلار پول مسدود شده ایران بازگردانده شده تا بن بست بین دو طرف حل گردد. چونگ سای کیون به خبرنگاران همراه با خود گفت: من قبلا گفته ام که این پول، پول ایران است و باید به صاحب آن برگردانده گردد. بهتر است راهی پیدا گردد و سریع این مبلغ را برگردانیم.

وی اضافه کرد: انجام این کار به نفع کره جنوبی است و باید برای غلبه بر محدودیت های مختلف کوشش گردد. نخست وزیر کره جنوبی یادآوری کرد که مقام های ایرانی در جلسات خود ناامیدی شان را از بن بست موجود ابراز داشته و خواهان راه چاره سریع شدند. وی بعلاوه گفت که آزادی تردد دریایی در منطقه باید تضمین گردد. با این حال با گذشت بالغ بر سه ماه از این سخنان هنوز هم تغییری در شرایط اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی رخ نداده است.

تکرار یک خبر

در اسفندماه سال گذشته اخباری با جزئیاتی مشابه درباره دارایی های مسدود شده ایران در کره جنوبی منتشر شد. در آن موقع شبکه رادیویی کی بی اس در کره جنوبی از قول یک مقام ارشد در وزارت خارجه کره جنوبی اعلام نمود که آمریکا موافقت خود را با آزادسازی دارایی های ایران در کره و انتقال آن به وسیله کانالی مالی در سوئیس اعلام نموده است.

پیش از انتشار این خبر عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی گفته بود پولی که بانک مرکزی در کره دارد 7 میلیارد دلار است و پرداخت کره جنوبی به ما با یک میلیارد دلار آغاز می گردد. بعلاوه علاوه بر رئیس کل بانک مرکزی، علی ربیعی، سخنگوی دولت هم خبر داده بود که بانک مرکزی ایران بر اساس توافقی که با طرف کره ای نهایی شده قرار است به یک میلیارد دلار از منابع مسدود شده در این کشور دسترسی داشته باشد.

در آن موقع رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی در خصوص جزئیات توافق ایران و کره جنوبی برای آزادسازی دارایی های ایران در کره جنوبی اسم کرد: قرار بر این است که تا یک میلیارد دلار از این دارایی ها به کانال مالی ایران و سوئیس واریز گردد تا صرف خرید دارو و غذا گردد؛ البته باید منتظر عمل از سوی کره ای ها باشیم، چون تا امروز بیشتر تا مرحله حرف و صحبت پیش می رفتیم.

پولی که به مقصد می رسد؟

چندی پس از این اخبار، رئیس سابق بانک مرکزی در اظهاراتی در پاسخ به سرنوشت آزادسازی منابع ایران در کره اعلام نمود: در این زمینه هنوز اتفاقی نیفتاده است. عدم آزادسازی منابع در گذشته، آن هم پس از اعلام به نتیجه رسیدن مذاکرات بین کره و ایران و بعلاوه اعلام موافقت آمریکا، همه باعث شده است تا بدون انجام شدن اقدام عملی و انتقال این منابع به صورت یکجا یا در چند نوبت، این اخبار برای فعالان مالی و صاحب نظران اهمیت بالایی نداشته باشد.

باید منتظر ماند و دید که آیا این بار توافق آمریکا و کره به گشایش در پرونده اموال بلوکه شده ایران منتهی می گردد یا همچنان مانند گذشته این سخنان و توافقات به مرحله عمل نخواهند رسید. باید توجه داشت که در سه سال گذشته همیشه کوشش های مقامات ایرانی برای آزادسازی منابع بلوکه شده با شکست روبه رو شده است.

حتی در برهه ای، مقامات کره جنوبی از ایران خواستند که برای نگهداری منابع مسدود شده در این کشور باید به دولت کره جنوبی جریمه پرداخت نمایند که واکنش منفی مقامات ایران را در پی داشت. حال آزادسازی منابع ایران را می توان نشان از تغییر رویکرد کلی ایالات متحده در زمینه تحریم ها هم دانست. به هر روی آزادسازی منابع مسدود شده ایران یک سیگنال سیاسی هم محسوب می گردد که می تواند پیش بینی ها درباره آینده اقتصاد ایران را دقیق تر کند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1977

به "سیگنال آزادسازی دلار ها از ونیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال آزادسازی دلار ها از ونیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید