سفر اول و 12 نکته که قبل از آغاز باید بدانید

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، اولین سفر همراه با احساس توصیف ناپذیری همراه است. حس هایی همانند هیجان، امید، لذت و ترس که می تواند برای شما خاطراتی فراموش نشدنی را رقم بزند.

سفر اول و 12 نکته که قبل از آغاز باید بدانید

اولین سفر برای تمامی عاشقان سفر، خاطره ای فراموش نشدنی محسوب می گردد. سفری که سرشار از احساسات همزمان و حتی گاه متضاد است. بی تجربه بودن و احساساتی که شاید برای اولین بار آن ها را تجربه می کنید، همه و همه در عین خاطره ساز بودن می تواند برایتان مشکل ساز گردد و شاید پس از چند سال و کسب تجربه به این موضوع فکر کنید که کاش نکات و تجربه های خود را پیش از آغاز اولین سفر هم می دانستید.

در ادامه برخی نکات که باید پیش از آغاز اولین سفر به آن ها توجه کنید، آورده شده است.

نکته اول

ترس را از خود دور کنید

ترس عامل بازدارنده قدرتمندی است. پریدن به چاله ای که از انتهای آن مطلع نیستید، ترسناک است؛ اما شما نباید خیلی از این موضوع بترسید. شما اولین نفری نیستید که آغاز به گشتن و سفر در دنیا نموده است. شما قاره های نوی کشف نمی کنید و به جست و جوی سرزمین های ناشناخته نمی روید.

خارج از جایی که هستید، راستا هایی کاملا شناخته شده وجود دارد که پر از افراد و سازمان هایی است که آماده هستند تا به شما یاری نمایند و را در طول سفرتان راهنمایی نمایند. اگر هر ساله میلیون ها نفر در دنیا می توانند راه خود را در گشت و گذار در اطراف دنیا پیدا نمایند، پس شما هم می توانید. نترسید و با شجاعت درونی تان، خود را برای ماجراجویی ها و لذت تجربه مکان ها و کار های نو آماده کنید.

نکته دوم

بر اساس کتاب های راهنمای خود زندگی نکنید

به صورت عمومی و در حالت کلی کتاب های راهنما بسیار مفید هستند و می توانند دیدی کلی را از مقصدتان به شما نشان دهند، اما هرگز نمی توانید در آن ها نو ترین جاذبه ها مثل رستوران ها یا جاذبه های بکر را پیدا کنید. برای پیدا کردن برترین چیزها با مردم محلی ارتباط برقرار کنید تا متوجه شوید که چه چیزهایی در آن دوره زمانی برترین مجذوب کنندهیت ها را در آنجا دارد یا شاید بتوانید آدرس و محل مکان هایی را بیابید که برایتان بسیار مجذوب کننده تر از جاذبه های اشاره شده در کتاب های راهنما باشد. از دیگر مسافران می توانید در خصوص هتل ها، هاستل ها یا شاید محل های استراحتی که افراد محلی در اختیار مسافران قرار می دهند، مطلع شوید.

مردم همیشه برترین راهنمای شما برای پیدا کردن به روز ترین اطلاعات سفر هستند. مگر در حالتی که کتاب راهنمای شما دیجیتا باشد و در بازه های زمانی کوتاه به روز گردد، اطلاعاتی قدیمی را در متن خود دارد. پس با امید به کتاب های راهنما برنامه خود را نچینید.

نکته سوم

با آرامش سفر کنید

شور و شوق سفر باعث می گردد که بخواهید همه مکان های مورد علاقه تان را پشت سر هم ببینید. با زمان تعطیلات محدودی که ما داریم همیشه در کوشش هستیم تا همه چیز را با عجله انجام دهیم. 20 شهر را در 20 روز یا 100 کشور را در سفری به دور دنیا ببینیم. اما در این صورت و در نهایت چیزی که برایتان می ماند، تعدادی عکس، استرس و طوفانی از تجربه ها است؛ اما چیزی که از دست می دهید شاید باارزش ترین چیزی است که می توانید در سفر به دست بیاورید. دانش و مطلعی که از مکان هایی که به آن ها سفر نموده اید و لذت و تجربه دیدار با انسان هایی که در حین سفر با آن ها دیدار می کنید را هرگز نمی توانید با این سرعت در سفر کردن کسب کنید. مثالی از این تجربه را با سفری عجله ای به استرالیا می توانید ببینید که در آن همه چیز می بینید، اما در حقیقت چیزی ندیده اید و در نهایت آرزو می کنید که کاش سفری آرام تر را انتخاب نموده بودید.

در سفر برای گذراندن یک روز آرام در یک پارک یا نشستن در یک کافه و به دیدن نشستن مردم وقت کنار بگذارید. این زمان به شما این امکان را می دهد تا از فرهنگ و واقعیت مقصد خود مطلع شوید و از تجربه آن لذت ببرید.

نکته چهارم

از افرادی که می بینید، اطلاعات تماس بخواهید

در طول سفر خود با افراد زیادی آشنا خواهید شد و برخی از آن ها تبدیل به دوستانی برای تمام طول عمر شما می شوند. اما برخی اوقات شما راه تماسی از آن ها نمی گیرید و برای تمامی طول عمرتان حسرت آن را می خورید. شبکه های اجتماعی و ایمیل باعث می گردد که بتوانید با این افراد تا سال ها پس از سفر خود در تماس باشید. پس از آن ها اطلاعاتی برای تماس بگیرید و نگذراید تا به مرور و با گذشت زمان به خاطرات بپیوندند.

نکته پنجم

شما به وسایل زیادی احتیاج ندارید

برای سفر به کاستاریکا در سال 2003 شما کیفی پر از وسایل را به همراه داشتید، کفش های کوهنوردی، شلوار ها و تعداد زیادی از لباس ها را به همراه داشتید و لوازم بهداشتی همراه تان از لوازم موجود در یک داروخانه هم بیشتر بود. همه این ها درون کیف شما جای می گرفت و شما باید در تمامی طول سفر آن ها را حمل می کردید.

اما نکته و درسی که وجود دارد، این است که شما به این اندازه از وسایل احتیاج ندارید. کیفی کوچک خریداری کنید تا کمتر وسوسه شوید تا وسایل غیرضروری را با خود به همراه ببرید و آن ها را زیر نور آفتاب یا باران با خود حمل کنید. اگر واقعا به چیزی احتیاج دارید، می توانید در حال رفتن آن را بردارید یا در حین سفر آن را تهیه کنید. به ما اعتماد کنید، شما به این حجم از وسایل احتیاج پیدا نخواهید کرد.

نکته ششم

برای خودتان یک تلفن پیدا کنید

در حین سفرتان افراد زیادی را دیدار می کنید که می خواهید دوباره آن ها را ببینید. هر چند که شبکه های اجتماعی برای با خبر بودن از یکدیگر مفید است، اما زمانی که افراد دائم در حال حرکت و سفر هستند برای برنامه ریزی قرار های دیدار شاید نتوان به این شبکه ها اتکا کرد و خیلی گزینه مناسبی نباشند.

تلفن ها و سیم کارت های مقرون به صرفه قیمت در سراسر دنیا در دسترس هستند. روی یکی از أن ها سرمایه گذاری کنید تا بتوانید در طول سفر خود با دوستان تان در ارتباط باشید. در این صورت نگران این موضوع نخواهید بود که دوستان تان معطل شما باشند یا آن ها با تغییر برنامه به شهر دیگری تغییر راستا داده باشند.

با کمی هزینه و تهیه تلفن های آنلاک شده، می توانید خیال تان را راحت تر کنید و بخشی از هزینه های مربوط یا پیام ها را با استفاده از اینترنت های رایگان در دسترس و نرم افزار های پیام رسان کاهش دهید.

نکته هفتم

با جریان حرکت کنید

اگر روز به روز سفرتان را از پیش برنامه ریزی نموده باشید، دائم این استرس را به همراه تان خواهید داشت که از برنامه تان عقب نیفتید. با برنامه ریزی بیش از حد فشاری مضاعف را روی خود وارد می کنید که باعث می گردد در سفر خود عجله کنید و در نتیجه دیگر جایی برای تجربه کردن، لذت بردن و شادی حاصل از اتفاقاتی که در طول سفر برایتان می افتد، نخواهد بود.

کمی انعطاف را در برنامه خود جای دهید و با جریان و آنچه در طول سفر اتفاق می افتد، حرکت کنید. یک یا دو فعالیت را برای روز خود برنامه ریزی کنید و اجازه دهید تا بقیه خود اتفاق بیفتد. تجربه ای کم استرس تر و لذت بخش تر در انتظارتان خواهد بود. شما از آنچه در طول سفر اتفاق می افتد، شگفت زده خواهید شد؛ از دعوت هایی که به یکباره پیش می آید یا مکان هایی که در طول سفر به شما معرفی می گردد و شما را به شدت به خود جذب می نماید.

نکته هشتم

پولی بیشتر از احتیاج خود به همراه داشته باشید

سفر کردن آنقدر که فکر می کنید ،گران قیمت نیست. شما می توانید با روزی 15 دلار آسیا و با روزی 40 دلار اروپا را بشد، اما همیشه این امکان وجود دارد که اتفاقی پیش بینی نشده رخ دهد و شما به پول احتیاج پیدا کنید.

شرط احتیاط را رعایت کنید. مهم نیست که با چه بودجه ای و با چه اندازه پول سفر می کنید. شما نمی توانید همه اتفاقات پیش بینی نشده و بلایایی که ممکن است برایتان اتفاق بیفتد را پیش بینی کنید. همیشه ممکن است رخدادی پیش بیاید و بخش زیادی از بودجه سفرتان را از بین ببرد. پس نکته مورد نظر این خواهد بود که بیش از چیزی که به آن احتیاج دارید، پول به همراه خود ببرید، چرا که از این کارتان در آینده راضی و شاد خواهید بود.

نکته نهم

خجالتی نباشید

حتی اگر درونگرا هستید یا همیشه نگران این موضوع هستید که دیگران در خصوص شما چه فکری می نمایند، برای آغاز مکالمه و صحبت با دیگران احتیاج به اشتیاق و شجاعت خواهید داشت و همیشه به این نکته توجه داشته باشید که همه ما تا حدودی به یکدیگر شباهت هایی داریم. اطراف تان پر است از مسافرانی که انفرادی سفر می نمایند و در پی دوستانی نو برای صحبت می گردند.

کافی است سلام کنید و بقیه اتفاقات خود به خود رخ خواهند داد. در هاستل ها از دیگران بخواهید تا به دورهمی ها یا بازی هایی که در حال اجرا آن هستند، بپیوندید و با آن ها صحبت کنید. کسی به شما نه نخواهد گفت. اولین قدم را بردارید و هدفون هایتان را از گوش تان بیرون بیاورید و به آن ها سلام کنید.

شما چیزی برای از دست دادن نخواهید داشت و این راهی است که شما می توانید از شر خجالتی بودن خود رها شوید، دوستان نو پیدا کنید و در مکالمات خود و تعامل با دیگران بهتر و بهتر شوید.

نکته دهم

ماجراجو باشید

حتی اگر از ارتفاع می ترسید یا اگر به ورزش علاقه ای ندارید و در حالی که ممکن است به خود آسیب بزنید، هرگز از پریدن از قایق در جزیره های گالاپاگوس در اکوادور پشیمان نخواهید شد. ممکن است از ترس جوری جیغ بزنید که هنجره تان آسیب ببیند، اما شما عاشق ژرف دره های کنیون خواهید شد.

خود را به چالش بکشید و ریسک ها را بپذیرید. چیز های نو را امتحان کنید، حتی اگر از برخی از آن ها متنفر باشید؛ اما از انجام دادن هیچ کدام پشیمان نخواهید بود و بعد از انجام آن ها با اعتماد به نفس بیشتری از آن سفر به خانه بر می شد.

نکته یازدهم

شما مجبور به انجام هیچ کاری نیستید

اگر از سفر کردن خسته شده اید، استراحت کنید. اگر در سفری بلند مدت هستید، چند روزی را در یکی از شهر ها استراحت کنید و پس از آن اگر دیدید که هنوز هم خسته اید و از سفر کردن بدتان می آید، به خانه برشد. هیچ خجالتی در این کار وجود ندارد.

بهتر است که امتحان کنید و شکست بخورید تا این که اصلا امتحان نکنید. همیشه به یاد داشته باشید که اگر از سفر کردن لذت نمی برید، به خانه برشد. شما به تصمیم هایتان زنجیر نشده اید و می توانید آن ها را عوض کنید.

نکته دوازدهم

شما تنها نیستید

هر جایی که سفر کنید، شبکه ای از مسافر ها را خواهید یافت که دوستان شما خواهند بود و نکات و نصیحت هایی را برایتان به همراه دارند که می تواند به شما یاری کند. آن ها راهنمای تان خواهند بود و شما را به سمت راستا درست راهنمایی می نمایند و مشوق شما می شوند. شما بیرون از محل زندگی خود تنها نخواهید بود و دوستان نوی پیدا خواهید کرد. حتی با این که شما به تنهایی سفر می کنید، اما هرگز تنها نخواهید بود.

داشتن نگرانی و اضطراب به خاطر راستاتان به سمت اتفاقات و مکان هایی نامشخص طبیعی است. این بخشی از ذات انسانی است که نگران باشد، اما در طول سفر شما با آن کنار خواهید آمد و به شخص بهتری تبدیل خواهید شد. نفسی عمیق بکشید، آرام باشید و از سفرتان لذت ببرید.

منبع: کجارو / nomadicmatt.com
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2226

به "سفر اول و 12 نکته که قبل از آغاز باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر اول و 12 نکته که قبل از آغاز باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید