سامانه یکپارچه پیغام ایران راه اندازی می گردد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، سامانه یکپارچه پیغام ایران به عنوان صندوق الکترونیک خدمات دولت با هدف فراهم کردن امکان تبادل الکترونیکی میان مردم و دستگاههای دولتی تا 6 ماه آینده باید توسط سازمان فناوری اطلاعات ایجاد گردد.

سامانه یکپارچه پیغام ایران راه اندازی می گردد

این سرویس مطابق با مصوبه شانزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و برای کاهش تردد شهروندان و ساماندهی و یکپارچه سازی راهکارهای تبادل پیغام بین مردم با دستگاه های اجرایی، کاهش زمینه تخلفات مبتنی بر تبادل پیغام با مردم، از جمله جعل، کلاهبرداری و نقض حریم خصوصی و همچنین صرفه جویی در هزینه های دولت و آمادگی برای پاسخگویی سریع به نیازهای ارتباطی با مردم، به ویژه در شرایط بحران، راه اندازی می گردد.

بر این اساس سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف است سامانه پیغام ایران را با استفاده حداکثری از زیرساخت های دولت الکترونیکی موجود از قبیل سکوی دولت همراه و ارتقای سامانه کارپوشه ملی ایرانیان، جهت بهره برداری عموم شهروندان، کسب وکارها و دستگاه های اجرایی به نحوی آماده سازد که امکان ارسال انواع مختلف پیغام بین دستگاه های اجرایی و ذینفعان وجود داشته باشد.

بر این اساس، 4 وظیفه به سازمان فناوری اطلاعات ایران محول شده است:

الف. ایجاد امکان ارسال مکاتبات و دریافت پاسخ بین هر یک از دستگاه های اجرایی و اشخاص حقیقی و حقوقی ظرف حداکثر سه ماه

ب. فراهم کردن زیرساخت های دولت همراه و سایر ارائه دهندگان خدمات یکپارچه دولت هوشمند برای امکان دریافت و ارسال پیغام در برنامه های کاربردی تلفن همراه و درگاه های واحد، ظرف دو ماه

ج. ارسال و دریافت پیغامک برای هر یک از دستگاه های اجرایی از شماره اختصاصی تخصیص یافته ذیل سر شماره 4040 ظرف حداکثر دو ماه

د. ارائه خدمات هر یک از دستگاه های اجرایی از شماره کد دستوری اختصاصی USSD تخصیص یافته ذیل سر شماره 4* ظرف حداکثر یک ماه

کارتابل الکترونیکی دولت و مردم ایجاد می گردد

از سوی دیگر تمامی دستگاه های اجرایی مکلف خواهند بود جهت ارسال و دریافت هرگونه پیغام از قبیل پیغامک و نامه با اشخاص حقیقی و حقوقی، از بستر سامانه پیغام ایران استفاده نموده و ظرف مدت حداکثر شش ماه از زمان ابلاغ این مصوبه، نسبت به اتصال به سامانه پیغام ایران و تبادل پیغام ها با مخاطبان اقدام نمایند.

در همین حال دستگاه های اجرایی که پیش ازاین مصوبه برای ارسال و دریافت پیغام با ذینفعان (شهروندان و کسب وکارها) بر اساس قوانین الزام به ایجاد کارتابل الکترونیکی و تبادل پیغام با ذینفعان دارند، ظرف سه ماه با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران شیوه تعامل با سامانه پیغام ایران یا مستثنی شدن از این مصوبه را به تصویب کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی برسانند.

به منظور مقابله با ارسال پیغام های جعلی، ارسال پیغامک به مخاطبان از سوی دستگاه های اجرایی، خارج از سامانه پیغام ایران ممنوع است و ضروری است پیغامک ها از سر شماره اختصاصی دستگاه در سامانه پیغام ایران ذیل سر شماره 4040 یا mask شماره مربوط به دستگاه ارسال گردد.

طبق این مصوبه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات ایران) نیز با رعایت مصوبه شماره (1) جلسه شماره 53 مورخ 30، 07، 97‬ شورای عالی فضای مجازی، موظف است با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه ای، ضوابط فنی و اجرایی موردنیاز جهت اتصال سامانه های مکاتبات اداری دستگاه های اجرایی با سامانه کارپوشه ملی ایرانیان را تدوین و اجرایی کند؛ به نحوی که مکاتبات دریافتی از سامانه پیغام ایران به صورت مستقیم در سامانه مکاتبات اداری دستگاه های اجرایی ثبت شده و قابل رهگیری و پیگیری باشد و پاسخ مکاتبات نیز به وسیله کانال دسترسی به کارپوشه ملی ایرانیان در دسترس متقاضی قرار گیرد.

از سوی دیگر سازمان برنامه وبودجه و وزارت امور مالی و دارایی ترتیبی اتخاذ نمایند که از پیش بینی هزینه، تخصیص اعتبار از محل تملک دارایی سرمایه ای یا پرداخت هرگونه وجه توسط ذی حسابان برای سامانه های موازی با پیغام ایران یا هزینه های تبادل پیغام خارج از سامانه پیغام ایران ممانعت به عمل آید. در صورت وجود ابهام در موازی بودن فعالیت ها، نظر دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات ملاک تصمیم گیری است.

ارائه دهندگان خدمات دولت هوشمند به کار گرفته می شوند

سازمان فناوری اطلاعات ایران می تواند پس از اخذ موافقت کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی جهت ارزیابی زیرساخت ها، شیوه احراز هویت و مدیریت داده های کاربران در تطبیق با مصوبات شورای عالی فضای مجازی، خدمات موضوع این مصوبه شامل پیغام ایران، کارپوشه ملی ایرانیان و دولت همراه را با مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در قالب ارائه دهندگان خدمات دولت هوشمند ارائه کند. تعرفه این خدمات مطابق با مصوبات مراجع ذی ربط خواهد بود.

در همین حال دستورالعمل اجرایی سامانه کارپوشه ملی ایرانیان مصوبه شماره 4 جلسه شماره 11 مورخ 28، 01، 1396‬ شورای اجرایی فناوری اطلاعات در انطباق با بند یک این مصوبه به توضیح زیر اصلاح می گردد:

الف- جز (1) ماده (1): کارپوشه ای اختصاصی (ایران پوشه) جهت ارسال و دریافت مکاتبات و دریافت خروجی و پاسخ خدمات الکترونیکی

ب - جز (2) ماده (3): کارگزار: کلیه دفاتر پیشخوان رسمی دولت و قوه قضائیه و ارائه دهندگان خدمات یکپارچه دولت هوشمند

سازمان فناوری اطلاعات ایران مکلف است نسبت به ارتقای آگاهی عموم مردم و دستگاه های اجرایی پیرامون تبادل الکترونیکی پیغام بین مردم و دولت و همچنین ترویج کاربرد سامانه پیغام ایران (شامل کارپوشه ملی ایرانیان و دولت همراه و سایر کانال های ارتباطی یکپارچه) به وسیله رسانه های مختلف اقدام کند.

اسناد توافقنامه سطح خدمات (SLA) و توافقنامه حفظ محرمانگی (NDA) ابلاغی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط مشمولین این مصوبه لازم الاجرا است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1542

به "سامانه یکپارچه پیغام ایران راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه یکپارچه پیغام ایران راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید