راهنمای خرید لپ تاپ استوک

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران اولین نفری بود که از رونق واردات غیررسمی لپ تاپ های دست دوم به کشور اطلاع داد. به گفته محمدرضا فرجی تهرانی این لپ تاپ ها از عراق و امارت متحده عربی به طور قاچاق وارد کشور می گردد و بیشتر به وسیله فضای مجازی و کانال های تلگرامی و اینستاگرامی بفروش می رسد. این اتفاقی است که پس از افزایش قیمت دلار، سخت شدن ثبت سفارش و گرانی لپ تاپ های نو اتفاق افتاده. فروشندگان اسم این محصولات را لپ تاپ استوک گذاشته اند و در معرفی آن ها شیطنت می نمایند.

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

مثلا یک فروشنده در سایت خود نوشته: لپ تاپ های استوک، محصولاتی هستند که فصل فروش آن ها در کشور های خارجی به اتمام رسیده. ممکن است در هنگام خرید نتوانید رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید، اما قیمت پایین و مقرون به صرفه آن باعث می گردد که این موضوع اهمیت خود را از دست بدهد. این محصولات که در بازار به لپ تاپ استوک اروپایی مشهور هستند، معمولا برای استفاده در بازار های خارج از ایران فراوری شده و مدل های آکبند آن ها هرگز وارد ایران نشده است، اما نمونه هایی از آن ها بعد از گذشت حداقل دو سال از زمان فراوری با قیمت مناسب در ایران فروخته می شوند.

برخی فروشنده ها ادعا می نمایند لپ تاپ یا اصلا استفاده نشده یا نهایتا 30 روز کار نموده است. آنالیز ما نشان می دهد لپ تاپ های استوک حدود یک سوم مدل های نو قیمت دارند. این در حالی است که در بازار حداقل بودجه برای خرید ارزان ترین مدل ها تقریبا 10 میلیون تومان است و اگر کسی بخواهد یک لپ تاپ با امکانات قابل قبول حداقلی برای کار های کمی سنگین بخرد، باید 20 میلیون تومان پول خرج کند. قیمت گران ترین مدل ها در یک قدمی 100 میلیون تومان قرار گرفته و تقریبا دست نیافتنی شده اند. بازار لپ تاپ های استوک در چنین شرایطی داغ شده است.

لپ تاپ استوک یعنی چی؟

لپ تاپ های استوک سرگذشت عجیب دارند؛ آن ها را به عنوان محصولات برگشتی کارخانه ها می شناسند که پس از تعمیر یا بازسازی دوباره به بازار عرضه شده اند. گفته می گردد این مدل ها که پیش از این، بازار فروش خاصی در کشور های دنیا سوم داشته اند حالا قاچاقی از عراق و امارات به ایران می آیند. قیمت لپ تاپ های استوک نسبت به لپ تاپ های نو تا حد زیادی ارزان است. طوری که یک لپ تاپ استوک تقریبا یک سوم تا نصف یک لپ تاپ نو با مشخصات مشابه قیمت دارد. خرید چنین لپ تاپ هایی ریسک مخصوص به خودش را دارد، ولی برای کسانی که بودجه کافی برای خرید لپ تاپ ندارند یا کسانی لپ تاپشان خراب شده و قابل تعمیر نیست و فورا باید فکری به حال دورکاری بنمایند، می تواند به عنوان یک راه حل به حساب بیاید.

قیمت لپ تاپ در یک قدمی 100 میلیون تومان

گران ترین لپ تاپ های موجود در بازار ایران به نزدیکی 100 میلیون تومان رسیده اند. نمونه آن ها لپ تاپ Zenbook Pro Duo ایسوس است که این روز ها 96 میلیون تومان قیمت دارد. البته چنین لپ تاپی تقریبا همه چیز تمام است. پردازنده Core i7 با حافظه موقت 16 گیگابایتی از پس هر برنامه ای در کمترین زمان برمی آید. گرافیک شش گیگابایتی جای نگرانی برایتان نمی گذارد و در نهایت صفحه نمایش 16 اینچی، بزرگترین لپ تاپی است که می توانید پیدا کنید.

مک بوک های اپل از دیگر سلاطین بازار هستند. این مدل لپ تاپ ها تا 83 میلیون تومان می ارزند. نمونه آن ها لپ تاپ 16 اینچی اپل مدل MacBook Pro است. حافظه موقت 16 گیگابایت، حافظه SSD یک ترابایت و پردازنده Core i9 که برای خودش غول مرحله آخر به حساب می آید، مشخصات چنین لپ تاپ گران قیمتی هستند.

فکر می کنید صرفا لپ تاپ های گران قیمت دست نیافتنی شده اند؟ اینطور نیست. این روز ها اگر بخواهید سراغ ارزان ترین لپ تاپ ها بروید، باید حداقل 10 میلیون تومان در حسابتان پول داشته باشید. این بودجه صرفا برای خرید مدل هایی کافی است که تنها اسم لپ تاپ را یدک می کشند و بعد از خرید آن ها متوجه می شوید به جز کیبورد و صفحه نمایش چیز دیگری نصیبتان نشده. بس که حتی در کوچکترین و ساده ترین کار ها هم شما را لنگ می گذارند.

اصلا بیایید بیخیال ارزان ترین ها و گران ترین ها شویم. اگر همین امروز بخواهید یک لپ تاپ حداقلی بخرید که کارتان را راه بیاندازد، باید بین 17 تا 20 میلیون تومان هزینه کنید. لنوو مدل IdeaPad L3-TR نمونه آن است که در اغلب مشخصات حد وسط را گرفته. پردازنده Core i5، حافظه موقت هشت گیگابایت، حافظه داخلی یک ترابایت و گرافیک دو گیگابایت همه آن چیزی است که این لپتاپ 19 میلیونی در اختیارتان می گذارد. شاید همین شرایط قیمت ها باشد که باعث شده پای لپ تاپ های استوک دوباره به بازار باز گردد.

قیمت لپ تاپ های استوک موجود در بازار؛ شش تا 14 میلیون

قیمت لپ تاپ های استوک بین یک سوم تا نصف مشابه مدل های نو موجود در بازار است. مثلا اگر یک لپ تاپ در بازار 20 میلیون تومان است، شاید بتوانید مدل مشابه با آن مشخصات را در بین فروشگاه های لپ تاپ استوک با قیمت هشت تا 10 میلیون تومان پیدا کنید. این کار شاید مالی باشد، اما ریسک های خاص خودش را دارد که باعث می گردد زیاد نتوانیم روی این روش حساب باز کنیم. با این وجود برای کسانی که بودجه کافی برای خرید لپ تاپ نو ندارند، چاره ای جز اعتماد به لپ تاپ های استوک باقی نمانده است.

ارزان ترین مدل های لپ تاپ استوک حدود شش تا هفت میلیون تومان قیمت دارند. از نمونه آن ها که در فروشگاه های اینترنتی لپتاپ استوک پیدا می گردد، می توان به لپتاپ دل مدل Latitude E6440 اشاره نمود. این مدل پردازنده Core i5 دارد و حافظه موقت آن چهار گیگابایت و حافظه داخلی 500 گیگابایت است. قیمت آن در بازار لپ تاپ های استوک شش میلیون و 900 هزار تومان است. لپ تاپ نو با مشخصات مشابه این مدل، تقریبا 13 تا 15 میلیون تومان در بازار فروخته می گردد.

لپ تاپ اچ پی مدل ProBook 650/G1 با پردازنده Core i7، حافظه موقت هشت گیگابایتی و حافظه داخلی 500 گیگابایت در فروشگاه های لپ تاپ استوک تقریبا 11 میلیون تومان فروخته می گردد. اگر بخواهید در بین مدل های نو لپ تاپی با چنین مشخصات بخرید، احتمالا حدود 20 تا 23 میلیون تومان بودجه لازم خواهید داشت. اگر این لپ تاپ استوک مشکل خاصی نداشته باشد، با توجه به مشخصات آن می تواند تا حدی زیادی کارتان را راه بیاندازد. البته به شرطی که لپ تاپ دست دوم را به جای لپ تاپ استوک به شما نفروشند.

گران ترین لپ تاپ استوک که پیدا کردیم، حدود 14 میلیون تومان قیمت دارد. لپتاپ اتسوک دل مدل M6800 با چنین قیمتی فروخته می گردد. از مشخصات آن می توان به پردازنده Core i7، حافظه موقت هشت گیگابایت، حافظه داخلی 500 گیگابایت و گرافیک دو گیگابایت اشاره نمود. حافظه موقت این مدل تا 32 گیگابایت قابلیت ارتقا دارد. خرید لپ تاپ نو با چنین مشخصاتی بودجه بیشتر از 25 میلیون تومان نیاز دارد.

لپ تاپ های جدید موجود در بازار را به سختی می توانید در فروشگاه های لپ تاپ استوک پیدا کنید. برای همین حداکثر قیمت لپ تاپ های استوک در حدود 14 میلیون تومان باقی مانده و در بین آن ها مدل های جدید با قیمت های بالاتر به چشم نمی خورند.

شرایط موجودی فروشگاه های لپ تاپ استوک

جستجو ما به دنبال فروشگاه های اینترنتی لپ تاپ استوک ما را با سه فروشگاه روبرو کرد که موجودی شان چندان متنوع نیست. محدوده قیمت ها در اغلب آن ها بین شش تا 14 میلیون تومان است. دستتان برای انتخاب چندان باز نیست. آنالیز چند فروشگاه لپ تاپ استوک نشان می دهد محصولات آن ها اغلب یکسان است. انگار که یک لپ تاپ توسط چند فروشگاه عرضه گردد. اغلب محصولاتشان از برند لنوو است و به صورت محدود در حد یکی دو تا لپ تاپ از برند هایی مثل دل و اچ پی بین آن ها پیدا می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1484

به "راهنمای خرید لپ تاپ استوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید لپ تاپ استوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید