ربات 5 گرمی بدون موتور بال می زند!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، نمونه اولیه این ربات 5 گرم وزن دارد و طول بال آن نیز 15 سانتی متر است. ابزار مذکور قادر به پرواز با سرعت 1.6 مایل برساعت است.

ربات 5 گرمی بدون موتور بال می زند!

محققان امیدوارند در آینده از این ربات برای عملیات های نجات و جستجو در منطقه ها دچار بحران (مانند ساختمان های تخریب شده)، رصد سازه هایی که دسترسی به آنها سخت است و بعلاوه گرده افشانی گیاهان استفاده نمایند.

محققان دانشگاه بریستول انگلیس ادعا می نمایند بال های ربات بسیار کارآمد هستند و می توانند در مقایسه با یک ماهیچه حشره ای با همین وزن، قدرت بیشتری فراوری نمایند.

تیم هلپز محقق ارشد پژوهش در این باره می گوید: شکست دادن طبیعت کار بسیار سختی است. اگر ابزاری بتواند بیشتر از ماهیچه حشره قدرت فراوری کند، این بدان معنا است که احتمالاً عملکرد آن بهتر از حشره است. البته این عمل بسیار چالش برانگیز است.

به طور معمول ربات های کوچک پرنده معمولاً از موتورها، چرخ دنده ها و دیگر سیستم های انتقال پیچیده برای دستیابی به حرکت بالا و پایین بال ها استفاده می کردند. محققان شرکت نماینده در این پژوهش اعلام کردند اجرای این فرایند پیچیده، وزن و تاثیرات دینامیکی ناخواسته ای به وجود می آورد.

در عوض آنها بعد از الهام گرفتن از زنبورها و حشرات پرنده، یک سیستم ماهیچه مصنوعی به نام Laza ابداع شد که بدون قطعات موتور یا چرخ دنده ها، بال ها را به حرکت در می آورد.بعلاوه این ربات سروصدای کمی دارد .

طراحی بال ها با الهام از سنجاقک اجرا شده است. بال ها مانند الکترودهایی با بار منفی عمل می نمایند. دو الکترود با بار مثبت نیز در قسمت بالا و پایین بال ربات قرار گرفته اند. در مرحله بعد بار الکتریسیته به الکترودهای مثبت بالایی و پایینی وارد می گردد و در نتیجه بال با یاری نیروی الکترواستاتیک ساکن به سمت آنها کشیده می گردد.

این فرایند حرکت بالا و پایین رفتن بال را به وجود می آورد و به ربات اجازه می دهد بدون موتور حرکت کند.

تحقیق مذکور در ژورنال ساینس رباتیکز منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2244

به "ربات 5 گرمی بدون موتور بال می زند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات 5 گرمی بدون موتور بال می زند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید