تازگی و طراوت محصولات غذایی با فناوری انجماد فوق سریع

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، در این مطلب می خواهیم با روشی جالب از پمینا آشنا شویم که زمان مزرعه تا آشپزخانه را به صفر، یعنی توقف کامل می رساند.

تازگی و طراوت محصولات غذایی با فناوری انجماد فوق سریع

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، شاید تصور توقف زمان و سفر به گذشته و آینده، تصویری باشد که از فیلم های علمی و تخیلی داریم، تصویری از فردی که در زمان به گذشته و آینده می رود بدون آنکه سن آن شخصیت تغییر کند. اما آیا می توان این تصویر را برای مواد غذایی مجسم کرد؟ آیا می توان تصور کرد، محصولات غذایی به محض آماده شدن، تا زمان مصرف، دیگر زندگی نکنند و زمان برای آنها متوقف شود؟

خوردن سبزیجات به طراوتِ زمان چیدن و پختن غذا با گوشت تازه؛ این خواسته بیشتر کسانی است که برای سلامتی خود و خانواده، به دنبال تهیه مواد غذایی تازه هستند. اما با وجود زندگی شهری، چگونه تهیه همواره تازه این مواد غذایی ممکن است؟ این سوالی است که پمینا با روش انجماد فوق سریع خود و توقف زمان عمر محصولات غذایی به آن پاسخ داده است.

سفر در زمان مواد غذایی چیست؟

توقف در زمان را به صورت ساده می توان اینگونه توضیح داد:محصولی که تازه و به صورت روزانه از مزرعه به کارخانه رسیده و در کارخانه، آماده مصرف شده را بتوان با همان کیفیت و تازگی و در هر زمان، در آینده (چه یک روز، چه یک هفته و چه چند ماه)، آن را آماده مصرف و تازه همچون روز اول داشت.

به عبارتی، توقف در زمان، تونلی است که بین کارخانه و آشپزخانه ایجاد می شود تا روزها و هفته ها، اثری در فعل و انفعالات مواد غذایی در طی زمان نداشته باشند و کیفیت محصول همان گونه که هست حفظ شود.

روش انجماد فوق سریع پمینا در خدمت رویای آینده

به لطف یکی از فناوری های نوین صنایع غذایی به نام انجماد فوق سریع یا IQF که در ایران توسط پمینا و با سرمایه گذاری گسترده به کار گرفته شده، توقف عمر مواد غذایی برای سفر در زمان امکان پذیر شده است.

در این فرآیند، انجماد و یخ زدن مواد غذایی، به حدی سریع اتفاق می افتد که سلول های مواد، فرصت تغییر شکل و در نتیجه از دست رفتن خواص خود را ندارند. پس از این انجماد فوق سریع که در تونل های بزرگ سرماساز شکل می گیرد، محصول منجمد می تواند در فریزرهای عادی حمل و یا نگهداری شود و در زمان مصرف و یخ زدایی هم به سرعت، به محصول تازه اولیه بازگشت کند.

این روش که تنها چند دهه است در دنیا در شرکت های مطرح غذای منجمد به کار گرفته شده، امروز برای تمامی محصولات پمینا در طبقه های مختلف سبزیجات و محصولات گوشتی و یا غذاهای آماده مصرف به کار گرفته می شود.

در این روش محصولات غذایی، اعم از سبزیجات یا محصولات گوشتی، در مدت زمان بسیار کم، در معرض دمای منفی 40 درجه قرار می گیرند و در چند لحظه از درون یخ می زنند. در این روش ذرات داخل محصول بدون تغییر حالت منجمد می شوند؛ همچنین آبِ اطراف سلول در بلورهای ریز منجمد می شود و از غشای سلولی محافظت می کند. به همین دلیل است که محصولات غذایی بر خلاف انجماد در فریزر آشپزخانه ها، پلاسیده نمی شوند و بعد از یخ زدایی آب نمی اندازند. همچنین هرگز در محصولات منجمد شده به روش انجماد فوق سریع پمینا، تغییر شکل، تغییر رنگ و تغییر طعم مشاهده نمی شود.

به عنوان مثال، اگر تجربه خریدِ یک بسته نخود سبزِ منجمدِ پمینا را داشته باشید حتما مشاهده کرده اید که دانه های نخود سبز به یکدیگر نچسبیده اند و تک به تک یخ زده اند. این اتفاق فقط در روش انجماد فوق سریع رخ می دهد. زمانی که شما یخِ محصولِ خریداری شده را از بین ببرید، محصولی به تازگیِ لحظه تولید را در اختیار خواهید داشت. این همان توقف زمان عمر محصول است که در ابتدای این مطلب خواندید و ما را به یاد سفری در زمان در فیلم های علمی و تخیلی می اندازد.

نکته دیگر اینکه، در پمینا همچون برخی از کارخانه های بزرگ در سراسر دنیا برای تولید محصولات منجمد، به غیر از راه اندازی خط تولید، پمینا مزرعه های گیاهی و دامیِ مخصوص به خود را دارد و محصولات را بلافاصله از مزرعه به کارخانه می رساند که این نیز خود، تازگی محصولات را قبل از فرآیند تولید، انجماد و بسته بندی باعث می شود.

با وجود همه این فناوری های جدید به کار گرفته شده در پمینا، امروز می توان گفت از رویاهای سفر در زمان بدون گذشت عمر، محصولات غذایی پمینا حداقل توانسته اند این رویا و تصویر علمی تخیلی را به واقعیت تبدیل کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1627

به "تازگی و طراوت محصولات غذایی با فناوری انجماد فوق سریع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازگی و طراوت محصولات غذایی با فناوری انجماد فوق سریع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید