ارتباط فلزات سمی در محیط زیست با بیماری های قلبی عروقی

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش خبرنگاران، قرارگیری در معرض فلزات سمی موجود در محیط زیست نظیر آرسنیک، سرب، مس و جیوه تبدیل به یک دغدغه جهانی گردیده است. به گفته محققان، فلزاتی نظیر آرسنیک، سرب، مس و کادمیوم با افزایش ریسک بیماری های قلبی عروقی و بیماری قلبی عروق کرونر مرتبط هستند.

ارتباط فلزات سمی در محیط زیست با بیماری های قلبی عروقی

در این مطالعه، تیم تحقیق به سرپرستی راجیو چودری از دانشگاه کمبریج، نتایج مطالعات اپیدمیولوژیکی را که به آنالیز ارتباط آرسنیک، مس، سرب، جیوه و کادمیوم با بیماری قلبی عروق کرونر، سکته و بیماری قلبی-عروقی پرداخته بود، آنالیز و تحلیل کردند.

آنها 37 مطالعه منتشرگردیده قبل از دسامبر 2017 را که شامل حدود 350 هزار شرکت نماینده بود، آنالیز کردند. در مجموع 13,033 بیماری قلبی عروق کرونر، 4,205 مورد سکته و 15,274 عارضه قلبی-عروقی در این مطالعات گزارش گردیده بود.

محققان مشاهده کردند قرارگیری در معرض آرسنیک با ریسک 23 درصدی بیماری قلبی عروق کرونر و ریسک 30 درصدی بیماری قلبی-عروقی مرتبط است اما هیچ ارتباطی با سکته در این مورد یافت نشد.

قرارگیری در معرض کادمیوم و مس، با افزایش ریسک نسبی بیماری قلبی عروق کرونر و بیماری قلبی-عروقی مرتبط بود درحالیکه سرب و کادمیوم با افزایش ریسک نسبی سکته (به ترتیب 63 و 72 درصد) مرتبط بودند.

در مقابل، هیچ رابطه ای بین جیوه با ریسک بیماری قلبی-عروقی مشاهده نشد.

با این حال این یافته ها اهمیت فلزات سمی زیست محیطی را در افزایش ریسک موارد قلبی-عروقی در دنیا تقویت می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 116

به "ارتباط فلزات سمی در محیط زیست با بیماری های قلبی عروقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط فلزات سمی در محیط زیست با بیماری های قلبی عروقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید