آشنایی با انواع قطارهای اروپا

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، قطار گزینه ای عالی برای سیر و سیاحت در اروپا به شمار می رود و سفر با آن رمانتیک، الهام بخش، سودمند و راحت است. بعضی این شیوه سفر را جادویی توصیف می نمایند و برای کسانی که مسافرت با قطار در کشورشان متداول نیست، کمی اسرار انگیز جلوه می نماید.

آشنایی با انواع قطارهای اروپا

با ما سفر کنید و با تورهای اروپا بهار 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

اگر تابه حال با قطار سفر ننموده اید، بهتر است اولین مسافرت خود را در اروپا تجربه کنید. پیشنهاد می کنیم حتما سفر با قطارهای اروپا را به فهرست کارهای مهم تان اضافه کنید.

اروپا در سال های اخیر شبکه های ریلی خود را بهبود بخشیده و آن ها را مدرن نموده است و هر روز به تعداد قطارهای تندرو در این شبکه افزوده می گردد.

با در نظر دریافت مشکلاتی مثل سروقت رسیدن به پرواز یا تحویل دریافت چمدان هایتان در فرودگاه، می توان گفت بعضی از قطارهای تندروی اروپا، حتی بیشتر از هواپیما در وقت شما صرفه جویی می نمایند.

به طورکلی سفر با قطار بخشی از جذابیت های سفر به اروپا محسوب می گردد و به همین بهانه ما فهرستی از راستاهای ویژه جابه جایی با قطارهای درون شهری و برون مرزی اروپا را برای شما گردآورده ایم.

قطارهای عادی

بیشتر قطارهای عادی (Regional trains) با سرعت متوسط 150 کیلومتر بر ساعت در کشورهای اروپایی در حرکت هستند. بیشتر این قطار ها درون کشوری بوده و در راستاهای غیر اصلی تردد می نمایند. در واقع این قطارها به شهرها و روستاهای محلی می فرایند.

از نمونه های بسیار معروف این قطارها میتوان به قطارهای آی سی IC مخفف Inter City و EuroCity در آلمان اشاره نمود و یا قطار TER در جنوب فرانسه. اما همان گونه که قبلا هم اشاره شد شبکه ریلی اروپا هر روز در حال پیشرفت و سرعت بخشیدن به خدمات رسانی خود است.

در کشور آلمان و سوئیس در صورت استفاده از قطارهای عادی احتیاجی به رزرو شماره جایگاه وجود ندارد و با بلیت اپن تهیه شده می توانید هر جا از قطار که مایل هستید بنشینید.

قطارهای عادی دارای محفظه مخصوصی برای گذاشتن وسایل در بالای جایگاه هستند و شامل خطوط ریلی زیر می شوند:

تی ای آر (TER) فرانسه

اینترسیتی (Intercity) یا آی سی (IC) و یوروسیتی (Eurocity) آلمان

قطارهای فنلاندی (Finnish trains)

قطارهای اینترسیتی ایتالیا

قطارهای اسلواکی

قطارهای تندرو

قطارهای تندرو (High speed) مدرن و راحت هستند و با سرعت 320 کیلومتر بر ساعت حرکت می نمایند. این قطارها خدمات عالی ارائه می دهند و بهترین گزینه برای سفر به فواصل دور هستند.

رزرو جایگاه در قطار تندرو الزامی است و باید جایگاه خود را پیش از سفر رزرو کنید. همچنین در بیشتر این قطارها می توان از 3 ماه قبل بلیط رزرو کرد.

قطارهای زیر در گروه قطارهای تندرو اروپا قرار می گیرند.

قطار تی جی وی (TGV) فرانسه

قطار فرچیاروزا و ان تی وی در ایتالیا

آلویا (Alvia) اسپانیا

قطار آی سی ای (ICE) آلمان

قطار اس جی (SJ) سوئد

قطار ریل جت در اتریش و مجارستان

قطارهای شب رو

قطارهای شب رو (Night trains) از ایام قدیم بر جای مانده اند و سفر با آن ها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهند شد. در این قطارها می توانید استراحت کنید و بعد از رسیدن به مقصد، آماده گردش در شهر باشید.

این قطارها با توجه به بودجه و انتخاب مسافرین دارای جایگاه های تخت شو و کوپه های خواب اختصاصی هستند. درنتیجه، تنها چیزی که احتیاج دارید، رزرو نوع جایگاه یا کوپه اختصاصی و پرداخت بهای آن است.

در این قطارها کوپه های یک نفره تا 6 نفره وجود دارد. در کوپه های یک و دو نفره غالبا حمام و دستشویی اختصاصی تعبیه شده است.

برای سفر با قطارهای شب رو می توانید از قطارهای زیر بهره ببرید:

قطار تلو (Thello) پاریس، میلان، ونیز،فلورانس

قطار یورونایت ایستر (EuroNight Ister) رومانی، مجارستان

قطار شب رو سی تی نایت لاین آلمان

قطارهای پانورامیک یا طبیعت گرد

قطارهای طبیعت گرد (SCENIC) اروپا شما را به دیدن مناظر تماشایی کوهستان ها و دریاچه های نقره ای دعوت می نمایند. در سفر با این قطارها می توانید به راحتی به جایگاه خود تکیه دهید و از تماشای چشم اندازهای زیبای اروپا لذت ببرید. این قطارها غالبا در کشور سوئیس حرکت می نمایند.

خط ریلی گلدن پس لاین (Goldenpass line)، قطار برنینا اکسپرس (Bernina Express)، قطار گلاسیر اکسپرس (Glacier Express)، قطار شکلات سوئیسی (Swiss Chocolate) از مشهورترین قطارهای طبیعت گرد اروپا به شمار می فرایند.

خط ریلی گلدن پس لاین در سوئیس یکی از بهترین خطوط ریلی پانورامیک محسوب می گردد که از شهر لوسرنبه شهر مونترو کشیده شده است. هرچند گزینه های سریع تری هم برای سفر به این دو شهر وجود دارد اما راستا گلدن از میان مناظر و چشم اندازهای نفس گیر کوهستان های سوئیس می گذرد. همچنین در طول راستا باید قطار خود را عوض کنید اما این تعویض بسیار راحت است و شما می توانید در سکوی مجاور، سوار قطار بعدی شوید.

قطار برنینا اکسپرس قطار طبیعت گرد دیگری است که از سوئیس به ایتالیا سفر می نماید. بیشتر راستا برنینا اکسپرس از شبکه ریلی ریشن (Rhaetian) در ناحیه آلبولا و برنینای شهر گراوبوندن سوئیس می گذرد. ریشن خط ریلی قدیمی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو واقع شده است. در طول سفر شما از تنگه های بکر، پل های مرتفع، تونل های مسحورنماینده و رودخانه های یخی سفید دیدن خواهید کرد. برنینا اکسپرس دارای واگن هایی با پنجره های عظیم است و مسافران می توانند از دیدن چشم اندازهای شگفت انگیز پانورامیک لذت ببرند. ایستگاه های اصلی این قطار شامل شهر چور، داووس، سنت موریتز، برنینا، پوسکیاوو (Poschiavo) و درنهایت شهر تیرانوی ایتالیا است.

قطار طبیعت گردی گلاسیر اکسپرس سفری با چشم اندازهای زیبا را از میان کوه های آلپ در سوئیس به مسافران هدیه می دهد. این قطار از میان 91 تونل، بر فراز 291 پل و در طول 2 کیلومتر راستا آلپی سفر می نماید. ایستگاه های اصلی گلاسیر اکسپرس شامل زرمات (Zermatt)، بریگ، آندرمات، چور، داووس و سنت موریتز می شوند. گلاسیر اکسپرس در تمام طول سال خدمات فعالی به مسافران ارائه می دهد اما در زمستان سفرهای کمتری را پوشش می دهد.

قطار شکلات سوئیسی یکی از بهترین قطارهای طبیعت گردی در سوئیس به شمار می رود. این قطار با همکاری خدمات ریلی گلدن پس لاین و کارخانه شکلات سازی کایلر نستله (Cailler-Nestlé) سوئیس راه اندازی شده است. شما می توانید واگن هایی با شیشه های عظیم پانورامایی را انتخاب کنید یا در واگن های پولمن قدیمی دوره 1915 بنشینید و سفر خود را از کنار دریاچه ژنو در شهر مونترو شروع کنید، از میان تپه های زیبا و علفزارهای کوهستان بگذرید تا به روستای قرون وسطایی گرویر (Gruyères) و کارخانه شکلات کایلر برسید.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1640

به "آشنایی با انواع قطارهای اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع قطارهای اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید