کشف ماهی هایی زنده در محیط تقریباً فاقد اکسیژن

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، در جدیدترین اکتشافات خلیج کالیفرنیا گروهی از زیست شناسان دسته بزرگی از ماهی ها را یافته اند که در شرایط تقریباً فاقد اکسیژن زندگی می نمایند.

کشف ماهی هایی زنده در محیط تقریباً فاقد اکسیژن

این کشف در جریان پژوهش هایی که از سال 2015 به وسیله محققان موسسه تحقیقاتی آکواریوم خلیج مونتری و موسسه اقیانوس شناسی اسکریپس شروع شده بود اجرا شده است. برای این اکتشاف از یک وسیله کنترل از راه دور استفاده شده که می تواند تا عمق 1000 متری زیر اقیانوس شیرجه برود؛ منطقه های از اقیانوس که کمترین اندازه غلظت اکسیژن در جهان را دارد. اندازه اکسیژن این منطقه به قدری کم است که می تواند بیشتر جانداران را به کام مرگ بکشاند.

با این حال در کمال تعجب دسته هایی از ماهی ها در این منطقه یافت شده که به حیات ادامه می دهند. در این منطقه با شرایط خشن، 2 گونه ماهی یافت شده: گربه کوسه لالیپاپ و روده ماهی. اندازه غلظت اکسیژن این منطقه تا 40 برابر کمتر از حداقل مقداری است که برای بقای سایر گونه های ماهی ها احتیاج است.

محققان با مشاهده صد ها ماهی در این محیط شگفت زده شده اند. به گفته آن ها کشف نو درک کنونی ما از اندازه تحمل کمبود اکسیژن را به چالش کشیده است. اما نکته جالب تر اینکه این که ماهی های کشف شده نه تنها شرایط کم اکسیژن را تحمل می نمایند، بلکه این محیط را به دیگر محیط ها در خلیج کالیفرنیا ترجیح می دهند. برای اثبات این ادعا محققان دریافتند که تعداد این ماهی ها در محیط های کم اکسیژن بیش از سایر منطقه ها است.

محققان معتقدند که شاید این ماهی ها از زندگی در این مکان به عنوان یک استراتژی بقا بهره می برند؛ چرا که در این منطقه با اکسیژن کم، رقابت کمتری برای زنده ماندن در جریان است. با این حال اینکه چگونه می توانند در این شرایط خشن به زندگی ادامه دهند در هاله ای از ابهام واقع شده است، البته گروه دانشمندان بر این عقیده اند که شکل بدن ماهی ها می تواند سرنخ هایی از این موضوع را ارائه دهد.

هر 2 گونه کشف شده کوچک هستند و کمتر از 30 سانتی متر طول دارند. بدن آن ها نرم است که این موضوع می تواند منجر به کاهش مصرف انرژی گردد. با این حال سر و آب شش های بزرگی دارند که احتمالاً به آن ها یاری می نماید اندازه اکسیژن هر چه بیشتری جذب نمایند.

هدف پژوهش این است که اندازه تطبیق دادن جانداران با شرایط چالش بر انگیز اقیانوس که در اثر تغییرات شرایط اقلیمی ایجاد شده را بسنجد؛ شرایطی که منجر به گرم تر شدن آب ها و کاهش اندازه اکسیژن شده است.

نتیجه این تحقیق در مجله اکولوژی منتشر شده است. در ادامه ویدیویی از کلونی های ماهی های کشف شده را مشاهده کنید:

منبع: دیجیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 28 مرداد 1402 بروزرسانی: 28 مرداد 1402 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2541

به "کشف ماهی هایی زنده در محیط تقریباً فاقد اکسیژن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ماهی هایی زنده در محیط تقریباً فاقد اکسیژن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید