کاهش جمعیت زرافه ها و رشد تجارت این حیوانات در آمریکا

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، با وجود کاهش شدید جمعیت زرافه ها در جهان، تجارت این حیوانات در آمریکا هم چنان ادامه داشته و رو به رشد است.

کاهش جمعیت زرافه ها و رشد تجارت این حیوانات در آمریکا

به گزارش خبرنگاران، جمعیت زرافه ها از سال 1990 میلادی کاهش حدود 40 درصدی داشته به طوری که در حال حاضر تنها کمتر از 100 هزار راس زرافه در جهان وجود دارد و تعداد زرافه ها به نسبت فیل ها در آفریقا کمتر گردیده است.

با این وجود تجارت زرافه در آمریکا در حال رشد بوده و یک گزارش از سوی انجمن انسانی ایالات متحده نشان می دهد حدود 40 هزار قطعه از اعضای بدن این حیوانات در دهه گذشته وارد ایالات متحده گردیده که تقریبا معادل کشتار 4000 راس زرافه است.

کارشناسان، محصولات فراوری گردیده از قسمت های مختلف بدن زرافه را در حال فروش در نزدیک به 52 محل در آمریکا کشف نموده اند که رایج ترین این محصولات چکمه های چرم زرافه، چاقوهای ساخته گردیده از استخوان زرافه و هم چنین قالیچه ها، مبلمان و انجیل های ساخته گردیده از پوست این حیوان بوده است.

کارشناسان در مصاحبه با فروشندگان محصولات زرافه دریافتند بسیاری از این فروشندگان، این محصولات را از شکارچیان تروفه (شکارچیانی که برای کسب افتخار یا غنیمت شکار می نمایند) خریداری نموده اند. برخی دیگر نیز مدعی گردیده اند گله های مهاجم زرافه ها برای نجات روستاهای آفریقایی کشته گردیده اند. در حالی که کارشناسان با رد این ادعا اعلام کردند هیچ مدرکی مبنی بر رفتار تهاجمی زرافه ها یا کشتار انتقام جویانه این حیوانات وجود ندارد.

برخی از شکارچیان تروفه از جمله یک زن آمریکایی که سال گذشته با شکار یک زرافه وحشی در آفریقای جنوبی خبرساز شد، ادعا می نمایند که این شکارها بخشی از کوشش های حفاظتی آن ها از محیط زیست بوده و پولی که از این راه به دست می آید صرف حفاظت از گونه های دیگر می گردد. اما مدیر برنامه ها و عملیات های انجمن انسانی اعلام نموده این شکارچیان می توانند با شرکت در بازار تجارت اعضای بدن زرافه سود قابل توجهی کسب نمایند.

تحقیقات نشان می دهد که شکارچیان تروفه در آفریقا روی آخرین زرافه های بازمانده نیز سرمایه گذاری نموده و آن ها را به تاکسیدرمیست ها و فراورینمایندگان و فروشندگان محصولات حیوانی به فروش می رسانند.

زرافه ها با توجه به حفاظت کمتر نسبت به دیگر گونه ها از جمله فیل ها و شیرها، جایگزینی آسان برای فراوری محصولات حیوانی محسوب می شوند. قیمت محصولات زرافه به طور گسترده ای متفاوت است اما سازندگان و فروشندگان سعی دارند تمامی اعضای بدن این حیوانات از لاشه زرافه تا اجزای صورت و مژه های آن را به فروش برسانند.

به گزارش گاردین، در ماه مارس اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) زرافه را به فهرست گونه های آسیب پذیر افزود. در ایالات متحده زرافه ها به عنوان گونه های در معرض خطر در نظر گرفته نمی شوند که همین امر باعث می گردد فروش تمامی محصولات آن قانونی گردد. انجمن انسانی آمریکا در حال حاضر در کوشش برای افزودن زرافه به فهرست حیوانات در معرض خطر در آمریکاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مهر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 106

به "کاهش جمعیت زرافه ها و رشد تجارت این حیوانات در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش جمعیت زرافه ها و رشد تجارت این حیوانات در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید