کاروانسرای تی تی؛ جاذبه زیبا و دیدنی سیاهکل

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، این کاروانسرا در شهرستان سیاهکل قرار گرفته است و از جهت های مختلف در 25 کیلومتری شهر لاهیجان و 75 کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار گرفته است. کاروانسرای تی تی در سیاهکل در سال 1375 به شماره 1784 در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.

کاروانسرای تی تی؛ جاذبه زیبا و دیدنی سیاهکل

کاروانسرای تی تی تنها جاذبه شهرستان سیاهکل نیست و خودِ سیاهکل خود به تنهایی یک جاذبه زیبا در این خطه است. شهرستان سیاهکل با دارا بودن موقعیت جلگه ای در فاصله 15 کیلومتری شهر لاهیجان قرار گرفته است و از آن رودخانه کوچکی به نام شمرود، دقیقا از وسط آن عبور می نماید که بسیار زیبایی خاصی به این منطقه اعطا نموده است.

تاریخچه کاروانسرا

قدمت این بنای تاریخی به 500 تا 600 سال پیش می رسد. به گفته رئیس میراث فرهنگی سیاهکل این بنا در زمان حکومت تیموریان ساخته شده است. به گفته وی حکومت صفویه آن را نابود نموده است و آثار بجا مانده آن در این دوره ثبت شده است.این ساختمان زیبا یکی از قدیمی ترین بناهای سیاهکل به نام تی تی کاروانسرا است که تی تی خانم, عمه یکی از شاهان صفوی، آن را به نام خود بنا کرد. تی تی در زبان گیلکی معنای شکوفه می دهد و از آنجایی که در زبان گیلکی جای صفت و موصوف بر خلاف زبان فارسی بوده بنابراین تی تی کاروانسرا به معنی کاروانسرای شکوفه است.

معماری کاروانسرا

این کاروانسرا از نوع کاروانسراهای برون شهری و دو ایوانی به شمار می آید که ورودی آن در ضلع شمالی واقع شده است. پس از گذر از فضای ورودی فضای هشتی و سپس میانسرا به چشم می خورد. در ضلع شرقی و غربی فضای هشتی به وسیله فضاهای واسط به دو اتاق با مساحت 17 مترمربع راه پیدا می کنیم. مساحت میانسرا هم 398 مترمربع بوده و در وسط آن حوض کوچکی واقع شده است. در چهار کنج بنا اتاق های مربع شکلی به مساحت 14 مترمربع قرار گرفته اند که قبل از ورود به آن ها با یک فضای نیم هشت روبرو می شویم.

در جبهه جنوبی بنا نیز یک فضای شاه نشین و در دوطرف آن دو اتاق همچون جبهه شمالی واقع شده است. هر جبهه ای از بنا با تعدادی پنجره های کوچک و بزرگ و بعلاوه ورودی هایی که موجودند، از نور طبیعی بهره می برند. بطورکل اصل تقارن در ساخت این کاروانسرا رعایت شده و بنا دارای محور تقارن در جهت طولی است.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2462

به "کاروانسرای تی تی؛ جاذبه زیبا و دیدنی سیاهکل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای تی تی؛ جاذبه زیبا و دیدنی سیاهکل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید