پل سلجوقی؛مامن منقل و کباب شد!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، بلوک های سیمانی را در ابتدای پل گذاشته اند تا عبور و مرور وسایل نقلیه را متوقف کنند، هر چند یکی از آن ها به فاصله دورتری از دو بلوک دیگر افتاده و آن قدر آسیب دیده که به نظر می رسد هر از چندگاهی وقتی قرار است وسیله نقلیه ای راستا را کوتاه تر کند، با جابجا کردن آن، راه را باز می کنند.

پل سلجوقی؛مامن منقل و کباب شد!

البته نباید نقل قول های مردم منطقه را فراموش کرد که کار خودشان است، خودشان بلوک ها را می گذارند و وقتی می خواهند از این جهت عبور کنند، آن را جابجا می کنند، فقط مردم نمی توانند از پل هزار ساله عبور کنند.

پل 850 ساله مکان عبور و مرور ماشین های سنگین منطقه جاجرود شده

از یک سو ردِ لاستیک ماشین ها روی خاکِ تازه جابجا شده این پل سلجوقی دیده می گردد و از سوی دیگر تا چشم کار می کند موتورها و ماشین هایی که می خواهند روز تعطیل شان را در سمت دیگر رودخانه بگذرانند، به راحتی و بدون هیچ تاملی از روی این پل تاریخی عبور می کنند.

دهانه پل از سمت سعیدآباد، را همسطح جاده ساحلی رودخانه کرده اند و حالا سالهاست مردم آن را مکانی برای تفریح می دانند، البته نه تفریحی مانند عبور از پل تاریخی سی وسه پل اصفهان که تفریحی برای روشن کردن اتش منقل و پهن کردن حصیر زیر سایه اش و ...

روشن کردن منقل و آتشی که دهانه پل 850 ساله را با آسبب روبرو می کند

تابلوی معرفی این پل تاریخی، آن را یکی از مهمترین آثار تاریخی استان تهران و متعلق به دوره سلجوقی می داند، اثری که در دو دوره صفویه و قاجار بازسازی شده و اصلا به همین دلیل هم آن را پل شاه عباسی می نامند.

دو دهانه بزرگ میانی به عرض هفت متر و طول 12 متر و دو دهانه کوچک شرقی و غربی به عرض چهار متر و طول پنج متر، باقی مانده های امروزِ این پل سلجوقی است، هر چند مردم محلی می گویند یکی دیگر از دهانه های پل که در انتهای پل قرار داشته، به مرور از بین رفته و حتی امروز به طور کامل پر شده است.

تعدادی از لاشه سنگ های باقی مانده در حاشیه رودخانه

که بر اثر سیلاب های دو سال گذشته فرو ریختند

اما همه چالش های مربوط به این پل تاریخی فقط به خود پل که بخشی از آن در سیلاب های دو سال گذشته تخریب شده و تعدادی از سنگ لاشه هایش داخل رودخانه افتاده اند، بر نمی گردد، بلکه وجود دو حفره شبیه به گوردخمه در دو کوه تپه مانند مقابل پل که مدت هاست میزبان معتادان منطقه شده نیز امکان وارد شدن آسیب بیشتر به این پل تاریخی را دو چندان کرده است، آن هم در شرایطی که زمزمه هایی از انتقال لاشه سنگ های این پل توسط مردم محلی به خانه هایشان نیز شنیده می گردد.

راه انداختن سفره خانه در حاشیه رودخانه و در عرصه پل

همه چیز فقط به این اتفاقات منجر نمی گردد، بلکه از یک سو تملک بخش بزرگی از زمینِ قرار گرفته در عرصه این پل تاریخی که در طول مدت زمان کوتاهی مردم محلی را با آن روبرو کرد، علامت سوال بزرگی برای ان ها ایجاد کرده و از سوی دیگر قرار دریافت غرفه های کوچک شبیه به سفره خانه در حاشیه رودخانه عبور کرده از زیر پل که فاصله کمی با پل دارند، نیز خود برای حفاظت از این پل تاریخی می تواند حاشیه هایی را به دنبال داشته باشد.

تملک فضای زیادی از عرصه پل تاریخی و رودخانه جاجرود با کشیدن دیوار

بی توجهی نسبت به این بنای تاریخی آن جایی بیشتر نمایان می گردد که بعد از انتشار خبر سرقت بخشی از پایه این پل توسط بخشدار منطقه، اما همچنان اقدامی مناسب برای برطرف کردن مسائل این اثر تاریخی توسط میراث فرهنگی و مدیریت شهری این منطقه انجام نشده است.

حفره های ایجاد شده در دل کوه در مقابل پل سلجوقی و راهی که برای رفت و آمد معتادان ایجاد شده

دوم دی ماه 1397، محسن قاصدی - بخشدار جاجرود شهرستان پردیس - از یک سو گفت که بخشی از پایه های سنگی پل تاریخی و ثبت ملی این منطقه با 850 سال قدمت به سرقت رفته و استحکام پل به خطر افتاده است و از سوی دیگر وی به وجود ترک های زیادی در بخش های زیرین و پایه های کناری این پل اشاره کرده بود.

او در آن زمان به تردد خودروهای سنگین و بارندگی های رخ داده در ان زمان اشاره کرده و گفت: میزان آسیب دیدگی پل را افزایش داده و احتمال تخریب پل جاجرود در آینده ای نزدیک بسیار زیاد است.

محلی ها می گویند این بخش از پل، یکی دیگر از دهانه های پل بوده که تخریب و به طور کامل پر شده استمنبع: گردشبان
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1474

به "پل سلجوقی؛مامن منقل و کباب شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل سلجوقی؛مامن منقل و کباب شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید