آشنایی با پارک پروانه کوالالامپور در تور مالزی

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، با اینکه عمر زیادی از شهر کوالالامپور نمیگذرد، اما پر از جاذبه های تفریحی مختلف برای گردشگران است، این شهر را ساخته اند که حسابی بازدیدکنندگان را سرگرم سازد، یکی از جاذبه های کوالالامپور مالزی، پارک پروانه (Kuala Lumpur Butterfly Park) میباشد که در ادامه به شرح ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با پارک پروانه کوالالامپور در تور مالزی

امروز در گردش متفاوتمان به سراغ مالزی و تور کوالالامپور می رویم و از میان تمام جاذبه های بزرگ و کوچک آن، پارک پروانه کوالالامپور را انتخاب می کنیم که کاملا در نوع خودش بی نظیر است. اگر با پارک های پروانه آشنایی ندارید، باید بدانید که بی اغراق مقصدی بسیار جذاب پیش روی شماست که شما را به درون بهشتی از پروانه های رنگارنگ هدایت می کند.

چرا پارک پروانه کوالالامپور؟

یکی از محبوب ترین جاذبه های کوالالامپور و تور مالزی است. با بازدید از این پارک، در میان بهشت رنگارنگی از پروانه ها قرار می گیرید .بر خلاف تصورات تان، می توانید به راحتی به پروانه ها نزدیک شوید و آن ها را از فاصله خیلی کم ببینید. پارک پروانه مکانی جذاب برای سرگرمی کودکان و فرزندان شماست. اگر به عکاسی از حشرات علاقه دارید، پارک پروانه کوالالامپور مقصد بسیار جذابی برای شما خواهد بود. این پارک درست در کنار باغ گیاه شناسی و باغ پرندگان کوالالامپور قرار گرفته و می توانید در یک روز از این جاذبه ها هم بازدید کنید.

آشنایی با پارک پروانه کوالالامپور (Kuala Lumpur Butterfly Park)

بدون شک یکی از زیباترین جاذبه های کوالالامپور، پارک پروانه این شهر است که شما را در بهشتی از پروانه های رنگارنگ قرار می دهد. پارک پروانه کوالالامپور، بوستانی بزرگ به وسعت 7500 متر مربع بوده که به زعم مسوولان این مجموعه، بزرگ ترین پارک پروانه دنیاست و طیف متنوعی از پروانه های بزرگ و کوچک را در خود جای داده است. در واقع بیش از 5 هزار پروانه مختلف را در این پارک خواهید دید که گردش در آن به مانند قدم زدن در بهشتی راستین است! قسمت هیجان انگیز بازدید از پارک پروانه کوالالامپور آن است که این پروانه ها کاملا نسبت به انسان ها اهلی هستند و می توانید تا حد زیادی به آن ها نزدیک شوید. پس اگر به ناگاه پروانه ای روی دستان تان نشست یا شانه شما را برای فرود انتخاب کرد، آرام باشید و اجازه دهید آن لحظات قشنگ در قاب دوربین شما ثبت شود.

گرچه پارک پروانه کوالالامپور برای مجموعه متنوع پروانه هایش شناخته شده است؛ اما تنها دیدنی های این بوستان در این موجودات ظریف و جذاب خلاصه نمی شود و می توانید از موزه حشرات، حوض ماهی ها و فروشگاه مجموعه نیز دیدن کنید و البته از فضای سرسبز و پر درخت پارک لذت ببرید.

خوب است بدانید برای آن که به این پارک زیبا و منحصر به فرد برسید، کافی است قدری از برج های دوقلوی پتروناس و مرکز شهر فاصله بگیرید و خود را به سوی باغ معروف گیاه شناسی و باغ پرندگان کوالالامپور برسانید. به این ترتیب می توانید با یک تیر سه نشان بزنید و بازدید از این پارک های جذاب را در یک روز بگنجانید.

دیدنی ها و تفریحات پارک پروانه کوالالامپور

پارک پروانه کوالالامپور نیز مانند هر جاذبه گردشگری دیگری، بخش ها و دیدنی های متفاوتی دارد:

بازدید از پروانه ها

همان طور که گفتیم، پارک پروانه کوالالامپور بیش از 5 هزار پروانه متنوع را در خود به نمایش گذاشته که اغلب آن ها بومی مناطق استوایی و کشور مالزی هستند و در مجموع شامل 120 گونه مختلف می شوند.

خوب است بدانید از آن جا که زیستگاه اصلی این پروانه ها جنگل های بارانی و گرمسیری است، در طراحی فضای سبز این پارک از پوشش گیاهی خاص این مناطق استفاده شده است. یعنی هنگامی که شما به درون پارک پروانه پا می گذارید، انبوهی از درختان بلند، سرخس های مختلف و گیاهان متنوع گرمسیری را خواهید دید که کُلنی ها و خانه های پروانه در میان آن ها جای گرفته است. همچنین باید بدانید که پارک پروانه، فضایی کاملا روباز نیست و شبکه هایی در قسمت بالای آن تعبیه شده است؛ اما ارتفاع این سقف به گونه ای در نظر گرفته شده است که فضای مناسب و کافی برای پرواز در اختیار پروانه ها باشد.

عکاسی از پروانه ها

بدون شک پارک های پروانه، یکی از ایده آل ترین مکان هایی است که علاقه مندان به عکاسی ماکرو (عکاسی با بزرگنمایی بالا)، می توانند روی آن دست بگذارند. بنابراین با تجهیزات کافی و در نظر گرفتن زمان مناسب، به پارک پروانه کوالالامپور بروید و از موقعیت خود بهترین استفاده را ببرید. مزیت این پارک در مقایسه با بوستان های عادی آن است که نیازی نیست حتما لنز ماکرو و یا تله حرفه ای داشته باشید و با لنزهای معمولی و دوربین های کامپکت هم به راحتی می توانید از پروانه ها عکاسی کنید.

یکی از بهترین جاهایی که برای عکاسی در پارک پروانه می توانید به سراغش بروید، قسمت گل ها و میوه هاست. هنگامی که در پارک گردش می کنید، حتما با ظرف هایی از میوه ها و گل مواجه می شوید که معمولا بر روی آن ها با آب و عسل اسپری شده است. پروانه ها عاشق چنین گل هایی هستند، بنابراین در این مکان ها به راحتی می توانید تعداد زیادی پروانه را یک جا ببینید.

چند نکته عکاسانه برای عکاسی بهتر از پروانه ها و حشرات:

 • لنز ماکرو یا اکستنشن تیوب خود را فراموش نکنید.
 • مطمئن شوید که دوربین شما باتری و حافظه کافی دارد. اگر باتری و رم دوربین اضافه دارید، از برداشتن آن ها غفلت نکنید.
 • بهترین زاویه تابش نور برای عکاسی از پروانه ها، زاویه تابش مستقیم است.
 • برای عکاسی از پروانه ها آن هم در جایی مثل پارک پروانه، لازم نیست که به دنبال این موجودات راه بیفتید و خود را خسته کنید، جایی مطلوب و نزدیک گل ها پیدا کنید و در همان جا مستقر شوید.
 • در عکاسی از پروانه ها لازم است سریع عمل کنید، چرا که پروانه ها فعالیت زیادی دارند، گل ها تکان می خورند و همچنین دوربین شما نیز تکان می خورد. بنابراین توصیه می شود ISO خود را روی 400 تنظیم کنید و سرعت شاتر دوربین را هم بالا ببرید.

در صورتی که اصول اولیه کار با دوربین حرفه ای را نمی دانید و تمایل دارید تا در این باره اطلاعات بیشتری داشته باشید، خواندن مطلب آموزشی زیر را از دست ندهید:

موزه حشرات (Insect museum)

گرچه به سختی می توان از پروانه های دوست داشتنی پارک دل کند؛ اما اگر به همراه خانواده و فرزاندان خود به پارک پروانه رفته اید و یا از دوستداران حشرات و این موجودات شش پا هستید، حتما سری هم به موزه حشرات پارک بزنید. در این موزه، مجموعه عظیم و قابل توجهی از حشرات و بندپایان را به نمایش گذاشته اند که در کنار بازدید از آن ها، می توانید اطلاعات جالب توجه و مفیدی درباره چرخه زندگی حشرات نیز به دست آورید.

به غیر از پروانه ها موجودات دیگری نیز در موزه حشرات دیده می شوند، که از آن جمله می توان به مجموعه سوسک ها، چوبک سانان، آخوندک ها، جیرجیرک ها و ... اشاره کرد.

گرچه اغلب حشرات به نمایش درآمده در این موزه، به صورت نمونه و غیر زنده هستند؛ اما در بخش هایی نیز می توانید مجموعه حشرات زنده ای را نیز ببینید. به طور مثال در قسمت ورودی موزه، می توایند محفظه شیشه ای را ببینید که درون آن تعدادی کرم ابریشم قرار دارد. اگر شانس با شما یار باشد، امکانش را دارید تا شاهد لحظه هیجان انگیز از پیله درآمدن یک پروانه باشید.

دیگر بخش های پارک پروانه

از دیگر دیدنی های پارک پروانه کوالالامپور می توان به حوض ماهی بزرگ پارک اشاره کرد. در میان گل و گیاهان راه خود را به سوی حوض باز کنید و از تماشای ماهی های کپور گلگون و لاکپشت های آب شیرین لذت ببرید.

در انتها خوب است بدانید که به جز پروانه های هزار رنگ، با کمی گردش و جست و جو در پارک کوالالامپور، قطعا حیوانات و حشرات دیگری را خواهید دید که دیدن شان خالی از لطف نخواهد بود.

امکانات پارک پروانه کوالالامپور

در پارک وسیع پروانه کوالالامپور امکانات زیر به چشم می خورد:

 • فروشگاه سوغاتی: درست پس از آن که از موزه حشرات بیرون بیایید، فروشگاه سوغاتی را خواهید دید. وارد این فروشگاه شوید و از قاب های پروانه و صنایع دستی محلی دیدن کنید، شاید دل تان خواست یادگاری کوچکی را به خانه ببرید.
 • آلاچیق: از دیگر امکانات مجموعه می توان از آلاچیق های چوبی پارک نام برد که مکانی دوست داشتنی را در فضایی جذاب مهیا می کنند تا بتوانید در میان پروانه ها و گیاهان سرسبز پارک، استراحت کنید.
 • پارکینگ: دو محوطه پارکینگ در پارک پروانه کوالالامپور وجود دارد که اگر وسیله شخصی در اختیار دارید، می توانید روی آن ها حساب کنید. یکی از این پارکینگ ها درست در کنار در ورودی پارک پروانه قرار گرفته و دیگری رو به روی مجموعه و آن سمت خیابان است. خوب است بدانید که استفاده از این پارکینگ ها هزینه ای ندارد.
 • سرویس های بهداشتی
 • نیمکت: در سرتاسر پارک نیمکت هایی خواهید دید که برای قدری استراحت و تازه کردن نفس، انتخاب به جایی خواهند بود.

بهترین زمان بازدید از پارک پروانه

طبیعی است که برای دانستن بهترین زمان بازدید پارک پروانه، نگاهی به وضعیت آب و هوایی کشور مالزی و شهر کوالالامپور داشته باشیم. از آن جا که کشور مالزی در نزدیکی خط استوا قرار دارد، در اغلب اوقات آب و هوایی گرم و مرطوب در این منطقه حاکم است. به همین دلیل در پایتخت مالزی خبری از تابستان های گرم و زمستان های سرد نیست و در اکثر روزهای کوالالامپور، شاهد آب و هوای مطبوعی خواهید بود. البته باید بدانید که در فصل هایی از سال، بارش باران شدت گرفته و میزان رطوبت و گرمای هوا، بیش از سایر اوقات است. در مجموع می توان فصل های کوالالامپور را بر حسب زمان سفر به دو بازه فصل سفر و دوران کم طرفدار سفر تقسیم کرد:

فصل سفر: شلوغ ترین و پرطرفدارترین ماه های سفر به شهر کوالالامپور در شش ماهه اول، ماه های اردی‌بهشت تا مرداد هستند؛ البته زمان های سفر به این شهر در نیمه اول سال خلاصه نمی شود و ماه های آذر، دی و بهمن نیز گزینه هایی مناسب برای سفر در شش ماه دوم سال محسوب می شوند. در این زمان روزهایی آفتابی با آب و هوایی دلپذیر را می توان در کوالالامپور دید.

دوران کم طرفدار سفر: این دوران، در واقع همان فصل باران های موسمی پایتخت است که شامل ماه هایی چون فروردین، شهریور، مهر، آبان و اسفند می شود. در این ماه ها، باران های ریز و تند را می توان در طی روز مشاهده کرد.

++ بنابراین می توان بهترین زمان بازدید از پارک پروانه را در طی فصل سفر کوالالامپور دانست؛ اما اگر از آن دست آدم هایی هستید که باران نمی تواند مانع تان شود، بازدید از پارک پروانه در هر زمانی برای شما گزینه مناسبی خواهد بود.

بروید، در ایستگاه قدیمی قطار کوالالامپور (Old Kuala Lumpur Railway Station) پیاده شده و پیاده به سوی مسجد نگارا حرکت کنید. پارک پروانه درست در سمت راست این مسجد معروف قرار دارد.

تاکسی: راحت ترین راهی که بتوانید با آن تا در ورودی پارک پروانه بروید، تاکسی سواری است. تاکسی های کوالالامپور به رنگ قرمز و زرد هستند و به وفور در سطح شهر به چشم می خورند. هزینه ورودی تاکسی ها 3 رینگیت مالزی (معادل 4,020 تومان) است و به ازای هر 1 کیلومتر، 1.5 رینگیت مالزی (معادل 2,010 تومان) به کرایه شما افزوده می شود. کرایه تخمینی برای یک فاصله 3 تا 4 کیلومتری در حدود 7.5 رینگیت مالزی (معادل 10,050 تومان) تا 9 رینگیت مالزی (معادل 12,060 تومان) و کرایه حدودی برای یک فاصله 10 تا 12 کیلومتری نیز حدود 20 رینگیت مالزی (معادل 26,800 تومان) خواهد شد.

تاکسی های آنلاین: حتما با تاکسی های آنلاین مانند اسنپ آشنایی دارید. خوب است بدانید در شهرهای بزرگی مانند کوالالامپور نیز چنین تاکسی هایی وجود دارند و می توانید از آن ها برای حمل و نقل خود استفاده کنید. قسمت خوب ماجرا آن جاست که این تاکسی ها برای اولین سرویس خود مبلغی را به شما هدیه می دهند که می توانید از آن برای بازدید از پارک پروانه و پارک های نزدیک آن بهره ببرید.

در مجموع اگر دلتان نمی خواهد مسیری را پیاده روی کنید، بهترین راه دسترسی به پارک پروانه، گرفتن تاکسی است.

ساعات بازدید: 9:00 - 18:00

هزینه های ورود به پارک پروانه کوالالامپور عبارت اند از:

گردشگرانهزینه
بزرگسالان25 رینگیت مالزی (معادل 33,500 تومان)
کودکان 2 تا 11 سال14 رینگیت مالزی (معادل 18,760 تومان)
دوربین فیلمبرداری5 رینگیت مالزی (معادل 6,700 تومان)

 

شهروندان مالزیهزینه
بزرگسالان12 رینگیت مالزی (معادل 16,080 تومان)
کودکان 2 تا 11 سال7 رینگیت مالزی (معادل 9,380 تومان)
خانوادگی (2 بزرگسال + 3 فرزند)38 رینگیت مالزی (معادل 50,920 تومان)

آدرس: مالزی، کوالالامپور، بزرگراه جالان جندراساری، کنار لیک گاردنز یا باغ گیاه شناسی پردانا

Address: Taman Tasik Perdana, Jalan Cenderasari, Kuala Lumpur, 50480, Malaysia

جاذبه های اطراف پارک پروانه کوالالامپور

در اطراف پارک پروانه کوالالامپور چندین جاذبه مشهور قرار دارد که می توانید بازدید از آن ها را نیز در برنامه‌تان جای دهید:

 • باغ پرندگان کوالالامپور: در فاصله 700 متری
 • باغ گیاه شناسی پردانا کوالالامپور: در فاصله 900 متری
 • موزه ملی مالزی: در فاصله 1.4 کیلومتری
 • آسمان نمای نگارا: در فاصله 1.7 کیلومتری
 • مسجد جامع کوالالامپور: در فاصله 1.9 کیلومتری

دانستنی های پارک پروانه کوالالامپور

 • برای ورود به پارک پروانه کوالالامپور، نمی توانید سه پایه همراه خود داشته باشید.
 • ممکن است تجمع پروانه ها را در کنار گودال آب و در نزدیکی پیاده روها ببینید، مواظب آن ها باشید.
 • ممکن است پیاده روهای پارک لغزنده باشند، خصوصا این اتفاق پس از بارش باران بسیار محتمل است؛ بنابراین مواظب خود باشید که لیز نخورید.
 • متاسفانه پارک پروانه برای دسترسی افراد کم توان جسمی و ورود صندلی چرخدار مکان مناسبی نیست.
 • اجازه ندارید هیچ گونه پروانه و گل و گیاهی را همراه خود به درون پارک پروانه ببرید.
 • در هنگام گشت و گذار در پارک پروانه، بر روی حرکات و راه رفتن خود دقت داشته باشید و از آسیب رساندن به این موجودات ظریف خودداری کنید.
انتشار: 25 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 280

به "آشنایی با پارک پروانه کوالالامپور در تور مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پارک پروانه کوالالامپور در تور مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید