نیویورک تا سیدنی بدون توقف

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا توانست با استفاده از فناوری طولانی ترین پرواز مسافربری هوایی تاریخ را به ثبت برساند.

نیویورک تا سیدنی بدون توقف

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا هفته گذشته رکورد طولانی ترین پرواز مسافربری بدون توقف تاریخ را به ثبت رساند. این مسافرت طولانی بین نیویورک تا سیدنی به گونه ای صورت گرفت که کمپانی مذکور هواپیمای بوئینگ 9-787 را به یک آزمایشگاه پرنده تبدیل کرد تا تمامی شرایط روحی و جسمی مسافران و خدمه پرواز و همچنین شرایط فنی و فناوری های هواپیما لحظه به لحظه مورد بررسی قرار گیرد.

یک پرواز هوشمندانه

در این پرواز 49 مسافر با هواپیمای بوئینگ 9-787 دریم لاینر سفر 10 هزار و 66 مایلی را از شهر نیویورک در امریکا تا شهر سیدنی در استرالیا در فاصله زمانی 19 ساعت و 16 دقیقه پشت سر گذاشتند. آلان جویس، مدیر گروه شرکت های هوایی کانتاس در این خصوص گفت: این نخستین، طولانی ترین و جالب ترین پرواز به این شکل است. امیدوارم این پرواز به شکل تجاری در اختیار همه مردم قرار گیرد تا سرعت رفت و آمد آنها در دورترین نقاط جهان به حداقل برسد.

در این پرواز تعدادی از خبرنگاران، محققان و دانشمندان حضور داشتند تا هر آنچه را که بر سرنشینان طولانی ترین مسافرت هوایی جهان می گذرد، رصد کنند و بر این اساس از تحلیل امواج مغزی خلبانان گرفته تا آزمایش ادرار و تست ملاتونین و همچنین میزان اضطراب سرنشینان تحلیل شود. هم اکنون که یک هفته از این پرواز می گذرد، جزئیات این تحقیقات منتشر شده است.

طولانی ترین پرواز بدون توقف

شرکت کانتاس وابسته به دولت استرالیا که از بزرگ ترین خطوط هوایی جهان محسوب می شود طولانی ترین پرواز بدون توقف تاریخ به طول 19 ساعت و 16 دقیقه را به صورت آزمایشی انجام داد و هم اکنون پیش بینی شده است نوامبر سال جاری پرواز دیگری را بین شهرهای لندن و سیدنی انجام دهد و تا انتها سال جاری میلادی یک پرواز آزمایشی دیگر بین نیویورک و سیدنی نیز به انجام برسد. کانتاس امیدوار است این پرواز طولانی از سه شهر سیدنی، ملبورن و بریسبِین در استرالیا به نیویورک و لندن در سال های 2022 و 2023 میلادی به صورت تجاری انجام شود.

کاپیتان سین گلدینگ خلبان این پرواز گفت: ما در مجموع بسیار خوشحالیم که توانستیم طولانی ترین پرواز مسافربری تاریخ را با موفقیت به انجام برسانیم. آزمایش های اجرا شده در این پرواز اطلاعاتی را در اختیار ما قرار داده است که مبتنی بر آنها می توانیم سفرهای طولانی بعدی را بهتر مدیریت کنیم.

برای این سفر هوایی که حدود یک روز به طول انجامید محققان مرکز چارلز پرکینز وابسته به دانشگاه سیدنی با همکاری کارشناسانی از دانشگاه موناش و مرکز تحقیقات ایمنی و بهره وری هوشکمک برنامه ریزی های دقیق و گسترده ای انجام دادند. مرکز تحقیقات ایمنی یکی از آژانس های وابسته به دولت استرالیا محسوب می شود که وظیفه اصلی آن تحلیل و بررسی حالات روحی و جسمی سرنشینان در پروازهای طولانی است.

در این پرواز برای افرادی که در کابین مسافران قرار گرفتند از دستگاه های ویژه و هوشمند برای مانیتور کردن شرایط روحی آنها استفاده شد و محققان چارلز پرکینز با این ابزارها سعی کردند سطح سلامت، آسایش و تغییر ساعت بدن برحسب ساعت شبانه روز را تحلیل کنند. این عوامل توسط مجموعه ای از متغیرها شامل نحوه روشنایی کابین مسافران، غذا و نوشیدنی، حرکات فیزیکی، تکان های هواپیما، الگوهای خواب و استفاده از ابزارهای سرگرمی در طول پرواز سنجیده شد. دستگاهی که برای تحلیل این عوامل مورد استفاده قرار گرفت به فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مجهز شد تا رفتار هر یک از سرنشینان به طور مجزا بررسی و تحلیل شود.

کارشناسان اعلام کردند، تا دو هفته پس از پرواز نیز تمامی متغیرهای مهم در بدن این افراد را مورد تحلیل قرار می دهند تا عکس العمل بدن آنها به دقت تحلیل و مشخص شود این افراد چه احساسی دارند و تغییر زمانی بواسطه پرواز طولانی چگونه روی بدن آنها تأثیر گذاشته است. در این میان نحوه خواب خلبانان و خدمه پرواز با الگوهای مشخص مورد تحلیل قرار گرفت. برای بررسی دقیق تر کارشناسان دوربین های هوشمند را در کابین خلبان نصب کردند و سپس به کمک هدست های مجهز به فناوری هوش مصنوعی فرکانس های منتشر شده از سوی مغز خلبانان و میزان هوشکمک آنها به صورت لحظه به لحظه تحلیل شد.

پروفسور استیون سیمپسون مدیر مرکز چارلز پرکینز در دانشگاه سیدنی گفت: زمانی که قرار است رفتارهای بدن انسان در پروازهای طولانی و تغییر زمان های زیاد مورد تحلیل قرار گیرد، بدن افراد عکس العمل های متفاوتی را نشان می دهد. ما باید تحقیقات بیشتری در مورد پدیده جِت لَگ یا همان خستگی شدید و دیگر اثرات جسمی ناشی از پروازهای طولانی با تغییر زمان زیاد را انجام دهیم. این بررسی ها باعث می شود در آینده مسافران با آسودگی بیشتر در پروازهای طولانی حضور داشته باشند. برای درک این مسأله راستا طولانی پیش رو داریم تا دریابیم که طیف گسترده متغیرها از جمله تغذیه، اکسیژن، نور، فعالیت بدنی، خواب و… چگونه می توانند روی مسافران تأثیر بگذارند.

دانشمندان دانشگاه ماناش هم در این پرواز سعی کردند روی خدمه پرواز و خلبانان تمرکز داشته باشند. این محققان هر چهار ساعت یکبار در طول سفر و البته قبل و بعد از آن، از خدمه آزمایش ادرار گرفتند تا سطح ملاتونین در بدن آنها بررسی شود. علاوه بر این، محققان دانشگاه ماناش دستگاه های الکتروآنسفالوگرام برای تحلیل داده های مغزی خدمه پرواز را مورد استفاده قرار دادند. این دستگاه به صورت لحظه به لحظه حالات روحی خلبانان و 8 خدمه دیگر را بررسی کرد و نتایج حاصل از آن به دقت تحلیل شد.

سازمان ایمنی هواپیمایی استرالیا اطلاعات به دست آمده از این بررسی ها را امروز به صورت عمومی منتشر کرد و توضیح داد برای آنکه خدمه و مسافران در پرواز طولانی به این شکل حضور داشته باشند، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

لازم به ذکر است عملکرد هواپیماها در سال های اخیر تغییرات زیادی کرده است و شرکت های فعال در این حوزه محدودیت ها و استانداردهای فراوان برای پروازهای طولانی در نظر گرفته اند. خطوط هوایی سنگاپور ایرلاینز سال گذشته رکورد طولانی ترین پرواز بین شهرهای نیویورک تا سنگاپور را به طول 18 ساعت و 30 دقیقه به نام خود ثبت کرد. شرکت کانتاس نیز در سال 2018 میلادی از شهر پِرث در غرب استرالیا تا لندن پرواز بیش از 17 ساعته را با موفقیت به انجام رساند. قطر ایروِیز نیز در کارنامه خود پرواز حدود 17 ساعت بین دوحه و اوکلند را ثبت کرده است و این اتفاقات نشان می دهد که شرکت های هوایی این روزها بر پروازهای بدون توقف طولانی تمرکز بیشتری دارند تا بتوانند رضایت بیشتر مشتریان خود را جلب کنند.

هم اکنون تنها دو مدل هواپیما ساخت شرکت های بوئینگ و ایرباس امکان پرواز بدون توقف بین شهرهای نیویورک تا سیدنی را دارند و خطوط هوایی کانتاس اعلام کرده است که تا ماه آینده تصمیم می گیرد کدام یک از این هواپیماها در سال 2022 میلادی به صورت تجاری با حداکثر ظرفیت مسافران را بین دو شهر مذکور جابه جا کنند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 859

به "نیویورک تا سیدنی بدون توقف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تا سیدنی بدون توقف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید