عاملی که سبب شد یزد به اسم تنها شهر خشت خام دنیا مطرح گردد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، ایسنا/ این خبر پیرامون عاملی که سبب شد یزد به اسم تنها شهر خشت خام دنیا مطرح گردد، برای شما نگارش شد.

عاملی که سبب شد یزد به اسم تنها شهر خشت خام دنیا مطرح گردد

خشت که یکی از مصالح ساختمانی ایجاد شده از خاک آمیخته با آب و گل و خشک شده در آفتاب است، معمولا به اشکال و ضخامت های مختلف می تواند فراوری گردد، ولی مرسوم ترین آن شکل مربع به ضلع 20 سانتیمتر و به ضخامت 5 سانتیمتر است.

خشت یکی از مصالح بومی سازگار با محیط زیست است و همین مساله هم منجر شد تا یزد بتواند یکی از شاخصه های شهر پایدار را کسب کند.

با وجود مزایایی که خشت نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد، امروزه حرکت به سمت توسعه منجر به استفاده کمتر از این نوع مصالح شده است ولی هنوز هم در شهر یزد کارگاه های خشت زنی فعال هستند و خانه های خشتی ساخته می شوند.

خشت که از مصالح ساختمانی قدیمی و با اصالت است از گذشته تا به امروز مورد استفاده معمارانی که در حوزه ساخت و ساز و ترمیم بناهای قدیمی فعالیت دارند، استفاده می گردد.

علاقه معماران به استفاده از خشت در ساختمان سازی علاوه بر زیبایی و اصالت بخشیدن به بناهای قدیمی مناسب بودن این مصالح ساختمانی با هر چهار فصل و مقاوم بودن آن در برابر آب، گرما و سرماست.

خشت ترکیبی از گل نر، آب و شن ریزه است و کارگاه خشت زنی میراث فرهنگی استان یزد یکی از این کارگاه ها با فراوری روزانه 500 خشت در استان یزد است.

منبع: همگردی
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2028

به "عاملی که سبب شد یزد به اسم تنها شهر خشت خام دنیا مطرح گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاملی که سبب شد یزد به اسم تنها شهر خشت خام دنیا مطرح گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید