سرمربی نساجی لباس بختیاری پوشید

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، زمانی که رضا مهاجری سرمربی تیم نساجی، قصد خروج از استادیوم را داشت یکی از اهالی شهر مسجدسلیمان که لباس ایل بختیاری را به تن داشت از مهاجری خواست لباس او را تن کند.

سرمربی نساجی لباس بختیاری پوشید

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، تیم نساجی مازندران در مسجد سلیمان پیروز شد تیم نفت این شهر را متوقف کند تا شاگردان رضا مهاجری یک امتیاز را با خود به قائمشهر ببرند.

زمانی که رضا مهاجری، سرمربی تیم نساجی، قصد خروج از استادیوم را داشت، یکی از اهالی شهر مسجدسلیمان که لباس ایل بختیاری را به تن داشت از مهاجری خواست لباس او را تن کند. مهاجری هم با استقبال از این پیشنهاد لباس مردم ایل بختیاری را به تن کرد و با این طرفدار عکسی به یادگار گرفت.

  • لباس بختیاری ها

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، ایل بزرگ بختیاری گروه بزرگی از مردمان استان های جنوب غربی ایران هستند. ایل بختیاری در استان های خوزستان، لرستان، اصفهان و چهارمحال و بختیاری زندگی می نمایند و گویش بختیاری یکی از گویش های اصلی زبان لری است. ایل بختیاری از دو شاخه چهارلنگ و هفت لنگ تشکیل شده است که هر کدام از طوایف زیادی تشکیل شده اند. بخش بزرگی از ایل بختیاری عشایر کوچ نشین هستند.

زنان و دختران عشایری در زندگی روزانه، در زمان کوچ، در مهمانی ها و مراسم مختلف به ویژه عروسی، تنپوش های رنگین خود را بر تن می نمایند که رنگ ها و طرح های شاد و متنوع آن جلوه ای ویژه به محیطی می دهد که در آن حضور دارند.

لباس بختیاری زنان دارای نوع پارچه، دوخت، تزیینات و زیورآلات زنان ایلیاتی دارای تنوع چشمگیری است و کارکردی چندگانه دارند و مواردی همچون پوشیدگی، راحتی، و شادابی در آن لحاظ شده است.

پارچه های زری و ابریشم، مخمل های رنگین، یراق های پهن، دامن های پرچین، سکه های قدیمی، منجوق و پولک دوزی که از ذوق و سلیقه و مهارت زیاد خبر می دهد، در مجموع پوشاک زنان عشایری را به صورت مجموعه ای هماهنگ درآورده است که وقار خاصی به آنان می بخشد.

مردان عشایری نیز براساس پوشاک و لباس منزلت اجتماعی کسب می نمایند و هر پوشاکی ممکن است بیانگر قشر و طبقه، رفاه، میزان دانش، سفر و زیارت و سیاحت باشد. چوقا یا بالاپوش مردان قوم بختیاری، در گذشته نوعی ارخالق بود که به رنگ­ های تیره و عمدتا مشکی بود و به آن قبا می گفتند.

لباس محلی زنان و مردان بختیاری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 876

به "سرمربی نساجی لباس بختیاری پوشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمربی نساجی لباس بختیاری پوشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید