رقابت وردآورد و کامرانیه در رشد اجاره بها!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل منطقه ها شهری در خرداد ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل 33.9 درصد و 37.6 درصد افزایش نشان می دهد. این آمار رسمی ای است که بانک مرکزی منتشر نموده اما اطلاعات میدانی و گشت وگذار در آگهی های موجود در بازار نشان می دهد رشد قیمت ها به مراتب بالاتر از این اندازه است.

رقابت وردآورد و کامرانیه در رشد اجاره بها!

اگرچه با توجه به مصوبه ستاد مقابله با کرونا قراردادهای اجاره مسکن به صورت اتوماتیک قابل تمدید است و سقف افزایش اجاره بها هم 25 درصد معین شده، مشاهدات شهروندان اما نشان می دهد خانه های خالی از مستاجر با قیمت های سرسام آوری به متقاضیان پیشنهاد می شوند.

به زعم برخی کارشناسان همین تصمیم ستاد مقابله با کرونا تعادل عرضه و تقاضا در بازار اجاره مسکن را برهم زده و کمبود فایل های مسکن اجاره ای منجر به افزایش اجاره بها شده است. برای مقایسه تغییرات نرخ اجاره بها در محله های مختلف تهران بد نیست سری بزنیم به آگهی های موجود در سایت دیوار. می خواهیم یک مقایسه انجام بدهیم که نرخ اجاره بها در خردادماه سال جاری در مقایسه با مقطع زمانی مشابه پارسال چه تغییراتی داشته.

شبی یک میلیون تومان اجاره خانه در شمال تهران

اول از شمال تهران و منطقه یک آغاز کنیم. جایی که طبق قیمت های درج شده روی سایت دیوار بیشترین درصد رشد اجاره را تجربه نموده. محله درکه تهران با 120.5 درصد بیشترین نرخ افزایش اجاره ها را در یک سال اخیر دارد. میانه اجاره یک متر مربع آپارتمان 2 تا 5 سال ساخت در این محله از تهران خردادماه پارسال 122 هزار تومان بوده و سال جاری به 269 هزار تومان رسیده. یعنی همین الان برای یک واحد آپارتمان 110 متری در این محله باید حدودا ماهانه 30 میلیون تومان اجاره پرداخت کنید. به عبارتی هر شب اقامت در این خانه برایتان یک میلیون تومان آب می خورد.

جالب است بدانید که هزینه یک شب اقامت در هتل 5 ستاره استقلال یا هما حدود 600 هزار تومان است! در بقیه محله های منطقه یک هم تقریبا اوضاع به همین منوال است. در حال حاضر بالاترین نرخ اجاره را در کل تهران محله الهیه دارد با میانه ماهانه 343 هزار تومان برای هر متر مربع. مقرون به صرفه قیمت ترین محله های منطقه یک برای اجاره نشینی دارآباد و سوهانک هستند.

غرب تهران؛ اقلا 50 درصد رشد

از شمال به غرب تهران برویم. منطقه خوش و آب هوای 2 که یکی از محله های گران قیمت تهران برای اجاره نشینی است. اجاره بهای خانه های این منطقه البته افزایش لجام گسیخته خانه های منطقه یک را تجربه ننموده. در کل این منطقه که دور بزنید گران ترین خانه ها را در سعادت آباد پیدا می کنید که میانه اجاره بهای هر متر مربع در آن 262 هزار تومان است و البته در همین محله پارسال این رقم 157 هزار تومان بوده.

یعنی اگر پارسال می توانستید با ماهی 11 میلیون تومان یک آپارتمان 70 متری در این محله اجاره کنید سال جاری باید همان خانه را با مبلغی بیشتر از 18 میلیون تومان بگیرید. این نکته را البته بگوییم که این رقم با تبدیل نرخ ودیعه به دست می آید. برای پیدا کردن مقرون به صرفه قیمت ترین خانه های منطقه دو باید به جنوب این محدوده و محله طرشت مراجعه کنید که میانه قیمت هر متربع در این محله 136 هزار تومان است. یعنی تقریبا نصف سعادت آباد.

حتی اگر چند صد متر آن طرف تر وارد منطقه 5 هم شوید قیمت ها با میانه محله های جنوبی منطقه 2 خیلی تفاوتی نمی کند. الان میانه اجاره بهای هر متر مربع آپارتمان در محله جنت آباد جنوبی یا پونک به ترتیب به 164 و 166 هزار تومان رسیده. بنابراین اجاره ها در این دو محله هم بیش از 62 درصد افزایش یافته. تقریبا تمام محله های منطقه همین حول و حوش افزایش اجاره را ثبت کردند و فقط محله شاهین کمی از بقیه عقب افتاده که 50 درصد رشد داشته به قیمت هر متر مربع 165 هزار تومان رسیده است.

شرق تهران، خیلی گران و خیلی مقرون به صرفه

در شرق تهران و منطقه 4 اوضاع به میزان منطقه 5 یکدست نیست. یعنی نرخ اجاره بها در محله های این منطقه تفاوت معناداری دارد. از یکسو محله پاسداران را داریم که میانه اجاره هر متر مربع در آن نسبت به پارسال با یک جهش 67 درصدی به 229 هزار تومان رسیده و از سوی دیگر خاک سفید هم وجود دارد که میانه نرخ اجاره هر متر مربع آپارتمان در آن 71 هزار تومان است.

یعنی فاصله قیمت این دو محله از منطقه 4 در هر متر 158 هزار تومان است که با همین پول می توان یک خانه دیگر در محله شمس آباد در همین منطقه یا باغ فیض در غرب تهران اجاره کرد. اگر از منطقه 4 و محله پاسداران اندکی به سمت غرب حرکت کنیم در منطقه 3 نرخ اجاره ها به برخی محله های منطقه 1 حتی پهلو می زند.

میانه نرخ اجاره بهای یک متر مربع آپارتمان در محله دروس 272 هزار تومان است. اجاره ها در این محله به طور میانه 70 درصد گران شده. اختیاریه هم که در افزایش نرخ اجاره بین هم ردیفانش رکورد زده. خرداد ماه پارسال میانه اجاره در این محله 116 هزار تومان بود و سال جاری 227 هزار تومان.

جنوب تهران، 61 درصد رشد اجاره بها!

حالا مقرون به صرفه قیمت ترین محله های تهران برای اجاره آپارتمان کجا هستند؟ طبق آگهی های منتشر شده روی سایت دیوار محله یافت آباد در منطقه 18 تهران است. جایی که نرخ میانه اجاره هر متر مربع آپارتمان در آن با 61 درصد افزایش نسبت به پارسال به 66 هزار تومان رسیده. یا در همین منطقه محله خلیج فارس هم تقریبا شرایط مشابهی دارد. خارج از این منطقه با این بودجه احتمالا به وردآورد در منطقه 21 بروید که اجاره ها در آن 77.5 درصد رشد داشته و به هر متر مربع 71 هزار تومان رسیده. جالب اینکه محله کامرانیه در منطقه 3 تهران هم همین درصد افزایش رشد اجاره بها را داشته و البته آنجا اجاره بها به متری 310 هزار تومان رسیده. یا در جنوب شرق تهران می توانید سراغ شهرک کیانشهر را بگیرید که میانه اجاره ماهانه یک آپارتمان 60 متری در آن به بیش از 4.3 میلیون تومان رسیده. در منطقه 11 و جنوب غرب تهران محله گمرک افزایش 46 درصدی داشته از هر متر مربع 50 هزار تومان به 73 هزار تومان رسیده است.

داستان اندوهبار مستاجری در تهران

از افزایش نرخ اجاره ها اطلاعات جالب و البته غم انگیز دیگری هم دستگیرمان می گردد. به طور مثال با پولی که پارسال می توانستید در محله شهرک غرب خانه اجاره کنید سال جاری باید در شهرزیبا ساکن شوید. یا با پولی که پارسال می توانستید در زعفرانیه خانه بگیرید سال جاری باید همان را بدهید در گیشا زندگی کنید. یا کسی که پارسال پول اجاره خانه در قلهک را داشت سال جاری باید برود حکیمیه. خلاصه که دیگر مستاجری خیلی هم خوش نشینی نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1996

به "رقابت وردآورد و کامرانیه در رشد اجاره بها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت وردآورد و کامرانیه در رشد اجاره بها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید