دلسردی هنرمندان قلمزن را جدی بگیرید!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، شاید کمتر کسی بداند که یک هنرمند برای به ثمر رسیدن اثری قلمزنی با چه مسائلی دست و پنجه نرم می نماید؛ از کاهش فروش و صادرات گرفته تا مسائل معیشتی و بیمه که دلسردی هنرمندان قلمزن را در شهرهای مختلف به دنبال داشته است.

دلسردی هنرمندان قلمزن را جدی بگیرید!

اگرچه پیشینه هنر قلمزنی در ایران چندان روشن نیست، اما گفته های باستان شناسان نشان می دهد که این هنر در کشور ما ریشه ای دیرینه دارد. قلمزنی نیز مانند بسیاری دیگر از هنرهای کهن ایرانی طی سال ها دستخوش دگرگونی هایی از نظر فرم و محتوا شده است،

با این وجود هنرمندان قلمزن، این روزها آنطور که باید مورد توجه و حمایت قرار ندارند و با مسائل زیادی روبرو اند؛ مسائلی که البته شامل سایر هنرهای صنایع دستی نیز می گردد.

ابوالفضل رشوانلو، هنرمند قلمزن در استان گرگان در این زمینه به خبرنگاران می گوید: از آنجایی که قلمزنی روی فلزاتی همچون مس و نقره انجام می گردد، ناخواسته تصاعدی شدن قیمت ها به ویژه برای نقره روی کار قلمزن ها تأثیر گذاشته است. از طرفی هر چقدر قیمت کار صنایع دستی افزایش پیدا کند، مردم با این وضع نامناسب مالی قدرت خرید کمتری خواهند داشت و در واقع سفارش کار برای صنایع دستی کاهش پیدا نموده است؛ به ویژه در کار قلمزنی که ظرف کار با افزایش قیمت همراه شده است و به ناچار هنرمندان برای خرید ظرف باید بیشتر هزینه نمایند، ولی از آن طرف مردم توان خرید ندارند.

او با بیان اینکه معاش هنرمندان قلمزن با مشکل روبرو شده است، به مسائل بیمه هنرمندان صنایع دستی اشاره و خاطرنشان می نماید: با وجود اینکه می گویند مشکل بیمه هنرمندان صنایع دستی حل شده است، اما متأسفانه در عمل چنین نیست. به هیچ وجه راضی نیستند که هنرمندان بیمه تأمین اجتماعی شوند؛ باری که هنرمندان صنایع دستی روی دوش تأمین اجتماعی می گذارند، برایشان صرفه ندارند.

این هنرمند با بیان اینکه کار بیمه هنرمندان به سختی پیش می رود، می گوید: در مقطعی بسیاری از کسانی که اصلاً در کار صنایع دستی هم نبودند را با پارتی و ضابطه بیمه کردند، بعد برای مدتی بیمه را به طور کلی قطع کردند و الان هم که کار بیمه هنرمندان به سختی پیش می رود و وضعیتشان تعیین نیست. در واقع تأمین اجتماعی به عنوان یک بار اضافه به هنرمندان صنایع دستی نگاه می گردد و دولت هم حاضر نیست این هزینه را پرداخت کند.

رشوانلو با اشاره به کاهش صادرات صنایع دستی، خاطرنشان می نماید: با وجود اینکه هنر قلمزنی ایران در دنیا حرف اول را می زند و هنرمندانی داریم که کارشان در دنیا بی نظیر است، متأسفانه چون صادرات نداریم و داخل کشور به هنرمندان دستمزد خوب داده نمی گردد، این هنرمندان با مسائل زیادی روبرو شده اند. این در حالی است که وقتی هنرمند توانمند و از نظر امرار معاش مشکل نداشته باشد، خیلی بهتر می تواند هنر خودش را نشان بدهد.

همچنین احمد شریفیان نژاد، هنرمند قلمزن در استان اصفهان، درباره مسائل هنرمندان این عرصه می گوید: در حال حاضر عده ای وارد هنر قلمزنی شده اند که همانند شرکت های هرمی کار می نمایند. به عنوان مثال در اصفهان یک نفر رأس هرم است که وارد بازار شده و کارهایی که اصلاً قلمزنی هم نیستند و صرفاً پلاک زنی هستند را خریداری می نماید و سپس با قیمت های پایین تر از آثار صنایع دستی به فروش می رساند.

او ادامه می دهد: در عمل قیمت پایین این کارها که در بسیاری از مغازه های خیابان ویلای تهران هم وجود دارد، باعث می گردد که دیگر کسی به سراغ آثار قلمزنی نرود. وقتی یک کار 40 در 50 حدود 400 هزار تومان به فروش می رسد و یک اثر حجمی قلمزنی حدود 10 میلیون قیمت گذاری می گردد، طبیعی است که دیگر کسی به سراغ آثار قلمزنی نرود!

شریفیان نژاد که معتقد است به هنرمندان صنایع دستی بی توجهی می گردد، می گوید: حدود 9 سال پیش دنبال یک وام 25 میلیونی بودم و بسیار هم کوشش کردم، اما هنوز که هنوزه نتوانستم این وام را دریافت کنم. صحبت کردن از صنایع دستی زمانی معنی می دهند که به هنرمندان این عرصه پرداخته گردد. من 10 سال پیش به معاونت وقت صنایع دستی اصفهان گفتم اگر این وضع ادامه پیدا کند، 10 سال دیگر اصفهان صنایع دستی نخواهد داشت! و همین طور هم شده است و بسیاری از هنرمندان قلمزن در حال حاضر کار ندارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 423

به "دلسردی هنرمندان قلمزن را جدی بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلسردی هنرمندان قلمزن را جدی بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید