حراج آبرو هنر در حراج تهران

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، حاشیه های چند ماه اخیر تولیدکننده اثری که با قیمتی عجیب و خریداری نامشخص رکورد فروش همه ادوار حراج تهران را جابه جا کرد.

حراج آبرو هنر در حراج تهران

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، حاشیه های چند ماه اخیر تولیدنماینده اثری که با قیمتی عجیب و خریداری ناتعیین رکورد فروش همه ادوار حراج تهران را جابه جا کرد، کافی بود برگزارنمایندگان این رویداد را برای حفظ اعتبار آن محتاط تر کند، اما معلوم نیست چرا این عقلانیت در این دوره از حراج تهران جایی نداشت.

حراج تهران در این دوره در اقدامی عجیب همه آبرو و اعتبارش را به پای کسی ریخت که در ماه های اخیر حرف و حدیث های فراوانی درباره او مطرح بوده است. یک شخصیت حقوقی ناتعیین در حالی نقاشی آیدین آغداشلو را به قیمت 5، 12 میلیارد تومان خرید و رکورد همه دوره های این رویداد را پشت سر گذاشت که ضعف شفافیت اقتصادی و نیز شبهه درباره فردی که به تازگی اتهامات اخلاقی درباره او مطرح شده انتقاد هایی را روانه این دوره از حراج تهران نموده است.

یک اعتبارزدایی خودخواسته

پیش از این درباره حراج تهران اتهاماتی، چون پولشویی مطرح بود، اما در آخرین دوره از این رویداد که روز پنج شنبه برگزار گردید بیش از آنکه مسئله تطهیر پول مطرح باشد، موضوع تطهیر یک فرد خودنمایی می کرد. موضوع اتهامات جنسی و اخلاقی آیدین آغداشلو مسئله ای نیست که برگزارنمایندگان حراج تهران از آن بی خبر باشند و انتظار می رفت مدیران این رویداد دست کم برای فاصله دریافت از حاشیه ها اعلام نمایند تا زمان آنالیز دقیق و روشن شدن مسائل مربوط به آغداشلو از پذیرش هرگونه اثری از وی در این رویداد خودداری می نمایند؛ تصمیمی که می توانست در این شرایط که افکار بخش قابل ملاحظه ای از جامعه هنری کشور به واسطه اتهامات وی دچار ابهام است، به سود اعتبار حراج تهران تمام گردد، اما حراج تهران در این دوره در اقدامی عجیب همه آبرو و اعتبارش را به پای کسی ریخت که در ماه های اخیر حرف و حدیث های فراوانی درباره او مطرح بوده است. ظاهراً ادای دین حراج تهران به آیدین آغداشلو آنقدر برای برگزارنمایندگان این رویداد دارای اهمیت بوده است که هرگونه عواقب پذیرفتن اثری از یک متهم را نادیده دریافتد و اثری از او را که کپی کاری از یک نقاشی معروف است، به خریداری نامعلوم و با قیمتی نامتعارف به حراج بگذارند.

علیرضا سمیع آذر، مدیر حراج تهران درباره این مسئله اینگونه اظهار نظر نموده است: آنچه ما درباره آقای آغداشلو می دانیم این است که او شاکی ندارد، اما خود او چندین فقره شکایت با عنوان افترا و تشویش اذهان عمومی تقدیم دستگاه قضایی نموده است. وی در حال حاضر شاکی است و کسانی که به او تهمت زده اند، متشاکی.

اظهارات مدیر حراج تهران بیش از آنکه از نوعی عقلانیت نشئت گرفته باشد به نظر می رسد باید ناشی از نوعی رفیق بازی در میان برگزارنمایندگان حراج تهران باشد که باعث می گردد حریم امنی برای دوستان خود قائل باشند.

عجیب است که در کشور های غربی موضوع اتهامات جنسی و اخلاقی با واکنش های به شدت قاطع تری از سوی مسئولان فرهنگی این کشور ها روبه رو شده است، برای مثال در ماجرای اخلاقی درباره بنیاد نوبل شاهد بودیم که این رویداد مهم بین المللی یک سال با تعویق برگزار گردید و عواقبی، چون برکناری و عزل دامن افراد را گرفت، اما در موضوع مشابه در ایران به نظر می رسد بیش از همه رفاقت های درون گروهی و تیمی میان افراد حرف اول را می زند.

شفافیتی که وجود ندارد

انتقاد ها به حراج تهران در دوره اخیر فقط به این موضوع خلاصه نمی گردد و عدم شفافیت اقتصادی نیز مسئله ای است که سؤالات زیادی را ایجاد نموده است. چگونه است که یک شخصیت حقوقی با رقمی بسیار بالا رکورد فروش آثار را در حراج تهران می شکند. آیا نباید هویت این شخصیت برای افکار عمومی روشن گردد؟ چرا حراج تهران علاقه ای به شفاف شدن هویت برنده این رویداد را آن هم در دوره ای که رکورد فروش شکسته شده است، ندارد؟ این عدم شفافیت اتفاقاً باعث می گردد شائبه پول های آلوده بیش از پیش پرنگ تر گردد. اگر تا پیش از این دست کم هویت خریداران تعیین بود در این دوره برنده ای که هویت او کاملاً نامعلوم است، اعتبار اقتصادی این رویداد را به طرزی جدی زیر سؤال برده است.

شیوع ویروس کرونا برگزاری حراج تهران در تیرماه را لغو کرد و این حراج پس از یک سال، بار دیگر در دی ماه برگزار گردید و مجموع فروش 87میلیارد و 942میلیون تومان را رقم زد. در این حراج، تابلوی دو تکه (لت) از آیدین آغداشلو با فروش 5، 12 میلیارد تومانی، رکورد 12 دوره پیشین حراج را شکست. این در حالی است که اثر یاد شده در برآورد اولیه بین 2، 1 تا 6، 1 میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1736

به "حراج آبرو هنر در حراج تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج آبرو هنر در حراج تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید