جزئیاتی از قانون جدید چک؛ قانون جدید چک از چه زمانی اجرا می گردد؟

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی ضمن اعلام جزئیاتی از تغییرات ایجاد شده در قانون جدید چک، گفت: این قانون جدید از اواخر آذرماه امسال به شکل گام به گام اجرا خواهد شد.

جزئیاتی از قانون جدید چک؛ قانون جدید چک از چه زمانی اجرا می گردد؟

به گزارش ایسنا، محبوب صادقی در یک برنامه تلویزیونی درباره پیشرفت ها و چالش های فرایند اجرای قانون جدید چک و خدمات جدید نظام بانکی در چارچوب آن، گفت: پس از احصا و شناسایی احتیاج ها و مسائل قانون پیشین چک، در سال 1397 قانون جدید چک توسط نمایندگان مجلس تدوین و به بانک مرکزی برای اجرا ابلاغ شد.

وی ادامه داد: قانون جدید، یکی از مسائل کنونی چک، یعنی عدم امکان شناسایی و اعتبارسنجی صادرنماینده را حل نموده است. اعتبارسنجی چک به صورت سامانه محور انجام خواهد گرفت و به طور کلی بیشتر امکانات جدید چک به صورت نرم افزاری و سیستمی به هموطنان ارائه خواهد شد.

مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی اضافه کرد: برای مثال فردی که می خواهد برای معامله خود از چک استفاده کند، نمی تواند بیشتر از مبلغ اعتباری که توسط سامانه های اعتبار سنجی چک برای وی معین شده است، چک صادر کند.

به گفته وی در گذشته برای مردم لازم بود برای انجام معاملات خود صادر نماینده چک را بشناسند تا بتوانند به چک صادر شده اعتماد نمایند، اما طبق قانون جدید، این شناسایی را بانک مرکزی و نظام بانکی به وسیله اعتبارسنجی انجام خواهند داد.

صادقی اعلام کرد: مطابق ماده 5 مکرر قانون جدید چک، افراد بدحساب و صادرنمایندگان چک بی محل، مشمول محدودیت هایی نظیر عدم امکان دریافت دسته چک، عدم امکان افتتاح حساب بانکی جدید، عدم امکان دریافت تسهیلات بانکی، عدم امکان صدور ضمانت نامه بانکی و اعتبار اسنادی خواهند شد.

وی اضافه کرد: قانون جدید چک با هدف بازگرداندن اعتبار به چک، تهیه و تدوین شده است و کاهش قابل ملاحظه آمار چک های برگشتی نشان می دهد در راستا درستی حرکت می کنیم و قطعاً پس از اجرای کامل قانون جدید و بازگشت اعتبار چک، شاهد افزایش استفاده از چک در معاملات خواهیم بود.

مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی در مورد چک حامل، واگذار شدن چک در سامانه هایی که برای این کار تدارک دیده شده ثبت می گردد تا فرایند گردش چک معین باشد و از سوءاستفاده ها و پول شویی ها از این طریق کاسته گردد.

وی ادامه داد: فرایند برطرف سوءاثر از چک برگشتی تغییر چندانی نخواهد کرد. فرد برای برطرف سوءاثر از چک برگشتی خود یا باید مبلغ چک را پرداخت کند، یا نامه ای از قوه قضائیه مبنی بر سرقت یا سوءاستفاده چک برگشتی خود در اختیار داشته باشد، یا اینکه با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ارائه رضایت نامه رسمی فرد شاکی، برطرف سوءاثر از چک را انجام دهد.

صادقی در خاتمه گفت: قانون جدید چک قانونی بسیار مترقی است که با همکاری نهاد ها و دستگاه های گوناگون و کوشش های بی شائبه ایشان تهیه شده و از اواخر آذرماه امسال به شکل گام به گام اجرا خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1574

به "جزئیاتی از قانون جدید چک؛ قانون جدید چک از چه زمانی اجرا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از قانون جدید چک؛ قانون جدید چک از چه زمانی اجرا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید