ترکیبات محصولات مراقبتی پوست خود را بشناسید

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، مراقبت از پوست با توجه به نوع آن و البته انتظاری که از آن دارید، نیازمند موادی است که بتواند به طور خاص روی پوست اثر بگذارد و باعث بهبود شرایط آن، جلوگیری از خشکی، تنظیم چربی، از بین بردن تیرگی، جوان سازی و مبارزه با چین و چروک گردد. در مورد روش های خانگی که از مواد طبیعی برای مراقبت از پوست استفاده می گردد، استفاده هم زمان از این ترکیبات طبیعی چندان اهمیتی ندارد و به جز موارد خاص، همپوشانی شان مسئله ای به وجود نمی آورد. ولی در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی که با ترکیب مواد شیمیایی و در کارخانه و آزمایشگاه ها صورت می گیرد، این اهمیت صندلی خود را پیدا می نماید و باید بدانید چه محصولاتی را نباید به صورت هم زمان بهره ببرید و البته استفاده هم زمان چه ترکیباتی خاصیت درمانی آنها را نیز بیشتر می نماید.

ترکیبات محصولات مراقبتی پوست خود را بشناسید

استفاده نکنید: رتینول و هیدروکسی اسید

رتینول ماده ای است که در اصطلاح آن را به نام معجزه ضد پیری و هیدروکسی اسید را به نام ضد چروک می شناسند که می تواند برای از بین بردن چروک به درمان پوست یاری کند. برای اینکه اهداف مشابه این دو ترکیب سریع تر انجام شود و بیشتر به جایگزینی سلول های پوستی یاری نمایند، نباید آنها را با هم ترکیب کرد. باید این نکته را نیز ذکر کرد که هر کدام از این ترکیبات دارای عوارض آزار دهنده ای هستند که در صورت ترکیب شدن شدیدتر می شوند. این مواد به صورت تنها برای پوست شما سنگین و سخت هستند و زمانی که آنها را با هم بهره ببرید، زیان بیشتری به پوست می رساند.

بهره ببرید: رتینول و هیالورونیک اسید

بسیاری از متخصصان زیبایی سعی دارند افراد را از مزایای بسیار رتینول مطلع نمایند و آنها را به استفاده از آن تشویق نمایند. رتینول در واقع نوعی ویتامین آ است که بهتر است عوارض جانبی گسترده و خشک نماینده آن را هم بشناسید. رتینول باعث سوزش و تحریک پوست می شود، خصوصاً اگر استفاده از مرطوب نماینده مناسب را در برنامه مراقبتی خود قرار ندهید، این عارضه می تواند تشدید پیدا کند. به همین دلیل است که از یک ماده آب رسان مانند هیالورونیک اسید هم باید بهره ببرید. رتینول برای سرعت بخشیدن به ترمیم و جایگزینی سلول ها، صاف شدن پوست و افزایش کلاژن شگفت انگیز است. هیالورونیک اسید هم به جذب آب در پوست یاری می نماید و باعث درخشان و مرطوب شدن پوست می شود. با استفاده هم زمان از این دو ترکیب می توانید خشکی ایجاد شده را بر طرف کنید و در عین حال اجازه دهید رتینول به لایه بیرونی پوست نفوذ کند.

استفاده نکنید: بنزویل پر اکسید و رتینول

چه پوست حساسی داشته باشید یا نه، یکی از مواد ترکیبی که نباید آن را با رتینول، همان معجزه ضد چروک بهره ببرید، پر اکسید بنزویل است، چرا که این ماده درمان آکنه خودش به اندازه کافی قوی محسوب می شود. زمانی که این دو ماده با هم ترکیب شوند، در اغلب مواد آنچه باقی می ماند پوست خشک، پوسته پوسته و لایه شده است. آیا این ظاهر پوست را می پسندید؟ بر اساس برخی از مطالعات گفته می شود بنزویل پر اکسید اثر رتینول را خنثی می نماید پس ذر مورد خرید این محصولات گران قیمت باید دقت بیشتری به کار برد.

بهره ببرید: ویتامین ث و ویتامین ای

چند دلیل وجود دارد که نشان می دهد چرا این ویتامین های مبارز با سیستم ایمنی و تغذیه نماینده برای جوان سازی پوست باید مورد استفاده قرار گیرند. ویتامین ث در برابر آسیب رادیکال های آزاد مبارزه می نماید و ویتامین ای باعث افزایش آب رسانی پوست می شود. فرولیک اسید (ویتامین ث) حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. به طور کلی باید گفت اسیدهای قدیمی مانند آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید نیز ترکیب خوبی با هم ایجاد می نمایند و برای از بین بردن لکه های غیرعادی، تیرگی و آکنه مفید هستند. زمانی که این دو ماده را با هم بهره ببرید، همه مزایای آنتی باکتریالی و ضد التهابی را دور هم جمع نموده اید!

استفاده نکنید: ویتامین ث و هیدروکسی اسید

بسیاری از افراد سعی می نمایند استفاده از ویتامین را در برنامه مراقبتی پوست خود قرار دهند. آیا استفاده از این ماده مفید می تواند مضر هم باشد؟ باید گفت زمانی که ویتامین ث و هیدروکسی اسید را با هم به کار ببرید، جواب متأسفانه بله است. ویتامین ث یک ماده شیمیایی است که به محیط اسیدی احتیاج دارد تا ماندگار باشد و به راحتی به حالت غیر فعال در می آید. پیشنهاد می شود ویتامین ث را به طور هم زمان با رتینول، آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید هم استفاده نکنید چرت که فرمولاسیون خاص آنها با یکدیگر سازگار نیستند.

بهره ببرید: همه آلفا هیدروکسی اسیدها

شاید به نظر غیرعادی برسد که می توان همه اسیدها را با هم ترکیب کرد و آیا بعد از آن پوست دچار آسیب نمی شود؟ غلظت های پایین از انواع آلفاهیدروکسی اسید و یا حتی بتا هیدروکسی اسید برای لایه برداری بیشتر می توانند با هم استفاده شوند. گلیکولیم اسید و لاکتیک اسید دو ترکیبی هستند که با دیگر اسیدهایی مانند سالیسیلیک اسید و مالیک اسید برای لایه برداری به کار می روند.

استفاده نکنید: رتین آ همراه با وکس و لایه برداری

زمانی که لایه برداری، وکس و دیگر مراقبت های پوستی ماهانه خود را برای پوست صورتتان انجام داده اید، محصولات پوستی روز و شبتان متفاوت هستند. اگر هم زمان با لایه برداری یا وکس موهای زائد صورت از رتین آ و انواع ضعیف تر آن مانند رتینول بهره ببرید، پوست صورت دچار مشکل می شود. بسیاری از متخصصان پوست که لایه برداری را بر روی پوست بیماران خود انجام می دهند، قبل از هر اقدامی به آنها توصیه می نمایند که یک روز قبل و دو روز بعد از لایه برداری و وکس که پوست صورت تحریک پذیر است، از رتین آ و رتینول استفاده ننمایند. اگر بعد از وکس صورت از محصولات حاوی این مواد مصرف کنید، پوست آسیب می بیند و دچار شکاف و التهاب می شود، خصوصاً اطراف چشم که پوست نازک تری دارند، این آسیب پذیری بیشتر است. لایه برداری با موادی مانند گلیکولیک نیز این عوارض را نشان می دهد.

بهره ببرید: بنزویل پر اکسید و سالیسیلیک اسید

بنزویل پر اکسید برای درمان هر گونه آسیب پوستی و سالیسیلیک اسید برای تمیز کردن منافذ و بستن آنها و به طور کلی به عنوان لایه بردار کاربرد دارند. مصرف هم زمان این دو ترکیب باعث درمان و از بین بردن جوش صورت می شود. برای تمیز کردن پوست صورت از محصولی بهره ببرید که حاوی این دو ماده باشد.

استفاده نکنید: آنتی بیوتیک در معرض آفتاب

ممکن است هرگز به این نکته فکر ننموده باشید که نور خورشید با تعداد زیادی از آنتی بیوتیک ها که شامل تتراسایکلین، مینوسایکلین، دوکسی سایکلین و باکتریم (سولفا) هستند، فعل و انفعالات ایجاد می نماید. همچنین اگر آکوتان که یک نوع قوی از ویتامین آ است (رتین آ از آن مشتق می شود) را زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید، مصرف کنید می تواند عامل سوختگی و حساسیت های آفتاب شود. در حالی که کرم های ضد آفتاب می توانند تا حدودی از آسیب جلوگیری نمایند، ولی گاهی این آسیب در زمان آفتاب شدید است، پس بهترین راه چاره این است که مراقب باشید و در زیر آفتاب از این ترکیبات استفاده نکنید.

استفاده نکنید: محصولات مختلف ناهماهنگ

افراد می توانند با در نظر دریافت عوارض و درمان هر محصول، تعدادی از آنها را به صورت هم زمان به کار ببرند. ولی به طور کلی عامل موفقیت این است که محصولاتی انتخاب شوند که مکانسیم متفاوتی دارند تا بتوانید به یک هدف واحد برسید. برای مثال مصرف یک آنتی بیوتیک موضعی برای کاهش التهاب و از بین بردن باکتری های عامل ایجاد جوش صورت، در کنار استفاده از محصول حاوی رتینوئید برای لایه برداری پوست و کاهش تعرق پوست ترکیب حیرت انگیزی است که می تواند به درمان ایمنی برای جوش یاری کند. زمانی که از رتینوئیدها و محصولات پایه اسیدی استفاده می کنید، استفاده از مرطوب نماینده شب را نباید فراموش کنید تا پوستی صاف و سالم داشته باشید و احتمال تحریک پوست را نیز کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: 6 ماسک مخصوص شب برای داشتن پوست رویایی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 166

به "ترکیبات محصولات مراقبتی پوست خود را بشناسید" امتیاز دهید

3 کاربر به "ترکیبات محصولات مراقبتی پوست خود را بشناسید" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیبات محصولات مراقبتی پوست خود را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید