ارتباط مکمل های روغن ماهی با اختلال تپش قلب

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، طبق نتایج یک تحقیق جدید، مکمل های اُمگا3 با افزایش احتمال ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در افراد دارای چربی خون بالا همراه هستند.

ارتباط مکمل های روغن ماهی با اختلال تپش قلب

به گزارش خبرنگاران، دکتر سالواتور کاربون، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ویرجینیا، در این باره می گوید: در حال حاضر، مکمل های روغن ماهی برای بیماران دارای تری گلیسیرید پلاسما افزایش یافته تجویز می شود تا خطر قلبی عروقی را کاهش دهد.

برخی آزمایشات بالینی نشان داده اند که اسیدهای چرب اُمگا 3 ممکن است با افزایش خطر ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی، شایع ترین اختلال تپش قلب، همراه باشد. احتمال ابتلاء به سکته در افراد مبتلا به این اختلال پنج برابر بیشتر است.

این مطالعات فرمول های مختلف اسیدهای چرب اُمگا 3 را در دوزهای مختلف آزمایش کردند و به بررسی این موضوع پرداختند که آیا روغن ماهی به طور مداوم با افزایش خطر ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است.

این تجزیه و تحلیل شامل پنج آزمایش کنترل شده تصادفی بود که اثرات مکمل اسیدهای چرب اُمگا 3 را بر عوارض قلبی عروقی بررسی می کرد. شرکت کنندگان تری گلیسیرید بالا داشتند و یا در معرض خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی بودند یا بیماری قلبی عروقی قطعی داشتند. در مجموع 50277 بیمار روغن ماهی یا دارونما دریافت کردند و بین 2 تا 7 سال تحت نظر بودند. دوز روغن ماهی از 0.84 گرم تا 4 گرم در روز متفاوت بود.

محققان دریافتند که مکمل اسید چرب اُمگا 3 با افزایش قابل توجه خطر ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی در مقایسه با دارونما با نسبت میزان بروز 1.37 همراه است.

به گفته دکتر کاربون، مطالعه ما نشان می دهد که مکمل های روغن ماهی با افزایش خطر فیبریلاسیون دهلیزی در بیماران در معرض خطر قلبی عروقی مرتبط است. اگرچه یک آزمایش بالینی اثرات قلبی عروقی مفید مکمل را نشان می دهد، اما خطر فیبریلاسیون دهلیزی باید در زمان تجویز این داروها در نظر گرفته شود.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1882

به "ارتباط مکمل های روغن ماهی با اختلال تپش قلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط مکمل های روغن ماهی با اختلال تپش قلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید