شروع رسمی جشنواره جهانی فیلم فجر از فردا

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، شروع نمایشگاه پوسترهای دهه 60 و 70 و اعلام برنامه های جشنواره جهانی فیلم فجر از جمله خبرهای این رویداد است.

شروع رسمی جشنواره جهانی فیلم فجر از فردا

به گزارش خبرنگاران، آیین افتتاح نمایشگاه مروری بر گزیده پوسترهای بین المللی سینمای ایران و پوسترهای سینمایی کوبایی با مرور خاطرات ابراهیم حقیقی از طراحی پوستر دو فیلم مطرح سینمای ایران، برگزار گشت.

مرنام رونمایی از پوسترهای دهه 60 و 70 با نام مروری بر گزیده پوسترهای بین المللی سینمای ایران و پوسترهای سینمایی کوبایی عصر روز 3 خرداد در پردیس چارسو محل برگزاری سی وهشتمین جشنواره دنیای فیلم فجر برگزار گشت.

ابراهیم حقیقی، محمدمهدی عسگرپور، امیر اسفندیاری، ایرج تقی پور، مونا زندی حقیقی و میثم مزلقانی از مدیران جشنواره و هنرمندان حاضر در این مرنام بودند.

امیر اسفندیاری معاون دبیر و رئیس دبیرخانه مرکزی سی وهشتمین جشنواره دنیای فیلم فجر، در شروع این برنامه گفت: این پوسترها مربوط به دهه 60 ، 70 سینمای ایران است؛ البته در میان شان تعدادی پوسترهای دیگر هم هست.

در ادامه، ابراهیم حقیقی طراح پیشکسوت پوسترهای سینمایی اظهار کرد: از این جهت که جشنواره دنیای فیلم فجر یک دوره دیگر برگزار می گردد، خوشحالم و این اتفاق را تبریک می گویم.

او اضافه نمود: وقتی در سال 62 بنیاد سینمایی فارابی تاسیس شد، بسیاری از عزیزان تصمیم گرفتند که پوستر فیلم ها، دارای شاخصه های بین المللی باشند. آن موقع پخش نماینده ها می گفتند این پوسترها به فروش نمی رود، اما طراحان ما نشان دادند که ما هم می توانیم پوسترهای شاخصی داشته باشیم.

این هنرمند باسابقه اضافه نمود: برای مثال نمونه های شاخصی از این پوسترها در اینجا هست و من به نام یکی از نمایندگان این طراحان درباره شان صحبت می کنم. بسیاری از این پوسترها در جشنواره هایی که شرکت می کردند، برنده جایزه می شدند، به یاد دارم وقتی پوستر هامون را طراحی کردیم، چاپ نشد. شاید هیچ کدام از شما یادتان نباشد اما هامون فیلمی است که پوستر ندارد. ازهمین رو، غالبا بعد از آن، از عکس های فیلم با شرح هامون؛ فیلمی از داریوش مهرجویی به جای پوستر آن استفاده شده است.

ایده کیارستمی برای طراحی پوستر کلوزآپ

در ادامه، حقیقی با اشاره به خاطره ای از طراحی پوستر فیلم سینمایی کلوزآپ بیان کرد: من پوستر کلوزآپ را طراحی کردم، اما امضا نکردم؛ چون به آقای کیارستمی پیشنهاد دادم که امضای دونفره روی آن بگذاریم اما ایشان نپذیرفت و من هم روی پوستر امضا نگذاشتم. زمانی که می خواستیم برای این فیلم پوستر طراحی کنیم، خمیردندان معروفی به نام همین فیلم در بازار بود که آقای کیارستمی پیشنهاد داد از فونت تبلیغات آن خمیردندان برای پوستر کلوزآپ استفاده کنیم؛ اما به صورت درشت تر، که به نظرم پیشنهاد خلاقانه ای بود. آقای کیارستمی بعد، چند فریم از فیلم را به من داد و آن را چاپ کردیم.

پیشینه نمایشگاه و ایده هایش

مونا زندی حقیقی کارگردان سینما در شرح این مرنام گفت: پیشنهاد برگزاری نمایشگاه پوسترهای دهه 60 و 70 به وسیله ایرج تقی پور داده شد که به نظرم پیشنهادی درخشان بود. تعداد پوسترها زیاد بود، اما ما محدودیت داشتیم. بعضی از این پوسترها کیفیت چاپ نداشتند، بعضی پیدا نمی شدند؛ اما در نهایت با یاری دوست و همسایه توانستیم این مجموعه را جمع آوری کنیم. البته این نمایشگاه گزیده ای است از آنچه که در دهه 60 و 70 اتفاق افتاده و گزیده خوبی است. به نظرم آن دوران، دوران درخشانی در سینما و طراحی پوستر بوده است. بعد از آن، پیشنهاد اضافه نمودن پوسترهای کوبایی هم به وسیله یکی از عزیزان مطرح شد.

می گفتند مگر ایران سینما دارد؟

سپس ایرج تقی پور از تهیه نمایندگان پیشکسوت سینمای ایران گفت: در دوره ای، کسانی در کانون پرورش فکری بچه ها بودند که کار فرهنگی برایشان مهم بود، زحمت می کشیدند و به تعبیری این کاره بودند که مجموع این اتفاقات توانست همه را دور هم جمع کند.

وی اضافه نمود: وقتی هم که بنیاد سینمایی فارابی تاسیس شد، این کار برایمان مهم بود. دوست داشتیم چهره ای که از ایران در مجامع بین المللی ارائه می گردد، چهره خوبی باشد. یادم است در همان زمان وقتی به جشنواره های خارجی می رفتیم بعضی می گفتند مگر ایران سینما دارد؟ اما طراحی این پوسترها حاصل کار، تعامل و هم فکری افراد بزرگی بود که همه زحمت کشیدند. امیدوارم باز هم فضایی ایجاد گردد که این کار ادامه داشته باشد، گرچه الان از آن رفت وآمدها دیگر خبری نیست.

تقی پور درباره اصطلاح یک لیستی که در طراحی پوستر اصلی این نمایشگاه درج شده است، نام کرد: در دهه 60 و 70، میزان پوستر صد در هفتاد واحد شمارش مواد تبلیغاتی بود، مثلا وقتی می گفتند به ما پوستر یک لیستی بده، یعنی از ما پوستر صد در هفتاد می خواستند، درواقع یک لیستی واحد شمارش پوستر و مواد تبلیغاتی در سینما بود که البته الان این عبارت منسوخ شده است.

حقیقی درباره نمایش پوسترهای سینمای کوبا در این نمایشگاه گفت: در آن موقع، در کشورهایی مانند کوبا که انقلاب رخ داد، طراحان تصمیم بر این گرفتند که پوستر فیلم هایی که از دیگر کشورها به آنجا می رود، به شیوه خود طراحی نمایند. مثلا یکی از معروف ترین کشورها، لهستان بود. آنها برای همه فیلم هایی که از کشورهای دیگر به آنجا می آمد، پوستر طراحی می کردند. در حال حاضر، آن پوسترها در دنیا از گران قیمت ترین پوسترها هستند. درواقع طراحان گرافیک اروپای شرقی یادگار خوبی به جا گذاشتند که حتی برای دانشگاه های گرافیک آموزنده بود. در انقلاب کوبا هم همین اتفاق رخ داد؛ فیلم هایی که از تمامی کشورها به کوبا می رفتند، مجدد برایشان پوستر طراحی می شد. به طوری که کوبایی ها در طراحی پوسترهای انقلابی مشهور شده بودند، حالا آن پوسترها قیمت گزافی دارند. امیدوارم درباره پوسترهای ایرانی هم همین اتفاق رخ بدهد تا تبدیل به گنجینه ای شوند.

نمایشگاه مروری بر گزیده پوسترهای بین المللی سینمای ایران و پوسترهای سینمایی کوبایی همزمان با برگزاری سی وهشتمین جشنواره دنیای فیلم فجر، در پردیس سینمایی چارسو میزبان علاقه مندان است.

جزئیات نمایش فیلم های جشنواره دنیای فیلم فجر

در آستانه برگزاری سی وهشتمین جشنواره دنیای فیلم فجر جدول نمایش روزانه فیلم های این رویداد سینمایی منتشر شد.

به گزارش ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره دنیای فیلم فجر، درحالی که فردا چهارشنبه 5 خرداد ماه این جشنواره به صورت رسمی شروع به کار می نماید، جزئیات نمایش فیلم ها انتشار یافت.

اکران فیلم های این دوره از جشنواره از فردا ساعت 11 صبح شروع می گردد و آخرین سانس نمایش 19:50 خواهد بود.

بلیت فروشی فیلم های جشنواره دنیای فیلم فجر از امروز سه شنبه 4 خردادماه به صورت آنلاین شروع شده است.

سامانه بلیت فروشی 24 ساعت قبل از نمایش فیلم های جشنواره در دسترس عموم قرار می گیرد.

فیلم های سی و هشتمین جشنواره دنیای فجر در سالن های سینما چارسو، سالن یک و دو سینما آزادی و سالن روباز سینمای کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به نمایش درمی آیند.

جدول نمایش آثار در سایت جشنواره و در این لینک قابل مشاهده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1966

به "شروع رسمی جشنواره جهانی فیلم فجر از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع رسمی جشنواره جهانی فیلم فجر از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید