3 پیک سفر تا انتها 15 مهرماه

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر پیش بینی کرد سفرهای تابستانی با توجه به تعطیلی های تقویم، تا 15 مهر ادامه یابد و با انتها تعطیلات ماه صفر، سفرها از استان خراسان رضوی به سمت سایر استان ها بویژه استان های شمالی پراکنده گردد.

3 پیک سفر تا انتها 15 مهرماه

به گزارش خبرنگاران، علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پنجاه و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که به انگیزه مدیریت سفرها در دهه خاتمهی ماه صفر و شهریور با حضور نمایندگان 28 دستگاه اجرایی برگزار گردید، گفت: در حال حاضر با سه پیک سفر روبرو هستیم که تعطیلات خاتمه ماه صفر و تعطیلات نیمه نخست مهرماه را در بر خواهد گرفت.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اضافه نمود: در تعطیلات خاتمهی ماه صفر مقصد تعداد قابل توجهی از زائران به سمت شهر مشهد در استان خراسان رضوی خواهد بود و به تبع این اقدام، استان هایی که به عنوان استان های مشخص انتخاب شده اند، شامل استان های گلستان، خراسان جنوبی و سمنان نیز دربرگیرنده پراکندگی سفرهای این تعطیلات خواهند بود.

معاون گردشگری کشور با این پیش بینی که زائران با خاتمه ماه صفر به تدریج از استان خراسان رضوی و استان های همجوار خارج می شوند، گفت: برای مدیریت خروج زائران احتیاج است ستادهای اجرایی خدمات سفر استان ها با اتخاذ تدابیر لازم از جمله ادامه فعالیت موکب ها دو تا سه روز پس از خاتمه شهادت امام رضا(ع) اقدامی شایسته در میزبانی از زائران انجام دهند.

شالبافیان با تاکید بر اینکه فعالیت ستادهای اجرایی خدمات سفر در استان ها با خاتمه ماه صفر به خاتمه نخواهد رسید، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیش بینی می گردد بیشترین حجم خروج از استان خراسان رضوی روز آدینه (24 شهریورماه) خواهد بود، به همین علت در مسیر بازگشت فعالیت دستگاه ها و خدمات رسانی به زائران نیز تداوم خواهد داشت. از این رو استان ها باید به نیروهای محلی و موکب هایی که داوطلبانه فعالیت می نمایند برای استمرار فعالیت اطلاع رسانی نمایند و حمایت های لازم را به عمل آورند.

معاون گردشگری با این یادآوری که همیشه و از دیرباز با نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی با پیک سفرهای تابستانی روبه رو خواهیم بود، گفت: پیش بینی می گردد زائرانی که از استان خراسان رضوی خارج می شوند در استان های گلستان، مازندران و سایر استان ها ماندگار شوند و تراکم جمعیت به استان های شمالی منتقل گردد. از این رو از دستگاه های خدمات سفر استانی تقاضا دارم تمهیدی جدی برای مدیریت سوانح جاده ای داشته باشند.

شالبافیان با بیان اینکه طبق آمار بیش از 76 درصد سفرهای هموطنان سراسر کشور به صورت زمینی انجام می گردد، اضافه نمود: این موضوع نشان می دهد که اگر تمرکز و توجه جدی به مدیریت سفرهای زمینی و کنترل حوادث داشته باشیم، گام بزرگی برای افزایش ایمنی و امنیت گردشگران برداشته خواهد شد.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و یا کمپین سی - شصت را برای ترغیب گردشگران به توقف و افزایش استراحت رانندگان پیشنهاد کرد.

معاون گردشگری بعلاوه به منظور مدیریت زائران در تعطیلات دهه خاتمهی ماه صفر یادآور شد: از همکاران صدا و سیما به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد مرکزی هماهنگی ستاد سفر تقاضا دارم که به منظور لزوم تدارک محل اقامت در شهر مشهد و نیز تهیه بلیت برگشت اطلاع رسانی گسترده داشته باشند که این اقدام می تواند در مدیریت یکی از اصلی ترین پیک های سفر پیش رو مؤثر باشد.

او ادامه داد: با وجود اینکه ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان رضوی برای 700هزار نفر - شب اقامت تدارک دیده است، اما لحاظ کردن دیگر تدابیر می تواند در مدیریت سفرها مؤثر واقع گردد.

شالبافیان بعلاوه به اعضای ستاد سفر توصیه کرد تغییرات آب و هوایی، وجود گرد و غبار و نیز مواج بودن سواحل را در اطلاع رسانی های سفر مورد تاکید و توجه قرار دهند.

پیش بینی افزایش سفر چینی ها، روس ها و همسایگان به ایران

مصطفی فاطمی فیروزآبادی، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه با بیان اینکه در روزهای پیش رو با پیک دوم سفرهای گردشگران خارجی نیز روبه رو هستیم، گفت: پیش بینی های ما حاکی از این است که بسیاری از تورهایی که برای ورود به ایران ثبت نام نموده اند بویژه از کشورهای همسایه، روسیه و چین در مهر و آبان بیشترین حجم سفرها را داشته باشند.

او اضافه نمود: پیرو این پیش بینی، تشکیل کمیسیون امنیت گردشگران خارجی در استان هایی که گردشگران خارجی به آن وارد می شوند، ضروری است. این اقدام باید با هماهنگی استاندار و معاون سیاسی امنیتی استاندار و حضور دستگاه های امنیتی انتظامی، انجام و مصوبات آن ارسال گردد. ضروری است تدابیر لازم برای ایمنی و امنیت گردشگران خارجی که پیک دوم سفرهای آن ها از مهرماه شروع خواهد شد، مدنظر قرار گرفته گردد.

فاطمی بعلاوه برنامه ریزی برای مدیریت ترددها و خدمات رسانی در طول مسیر، تسهیل ترددها در مسیرهای ورودی و خروجی به ویژه در استان های شمالی، مدیریت نوسانات دما، مواج بودن دریا و رعایت نکات ایمنی در سواحل را برای تعطیلات پیش رو مطرح نمود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 21 شهریور 1402 بروزرسانی: 21 شهریور 1402 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2549

به "3 پیک سفر تا انتها 15 مهرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 پیک سفر تا انتها 15 مهرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید