ورزشکاران المپیکی ایران برای یک سال تعویق المپیک حقوق نمی گیرند

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، به گزارش خبرنگاران، سیدرضا صالحی امیری دومین نشست خبری آنلاین خود را امروز یکشنبه برگزار کرد تا پیرامون آخرین تصمیم گیری ها و برنامه ها در کمیته ملی المپیک و همچنین برخی مسائل جانبی توضیحاتی ارائه دهد. وی در آغاز این نشست با تبریک حلول ماه رمضان ابراز امیدواری کرد که به برکت این ماه، بحران کرونا از ایران و جهان ریشه کن شود.

ورزشکاران المپیکی ایران برای یک سال تعویق المپیک حقوق نمی گیرند

سروسامان به تشکیلات کمیته المپیک

صالحی امیری با یادآوری طراحی برنامه های 15 گانه برای کمیته ملی المپیک توضیح داد: گزارش عملکرد دو ساله کمیته ملی المپیک در قالب این برنامه تهیه شده که به زودی در مورد آن اطلاع رسانی کامل انجام می شود. رسیدگی به ساختار و سر و سامان دادن به تشکیلات کمیته ملی المپیک و امور داخلی یکی از مهمترین اقدامات بود که اجرا شده است.

نیاز 70 میلیاردی کشتی

وی به نشست هیات اجرایی که امروز برگزار شد، اشاره کرد و گفت: علیرضا دبیر در نشست امروز گزارش کامل از فدراسیون کشتی ارائه داد. به گفته وی بین 60 تا 70 میلیارد تومان هزینه برای پیشبرد اهداف و برنامه ای کشتی در سال جاری لازم است. از کسانی که پیش از این برای کشتی تلاش داشتند تشکر می کنم اما دبیر در هشت ماه گذشته تلاش زیادی برای سامان دهی شرایط کشتی داشته است. سامان دهی نیروی انسانی، جذب منابع و اسپانسر از جمله دلایل آن است. ضمن اینکه دبیر زبان مشترک با اهالی کشتی دارد.

امکان دریافت بودجه ارزی را نداریم

صالحی امیری در مورد بودجه کمیته بین المللی المپیک که برای اختصاص به کمیته های ملی المپیک پیش بینی شده است، گفت: کمیته بین المللی المپیک بودجه مصوب برای حمایت مالی از کشورها را افزایش داده است. البته به خاطر مسائل ترانسفر ارز، امکان دریافت نداریم. در ایران معادل ریالی به ورزشکاران پرداخت می شود، پول ما هم در حساب ioc ذخیره می شود. رئیس کمیته ملی المپیک یادآور شد که 10 و 3 دهم میلیون دلار میزان افزایش اعتبار کمیته بین المللی المپیک برای کشورها طی یک سال آینده است.

پرداخت 60 میلیون به المپین ها

وی در ادامه در مورد حقوق پرداختی به ورزشکاران المپیکی گفت: مصوب شده که 60 میلیون تومان طی دو مرحله 30 میلیون تومانی به ورزشکارانی که صاحب سهمیه هستند، پرداخت شود. وزارت ورزش مرحله اول و کمیته ملی المپیک مرحله دوم را باید پرداخت کنند.

مربیان جا مانده چه کنند؟

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد چرایی عدم پرداخت حقوق مصوب ستاد عالی به مربیان در مرحله اول پرداخت حقوق ها گفت: در این زمینه هر فردی که دریافتی نداشته است باید به خانم فرامرزیان یا آقای علی نژاد مراجعه کنند چرا که پرداختی های مرحله اول بر عهده وزارت ورزش بوده است.

روش محاسبه بودجه فدراسیون ها

وی با بیان اینکه امروز در مورد بودجه مصوب فدراسیون ها در سال جاری بحث داشتیم، توضیح داد: جداول بودجه فدراسیون ها طراحی و رقم ها معین است. بودجه سال قبل به علاوه افزایش 10 درصدی اصل این برنامه است با این تفاوت که فرایند اجرای برنامه در ارتباط با تامین منابع است.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه شرایط خزانه دولت مناسب نیست، یادآور شد: توزیع بودجه در چهار فصل است که اولین آن کمک مستقیم به فدراسیون ها است. برای این برنامه در سال جاری 30 میلیارد پیش بینی شده است. معادل همین مبلغ هزینه های اعزام های بین المللی ما خواهد بود.

رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه بودجه پرسنل ردیف سوم بودجه کمیته ملی المپیک را تشکیل می دهند، گفت که ردیف چهارم مربوط به تجهیزات و خرید آنها می شود.

صالحی امیری با تاکید دوباره بر اینکه بودجه 99 فدراسیون ها با 10 درصد نسبت به سال گذشته اعمال می شود، گفت که پرداختی کامل به فدراسیون ها منوط به دریافتی کامل کمیته از دولت خواهد بود.

اولین پرداختی چه زمانی خواهد بود؟

وی اضافه کرد: به محض اولین دریافتی از خزانه و احتمالاً تا پایان اردیبهشت ماه اولین مرحله پرداختی به فدراسیون ها انجام می شود. این احتمال را بدهید که در صورت تشدید شرایط کرونا، دولت باید بیمه بیکاری تخصیص دهد. به ما قول داده شده که اولین پرداختی نیمه دوم اردیبهشت ماه انجام می شود اما در صورت این مسائل و ادامه بحران ها، احتمال تعویق به خردادماه وجود دارد.

بودجه را با مدیریت بحران تعریف می کنند

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه در سنوات گذشته این کمیته به صد درصد تعهدات مالی خود عمل کرد، یادآور شد: سال جاری شرایط کاملاً متفاوت و متاثر از بحران کرونا است به همین دلیل با احتیاط از موضوع بودجه و عمل به تعهدات در قبال فدراسیون ها حرف می زنیم. تعهد صد درصدی منوط به دریافتی کامل از خزانه است. شرایط کشور در سال جاری خیلی خاص است و بودجه را با مدیریت بحران تعریف می کنند.

میزان کمک به فدراسیون ها چقدر است؟

وی با یادآوری دوباره اینکه بودجه مستقیم به فدراسیون ها 30 میلیارد تومان است، گفت که بودجه غیرمستقیم هم 30 میلیارد تومان است که شامل موارد مختلف می شود. در واقع نیمی از کمک کمیته به فدراسیون ها مستقیم و نیمی دیگر غیرمستقیم است.

واکنش به اعتراض برخی فدراسیون ها

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد بودجه فدراسیون ها و مطرح بودن برخی اعتراضات نسبت به افزایش یکسان بودجه برای همه فدراسیون ها گفت: هیات اجرایی مصوب کرده که آقای افتخاری الگویی را برای توزیع بودجه فدراسیون های قهرمانی تهیه کند تا بعد از تصویب، بر اساس آن اقدام به کار شود. در این الگو حداقل 10 آیتم از جمله المپیکی بودن فدراسیون، برنامه های قهرمانی در فدراسیون و … مد نظر قرار داده می شود. در کل اینکه به سمت نظام مند کردن پرداخت بودجه به فدراسیون ها هستیم.

پرداخت حقوق فقط یک سال اول

صالحی امیری در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد حقوق المپین ها و اینکه با توجه به تعویق یک ساله المپیک توکیو، بازه زمانی یک ساله پرداخت حقوق افزایش نخواهد داشت، گفت: پرداخت حقوق فقط برای همان یک سال اول است، تعویق المپیک باعث افزایش فرایند پرداختی نمی شود.

از بازنشستگی داورزنی بی خبرم

صالحی امیری در مورد صحبت هایی که در مورد روسای برخی فدراسیون ها و بازنشسته بودن آنها مطرح شده مانند محمدرضا داورزنی، گفت: از این موضوع بی اطلاعم. البته لیستی در وزارت ورزش است که به دلیل 35 سال به بالای خدمت باید بازنشسته شوند، درست است اما اینکه نام چه کسانی در این لیست هستند، خبر ندارم.

واکنش به تعدیل نیرو در برخی فدراسیون ها

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین اقدام اجرا شده در برخی از فدراسیون ها برای تعدیل نیروهای کاری و اینکه چرا حمایتی از آنها نمی شود، گفت: با این مسئله موافقم. این مسئله برای ما در ارتباط با هتل و آکادمی وجود دارد، دو نفر را به دلیل ناکارآمدی تعدیل کردیم اما به خاطر شرایط فعلی تاکید کرده ام که افراد به کار گرفته شوند تا مسئله ای برای شان ایجاد نشود. تذکر شما را هم در نشست با فدراسیون ها منتقل می کنم.

شاید تجدید نظر بشود

وی در مورد حقوق و مزایای ورزشکاران المپیکی تاکید کرد: هر تعهدی باید عملیاتی شود. خیلی ها مراجعه می کنند و از بابت عمل نشدن به تعهدات گله مند هستند. بنابراین عدم پرداختی حقوق به المپین ها به خاطر تعویق المپیک منفی نیست. چه بسا اگر شرایط تغییر کند، شاید در این زمینه تجدید نظر داشته باشیم.

معین تکلیف کارگزار اسپانسری کاروان

صالحی امیری در مورد اسپانسر کاروان المپیک هم اینگونه توضیح داد: با سه اسپانسر مذاکره کرده بودیم، با یک کارگزار اسپانسری به توافق رسیدیم یعنی ایران نوین. به خاطر تعویق المپیک قرارداد لغو شد چون قرارداد تا مردادماه بود. قرار است هفته آینده جلسه دوباره ای داشته باشیم برای تمدید قرارداد و زمان آن.

فراهم کردن شرایط تمرین در منزل

وی با بیان اینکه پیمان فخری پیشنهادی در مورد چگونگی تمرین ورزشکاران مطرح کرده گفت: اینگونه پیشنهاد شده که تجهیزات لازم مهیا شود تا ورزشکاران در صورت ادامه بحران کرونا بتوانند در منزل در شرایط بهتر و با نظارت مستقیم مربیان شان، تمرینات را دنبال کنند.

جلسات کمیسیون ها آنلاین است

صالحی امیری در مورد فعالیت کمیسیون های کمیته ملی المپیک و اینکه طی هفته های گذشته به جز کمیسیون صلح و ورزش که ویدیویی ارائه داشت، گفت: اعلام شده که فعالیت کمیسیون ها از طریق برگزاری نشست های آنلاین دنبال شود. فکر می کنم تا به امروز برای چهار کمیسیون نشست برگزار شده و این فرایند ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1258

به "ورزشکاران المپیکی ایران برای یک سال تعویق المپیک حقوق نمی گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشکاران المپیکی ایران برای یک سال تعویق المپیک حقوق نمی گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید