معاون استاندار تهران اعلام نمود: پایتخت در معرض خطرات ناشی از کم آبی!

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، معاون استاندار تهران گفت: با توجه به مصرف بی رویه و تداوم برداشت غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی، تهران در معرض خطرات ناشی از کم آبی و فرونشست قرار گرفته است.

معاون استاندار تهران اعلام نمود: پایتخت در معرض خطرات ناشی از کم آبی!

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، به نقل از وزارت نیرو، عبدالرضا چراغعلی در جلسه سازگاری با کم آبی استان تهران، گفت: متوسط ارتفاع بارش در استان تهران 280 میلی متر است که اندکی بالاتر از میانگین کشوری محسوب می گردد.

وی میزان سرانه آب مصرفی استان تهران را حدود 355 مترمکعب در سال بیان کرد و گفت: با توجه به جمعیت مستقر در استان و منابع آب موجود، این میزان سرانه بسیار پایین بوده و استان تهران دومین استان فقیر کشور از نظر منابع آبی محسوب می گردد.

معاون استاندار تهران با اشاره به اینکه استان تهران سالانه به طور میانگین 200 میلی متر پایین می رود، گفت: نتیجه این فرونشست ها در بلندمدت تخریب ابنیه ها و زیرساخت ها است.

وی رشد مالی، توسعه فعالیت های صنعتی، انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش فراوری پسماند را از مهمترین رخدادهای اجتماعی و مالی چند سال اخیر نام برد و اضافه نمود: افزایش سیلاب های مخرب، افزایش نسبی درجه حرارت و تبخیر و تعرق، ذوب سریع برف، افزایش بی رویه مصرف منابع آب و بحران آب از نتایج این رخدادهاست.

چراغعلی با بیان اینکه مصرف بی رویه منابع آب زیرزمینی باعث ایجاد چالش های بسیاری برای استان شده است، گفت: افت کیفیت مخازن آب زیرزمینی و شور شدن منابع آبی و خاک، کاهش پتانسیل و ظرفیت آبخوان ها و بروز مسائل تأمین آب در بخش های مختلف مصرف بویژه شرب، فرونشست زمین و تخریب ابنیه و زیرساخت های شهری و روستایی و تخریب اراضی کشاورزی و افزایش آلودگی های زیست محیطی از جمله تبعات مصرف بی رویه منابع آب زیرزمینی است.

معاون استاندار با تاکید بر لزوم تعامل همه دستگاه های اجرایی برای مدیریت مصرف آب، گفت: بالا بودن سطح تحصیلات بهره برداران منابع آب، امکان جایگزینی پساب تصفیه شده برای مصارف کشاورزی و همکاری دستگاه قضائی و انتظامی از پتانسیل های خوب موجود در استان است که از آنها می توان جهت صیانت از منابع آب استفاده کرد.

همچنین یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در این جلسه با بیان اینکه منابع آب در دسترس استان حدود 4854 میلیون متر مکعب است، گفت: متأسفانه حدود 86.5 درصد از این منابع مورد استفاده قرار می گیرد که همین موضوع استان را در معرض بحران شدید آبی قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس استانداردها فقط باید 40 درصد منابع آب در دسترس مورد استفاده قرار گیرد تا خللی از نظر تأمین آب به وجود نیاید، گفت: مصرف 40 تا 60 درصد منابع نشانگر وجود تنش آبی و مصرف بیش از 60 درصد بیانگر بحران آبی است که این رقم اکنون در استان تهران افزون بر 86.5 درصد است

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1757

به "معاون استاندار تهران اعلام نمود: پایتخت در معرض خطرات ناشی از کم آبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون استاندار تهران اعلام نمود: پایتخت در معرض خطرات ناشی از کم آبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید