وسایل جابجایی در پنانگ مالزی

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، پنانگ بسیار کوچک است و با وسایل نقلیه عمومی به راحتی میتوانید در آن به سرعت گشت و گذار کنید، جزیره پنانگ مالزی سواحل زیبایی دارد و تاریخ قدیمی ای را در دل خود نگاه داشته است. این شهر محبوب شکموهاست چون آشپزهای پنانگ خوراکی های فوق العلاده خوشمزه و معروفی را برای پذیرایی آماده میکنند.

وسایل جابجایی در پنانگ مالزی

تریشو مالزی در پنانگ

بهترین راه تماشای جورج تاون با سرعتی بسیار کم، تریشو (trishaw) محسوب می‌شود. با این وسیله می‌توانید به کلیه گوشه و کنار شهر سر بزنید و از آنجا که دوستدار محیط زیست است، طرفداران زیادی بین گردشگران تور مالزی دارد. در پنانگ حدود 200 تریشو وجود دارد که بیشتر آن‌ها در منطقه جورج تاون تردد می‌کنند.

نوع مدرن تریشو به صورت سه چرخه است و دیگری نیازی نیست راننده آن را بکشد. گردشگران می‌توانند با فراغ بال و آرامش از نقاط مختلف شهر دیدن کنند و تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای خود رقم بزنند. در ضمن می‌توانید در مکان‌های مختلف نیز توقف کرده، عکس بگیرید یا سوغاتی بخرید. قیمت کرایه از 15 تا 30 هزار تومان برای هر ساعت متغیر است؛ البته می‌توانید سر قیمت با راننده توافق کنید.

اتوبوس در پنانگ

اتوبوس‌های سریع‌السیر پنانگ، مقرون به صرفه‌ترین وسیله نقلیه در این جزیره محسوب می‌شوند؛ هر چند بر خلاف اسم‌شان سرعتی کمی داشته و غیر قابل پیش‌بینی هستند. برای دسترسی به آن‌ها می‌توانید به ترمینال اتوبوسرانی کومتار (Komtar) یا ترمینال فری (Ferry) بروید.

چنانچه یک سفر چند روزه به پنانگ دارید، پیشنهاد می‌کنیم از رپید پاسپورت (Rapid Passport) استفاده کنید؛ این کارت هوشمند امکان تردد نامحدود با اتوبوس‌های سریع‌السیر پنانگ را برای یک هفته فراهم می‌کند. برای تهیه آن می‌توانید به کلیه باجه‌های رپید پنانگ، ترمینال اتوبوس کومتار، ترمینال اتوبوس ولد کوئری، پنانگ سنترال و... مراجعه کنید.

اتوبوس‌های «رپید پنانگ دابل دکر» (Rapid Penang Double Decker) فعالیت خود را از 20 جولای 2016 آغاز کردند. این اتوبوس‌ها ظرفیت حمل 108 نفر را دارند که 40 درصد بیشتر از اتوبوس‌های یک طبقه است. مسیر تردد دابل دکر به جاده 101 (بین ولد کوئری و تلوک باهانگ)، جاده 102 (بین فرودگاه بین‌المللی پنانگ و تلوک باهانگ) و جاده 301 (بین ولد کوئری و رلو) اختصاص دارد.

فراموش نکنید که پول خرد داشته باشید و عین مبلغ کرایه را به راننده بدهید، زیرا پول شما را خرد نمی‌کنند. اتوبوس رپید پنانگ 203 و 204 به ایر ایتام (Air Itam)، به سمت غرب در لبو چولیا (Lebuh Chulia) می‌رود و 1500 تومان هزینه برمی‌دارد، یا عازم جنوب می‌شود که برای بازدید از تپه پنانگ و  معبد کک لوک سی (Kek Lok Si) مناسب است. کومتار، مقر اصلی اتوبوس‌ها در جورج تاون به شمار می‌رود و در رده دوم، ترمینال ولد فری (Weld ferry) قرار دارد. تمام اتوبوس‌هایی که از ترمینال فری حرکت می‌کنند، در کومتار توقف دارند؛ اما اتوبوس‌هایی که از شهر به مقصد کوتمار می‌آیند، شاید در ترمینال فری توقف نداشته باشد.

هواپیما در پنانگ

فرودگاه بین‌المللی «پنانگ بایان لپاس» (Penang Bayan Lepas) که اخیرا بازسازی شده است، یکی از فرودگاه‌های بزرگ و مجهز مالزی به شمار می‌رود. این فرودگاه در ساحل جنوب شرقی جزیره پنانگ قرار گرفته که حدود 30 دقیقه با جورج تاون فاصله دارد. پروازهای مستقیم داخلی به شهرهایی نظیر کوالالامپور، جوهور بهرو، کوتا بارو، کوتا کینابالو، کوچینگ، میری و کوانتان صورت می‌گیرد. پروازهای بین‌المللی نیز شامل هنگ کنگ، تایپه، گوانگجو، سنگاپور، بانکوک، جاکارتا، سورابایا و غیره می‌شود.

برای سفر به بخش‌های مختلف پنانگ می‌توانید از فرودگاه به ترمینال اتوبوسرانی کومتار بروید و از آنجا عازم مقصد مورد نظرتان شوید. این اتوبوس‌ها سرعت چندانی نداشته و ارزان هستند؛ کرایه اتوبوس از فرودگاه تا ترمینال کوتمار 2700 تومان است.

اما با تاکسی نیز می‌توانید به مرکز شهر بروید که در صورت داشتن چمدان، گزینه مناسب‌تری است. کافی است به کانتر تاکسی بروید و با پرداخت هزینه، رهسپار مقصدتان شوید؛ به این ترتیب نه سرتان کلاه می‌رود و به خاطر ترافیک از شما کرایه بیشتر نمی‌گیرند.

تاکسی در پنانگ

تاکسی‌ها باید طبق قانون از تاکسی متر استفاده کنند؛ ولی کسی به این موضوع توجه ندارد. به همین دلیل قبل از سوار شدن باید به راننده مقصد خود را اعلام کنید تا مبلغ کرایه را به شما بگوید. البته می‌توانید سر قیمت با راننده به توافق برسید.

در مراکز خرید، فرودگاه، هتل‌های مهم و ایستگاه‌های اتوبوس به راحتی می‌توانید تاکسی‌ها را ببینید. معمولا تعداد آن‌ها به اندازه شهر کوالالامپور و سنگاپور نیست و به همین دلیل در سایر نقاط شهر به وفور یافت نمی‌شوند. البته در ترمینال اتوبوس کومتار و فری نیز مستقر هستند.

دو نوع تاکسی در خیابان‌های پنانگ تردد می‌کنند؛ تاکسی‌های معمولی به رنگ قرمز و تاکسی‌های پریمیم به رنگ آبی. اگر شانس با شما یار باشد، تاکسی آبی دارای تاکسی متر نصیب‌تان می‌شود که از 6 هزار تومان شروع می‌شود و برای هر کیلومتر 2 هزار تومان دریافت می‌کنند. با این تاکسی‌ها می‌توانید به مسافت‌ها دور در نزدیکی مرز تایلند و سنگاپور بروید. تاکسی‌های قرمز هم همان تاکسی‌هایی هستند که جلوی مراکز خرید تجمع می‌کنند. کرایه تاکسی معمولا از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر مشخص است و افراد محلی از این موضوع خبر دارند.

قطار در پنانگ

قطار بین شهری کی تی ام (KTM) به کوالالامپور و سنگاپور و همچنین شهرهای مابین آن‌ها تردد می‌کند و سفری دلپذیر و آرامش‌بخش را به گردشگران هدیه می‌دهد. با وجود واگن‌های تخت‌دار می‌توانید در وقت و پول خود صرفه‌جویی کنید. این ایستگاه قطار در پنانگ نیست، بلکه در باترورث (Butterworth) مالزی قرار دارد؛ بنابراین برای رسیدن به ایستگاه باید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید و بالعکس.

ون در پنانگ

ون‌هایی به نام رپید موبیلیتی (Rapid Mobiliti) در ماه می 2015 کار خود را در پنانگ آغاز کردند که خدمات آن‌ها به طور خاص برای افراد معلول جسمی است و بالابر و ویلچر دارد. به این ترتیب این افراد می‌توانند به راحتی از مبدا خود به مقصد بروند. ساعت کار این ون‌ها از 8 صبح تا 5 عصر است و کرایه‌‌ها از 6 هزار تومان شروع شده و برای هر 100 متر یا 21 ثانیه، مبلغ 200 تومان اضافه می‌شود.

تراموا در پنانگ

جورج تاون در جزیره پنانگ در اوایل قرن بیستم، سیستم تراموای پر رونقی داشت که بخشی از سیستم حمل و نقل نسبتا یکپارچه و کارآمد جزیره بود. اما به تدریج در زمان استعمار انگلیس از بین رفت. در سال‌های اخیر صحبت راجع به راه اندازی مجدد تراموا و مناطق خودرو ممنوع در شهر قوت گرفته است.

خودرو در پنانگ

کرایه خودرو به خصوص برای دیدن سواحل غربی و جنوبی جزیره گزینه‌ی مناسبی است. البته به یاد داشته باشید که تعدادی از خیابان‌های این جزیره یک طرفه و جاده‌ها باریک هستند. در ساعات شلوغی یعنی بین ساعات 7:30 تا 9:30 صبح و 5:30 تا 7:30 عصر به واسطه حضور تعداد زیاد موتورسیکلت و گردشگر سعی کنید سراغ رانندگی نروید.

قایق سواری در تور پنانگ

قایق‌ها از بندر پنانگ به باترورث و بالعکس هر روز از ساعت 5:30 صبح تا 1 بامداد در هر 15 دقیقه تردد می‌کند. کرایه برای افراد بزرگسال 1200 تومان، کودکان 600 تومان، دوچرخه 1400 تومان، موتورسیکلت 2000 تومان و خودرو 7700 تومان است.

قایق‌های سریع‌السیر نیز موجود است. امکان رزرو آنلاین وجود دارد، ولی باید حتما پرینت بلیط را همراه داشته باشید. در این قایق‌ها علاوه بر فروش اسنک‌ها و نوشیدنی‌ با قیمت مضاعف، سرویس بهداشتی نیز خواهید داشت.

یکسری از قایق‌ها نیز هر روز در ساعت 8:15 و 8:30 به لنکاوی (Langkawi) و در ساعت 2:30 و 5:15 عصر از لنکاوی به پنانگ حرکت می‌کنند. این قایق‌های خیلی قدیمی، فاقد هر گونه امکانات و رستورانی هستند. خدمه مودبی ندارد و ممکن است رفتار مناسبی نداشته باشند.

انتشار: 20 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 314

به "وسایل جابجایی در پنانگ مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسایل جابجایی در پنانگ مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید