جزئیات طرح ترافیک 98 و حذف طرح زوج و فرد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، خبرنگاران آنلاین:سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، طی اطلاعیه ای جزئیات طرح ترافیک 98 و حذف طرح زوج و فرد را گفت.

جزئیات طرح ترافیک 98 و حذف طرح زوج و فرد

به گزارش شهرنوشت، در اطلاعیه سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران آمده است:

به اطلاع همه شهروندان محترم می رساند طرح ترافیک همانند سال گذشته در محدوده مرکزی شهر تهران اجرا می شود. همچنین از ابتدای تیرماه 98 طرح زوج یا فرد حذف خواهد شد و به جای آن، طرح کنترل آلودگی هوا در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) اجرا می شود.

ازاین رو، ضروری است تمام دارندگان خودروهای شخصیِ ساکن تهران و همچنین ساکنان دیگر شهرها که با خودروی شخصی قصد سفر به تهران را دارند، قبل از ورود به محدوده های ترافیکی اول و دوم در سامانه تهران من به نشانی My.tehran.ir ثبت نام کرده باشند و حساب آن ها به میزان کافی، موجودی (شارژ) داشته باشد.

در سال 98 با هدف تشویق بیشتر شهروندان به قانون مداری و کاهش موارد اعمال جریمه، با هماهنگی پلیس راهور ناجا، مهلت یک ماهه ای برای پرداخت عوارض طرح ترافیک و جلوگیری از جریمه در نظر گرفته شده است.

بر این اساس، شهروندانی که با خودروی شخصی وارد محدوده طرح ترافیک شده اند اما در حساب خود موجودی کافی نداشته اند، یک ماه مهلت دارند که بدهی خود را پرداخت کنند تا در فهرست اعمال جریمه قرار نگیرند.

دارندگان خودروها برای دریافت هشدارِ مهلتِ یک ماهه از طریق پیامک و استفاده از این مهلت باید در سامانه ثبت نام کرده باشند. ثبت نام در سامانه تهران من و دریافت پیامک هشدار، رایگان است و هزینه ای برای شهروندان ندارد.

بر اساس مصوبات قانونی، از اول تیرماه که اجرای طرح زوج یا فرد در تهران سرانجام می یابد و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا جایگزین آن می شود، در هر فصل خودروهای پلاک تهران 20 روز (و خودروهای پلاک غیر تهران 15 روز) مجاز به تردد رایگان در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) هستند. زوج یا فرد بودن پلاک خودروها نیز در معین روزهای مجاز اثری ندارد و ملاک، صرفاً تعداد روزهای ورود است.

عوارض تردد در این محدوده در روزهای فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک معین شده است. طبعاً شمارش تعداد روزهای مجاز برای تردد رایگان در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) مشروط به آن است که ثبت نام در سامانه انجام شده باشد و ازاین رو ضروری است همه دارندگان خودرو یک بار در سامانه ثبت نام کرده و معینات خودروی خود را وارد کرده باشند.

در سال جاری، خودروهای کمتر آلاینده که معاینه فنی برتر دریافت کرده باشند، بیش از سال گذشته از تخفیفِ هزینه های طرح ترافیک برخوردار می شوند و میزان تخفیف برای این دسته از خودروها از 20 درصد به 25 درصد افزایش پیداکرده است. خودروهای با عمر کمتر از چهار سال که الزامی به اخذ معاینه فنی عادی ندارند نیز برای برخورداری از تخفیف معاینه فنی برتر می توانند به مراکز صدور معاینه فنی مراجعه کنند.

همچنین برای اولین بار در سال 98 ساکنان محدوده های ترافیکی که در سالیان اخیر محدودیت های تردد با خودرو برای آن ها مسائلی را ایجاد کرده بود، از امتیاز جدید و ویژه ای برخوردار شده اند که هزینه طرح ترافیک برای آن ها 50 درصد کمتر از دیگران است. امتیازی که سال قبل برای ساکنان محدوده در نظر گرفته شده بود (یک بار خروج رایگان قبل از ساعت 8:30 و یک بار ورود بعد از ساعت 17) نیز همچنان برقرار است.

ساکنان محدوده طرح ترافیک که سال گذشته برای برخورداری از امتیاز مذکور در سامانه تهران من ثبت نام کرده و مدارک خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر به تأیید رسانده بودند (اگر در بخش سکونت آن ها تاریخ سرانجام سکونت درج نشده باشد) نیاز به ثبت نام مجدد به عنوان ساکن محدوده طرح ترافیک ندارند. کسانی که قصد دارند از امتیازات سکونت در محدوده بهره مند شوند، کافی است پس از ثبت معینات محل سکونت خود به همراه مدارک (شامل سند یا اجاره نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند) به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) نیز صرفاً برای عوارض مربوط به همان محدوده (روزهای مازاد بر تعداد مجاز) از امتیاز و تخفیف مذکور برخوردارند. این دسته از شهروندان، از هفته آینده می توانند پس از ثبت معینات در سامانه تهران من به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه و مدارک مذکور را ارائه کنند تا سکونت آن ها در سامانه مورد تأیید قرار گیرد.

شهروندان مطلع باشند غیر از تأیید مدارک سکونتی که نیازمند مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر است، کلیه اقدامات مربوط به طرح ترافیک عموم شهروندان به صورت غیرحضوری و در سامانه اینترنتی تهران من به نشانی My.tehran.ir انجام می گیرد و هیچ یک از مراحل ثبت نام، شارژ حساب و حتی حل مسائل احتمالی نیاز به مراجعه حضوری نیست. شماره تلفن 137 داخلی 5 نیز به صورت شبانه روزی جوابگوی سؤالات شهروندان محترم است و به علاوه هرگونه اعتراض، نیاز به بررسی مجدد یا درخواست نیز داخل سایت در بخش پشتیبانی قابل اعلام و پیگیری است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 454

به "جزئیات طرح ترافیک 98 و حذف طرح زوج و فرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح ترافیک 98 و حذف طرح زوج و فرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید