گزینه های اقتصادی سید حسن نصرالله برای مقابله با فشارهای آمریکا

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، دبیرکل حزب الله ضمن تأکید بر نقش پررنگ واشنگتن در جلوگیری از رشد مالی لبنان٬ برای ایستادگی دربرابر فشارهای مالی آمریکا به جایگزین هایی اشاره کرد.

گزینه های اقتصادی سید حسن نصرالله برای مقابله با فشارهای آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری النشره با وجود تأکید سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله بر عدم تعلیق رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید در سایه بحران کنونی به ویژه پس از استعفای سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان٬ درحال حاضر باب گزینه های جایگزین دولتی و مالی در چارچوب استفاده از تحولات اخیر کشور و تصمیم گیری های دقیق دراین خصوص باز است؛ گزینه هایی که رسیدن به آنها در شرایط عادی ممکن نبود.

طی روزهای گذشته٬ تلاش های مستقیم آمریکا برای موج سواری بر اعتراضات مردمی لبنان فاش شد؛ به ویژه با ادعاهای مایک پامپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در خصوص کمک به لبنانی ها برای رهایی از نفوذ ایران در این کشور(!) این ادعاهای واهی وزیر خارجه آمریکا به معنای آن است که واشنگتن می خواهد انگشت اتهام را به سمت حزب الله بگیرد؛ اما سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در همان سخنرانی اول خود پس از آغاز اعتراضات٬ نسبت به موج سواری آمریکایی ها هشدار داد و در سخنرانی دوم خود نیز با تأکید بر ضرورت صحبت از نقش آمریکایی ها در جلوگیری از خروج لبنان از بحران مالی و مالی٬ به این موضوع پرداخت.

اما سیدنصرالله دیروز در سخنرانی سوم خود پس از آغاز اعتراضات٬ تصمیم گرفت با توجه به اینکه نتایج همه رایزنی های دولتی حاکی از تلاش برای کودتا ضد نتایج انتخابات اخیر پارلمانی از یک سو و کنارگذاشتن حزب الله از دولت از سوی دیگر است ٬از این سطح فراتر رود.

از این منظر٬ کاملاً روشن بود که دبیرکل حزب الله می خواست یک پیام مهم به معترضان بدهد که عنوان اصلی آن این بود که دشمن شما آمریکایی است که مانع حرکت چرخه مالی لبنان می شود٬ نه حزب الله یا ایران. سید حسن نصرالله همچنین با صحبت از گزینه های جایگزین مالی در لبنان که شامل شرکت های چینی و روسی و ایرانی بوده و در نتیجه وتوهای معروف آمریکا از سرمایه گذاری در لبنان محروم می شوند ٬به تلاش های آمریکا برای جلوگیری از پیشرفت مالی لبنان اشاره کرد.

در عین حال سید نصرالله اشاره کرد که سوریه و عراق نیز به شکل اساسی جزء جایگزین های مالی لبنان است که آمریکا باز هم مانع استفاده لبنانی ها از فرصت بزرگی که پیشِ رو دارند چه در بازار گسترده عراق و چه عملیات بازسازی در سوریه می شود.

براساس این تفاسیر به یک معادله روشن می رسیم که دبیرکل حزب الله می خواست آن را بگوید، این معادله این است که با توجه به تلاش ها برای ایجاد کودتای سیاسی و مالی در لبنان در سایه فشارهای موجود ضد اکثریت پارلمانی کنونی٬ میان یک دولت مستقل واقعی و جایگزین های مالی مذکور ارتباط ایجاد کند. البته این معادله همچنان در سطح یک گزینه است و به مرحله تصمیم گیری نرسیده است و احتمالاً این برگه ای است که حزب الله می خواهد رو کند.

بنابراین می توان گفت که پیام امروز دبیرکل حزب الله مبنی بر این بود که کنار استفاده از اعتراضات مردمی در چارچوب عملیات مبارزه با فساد٬ این واقعیت نهفته است که حزب الله هیچ گاه تسلیم خواسته های آمریکا نمی شود تا واشنگتن از اعتراضات مردمی برای کودتا ضد مقاومت لبنان استفاده کند.

درواقع چشم انداز سیدنصرالله حرکت به سمت یک دولتی بود که بتواند در برابر خواسته ها و فشارهای آمریکا ایستادگی کند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 889

به "گزینه های اقتصادی سید حسن نصرالله برای مقابله با فشارهای آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه های اقتصادی سید حسن نصرالله برای مقابله با فشارهای آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید