گردشگری ترکیه و راهکارهای عجیب خروج از بحران

به گزارش تور مالزی ارزان، رئیس جمهور ترکیه در آخرین کوشش برای تسکین اوضاع وخیم صنعت گردشگری این کشور، از شهروندان ترکیه ای درخواست کرد تعطیلات را در کشور خود سپری نمایند.

گردشگری ترکیه و راهکارهای عجیب خروج از بحران

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

رجب طیب اردوغان با توجه به شرایط بسیار نگران نماینده و تیره روزگی های روزافزون صنعت گردشگری ترکیه، شخصا از مردم کشورش درخواست کرد برای کاهش ضررهای ناشی از عدم حضور گردشگران روس ، تعطیلات را در ترکیه بگذرانند.

آمار و ارقام جدید منتشر شده ازسوی اداره آمار ترکیه حاکی از آن است که درآمدهای گردشگری این کشور در سال 2015 میلادی با 8/3 درصد کاهش روبرو شده و از 31/5 میلیارد دلار به 34/4 میلیارد دلار کاهش پیدا نموده است.

در این میان، تعداد شهفرایندان ترکیه که کشورهای خارجی را برای سفر انتخاب می نمایند از 7 میلیون و 982 هزار نفر در سال 2014 به 8 میلیون و 750 هزار نفر در سال 2015 رسیده و هزینه ای که گردشگران ترکیه ای در خارج از کشورشان می نمایند، نیز از 5/5 میلیارد دلار به 5/7 میلیارد دلار افزایش یافته است.

به گزارش المانیتور، ترکیه جدی ترین فرایند نزولی در گردشگری را در ماه نوامبر 2015 تجربه کرد ، زمانی که ارتش ترکیه یک ففرایند هواپیمای جنگی روس را در مرز مشترک با سوریه منهدم کردند و روابط مسکو و آنکارا رو به تیرگی رفت.

با ورشکستگی هتل داران در ترکیه، آنها در انتظار راهکاری از سوی دولت هستند و در این میان اردوغان که ظاهرا از شرایط کنونی مستاصل شده، تنها راهکار را درخواست از مردم ترکیه برای سپری کردن تعطیلات در کشور خودشان دیده و همچنین از مردم کشورش خواسته از محصولات داخلی به جای محصولات خارجی استفاده نمایند.

بعضی از نمایندگان بخش گردشگری در ترکیه از پیشنهاد ممنوعیت کامل سفرهای خارجی و همچنین مجازات شهفرایندان ترکیه ای در صورت انجام این کار حمایت نموده اند، اما اغلب رسانه ها اقدام افراط گرایانه اردوغان برای ممنوعیت سفرهای خارجی را در تضاد با درک و منطق معرفی کردند.

کمیل اغورلو، نایب رئیس اتحادیه سرمایه گذاران گردشگری ترکیه نیز خواهان اقداماتی در جهت غیر جذاب کردن مقاصد خارجی برای ترکیه ای ها شده و عنوان نموده باید محدودیت ها و مالیات های اضافی برای خروج از کشور وضع گردد تا مردم به گذراندن تعطیلات در کشور خودشان تشویق شوند.

معصوم تورکر که سال 2002 برای مدتی وزیر اقتصاد ترکیه بود نیز در واکنش به این اقدامات گفته است:

اگرچه این تصمیمات غیرمنطقی به نظر می رسند، اما می توان مالیات های جدیدی برای افرادی که از کشور خارج می شوند مشخص کرد و این درخواست رئیس جمهور انگیزه ای برای دیگران جهت اقدامات مشابه خواهد بود . دولت می داند چه کسانی مرتبا به خارج از کشور سفر می نمایند و اگر این افراد توانایی هزینه های سفر خارجی را دارند، می توانند مالیات اضافه را هم پرداخت نمایند. چهار میلیون ترکیه ای هدف این طرح هستند.

از سویی دیگراحمد تن، وزیر سابق گردشگری ترکیه در دهه 1990 با مخالفت با طرح اردوغان آن را ایجاد محدودیت برای آزادی سفر شهفرایندان ترک دانست و اظهار کرد: ایجاد دلسردی در سفر خارجی موجب افزایش گردشگران داخلی نخواهد شد. مردم ما با ارز خارجی هزینه نخواهند کرد، در حالی که ما نیازمند ارز خارجی گردشگران خارجی هستیم. به هر حال بسیاری از مردم از درخواست اردوغان اطاعت نخواهند کرد.

از سوی دیگر، داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در کوشش جداگانه و با رویکردی متفاوت در روبرو با گرداب مسائل صنعت گردشگری عنوان نموده که دولت انتظار دارد گردشگران روس علیرغم تنش میان آنکارا و مسکو دوباره به ترکیه بازگردند.

داوود اوغلو در یک نشست خبری در روز دوشنبه از طرح حمایتی 87 میلیون دلاری دولت از صنعت گردشگری اطلاع داد و گفت:

ما معتقدیم گردشگران روس دوباره به ترکیه بازخواهند گشت و مسائل سیاسی نباید میهمانان روس ما را که از کشور بازدید می نمایند، تحت تاثیر قرار دهد.

روسیه پس از انهدام جت جنگی خود توسط ارتش ترکیه در ماه نوامبر، تحریم های مالی را علیه ترکیه اعمال و تمامی پروازهای چارتر به مقصد ترکیه را لغو کرد و به یک باره صنعت گردشگری ترکیه که وابستگی فراوانی به گردشگران روس دارد را با چالشی بی سابقه روبرو کرد، بحرانی که امروز تا حدی سخت و زیان آور شده که مقامات عالی رتبه ترکیه را مستاصل در پی یافتن راه برون رفتی از این شرایط قرار داده است.

ترکیه سال هاست اولین انتخاب گردشگران خوش گذران روس است و روس ها علاقه فراوانی به ویژه به آنتالیا و آنالیا دارند که خدمات کامل و با قیمت مناسب به آنها ارائه می دهد.

رکود گردشگری در حال حاضر دلیل بیش از نیمی از کسری بودجه ترکیه است که این موضوع یکی از ضعف های اساسی مالی ترکیه محسوب می گردد.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 992

به "گردشگری ترکیه و راهکارهای عجیب خروج از بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری ترکیه و راهکارهای عجیب خروج از بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید