کرونا و اینفوگرافیک های درست آموزشی

به گزارش تور مالزی ارزان، اینفوگرافیک، مهمترین و سریع ترین راه اطلاع رسانی به عموم مردم است. با نگاهی به اینفوگرافیک های ایران متوجه می شویم که در این کار ضعیف عمل شده است. شیوع ویروس کرونا چند وقتی است مردم سراسر کشور را به شدت نگران نموده است؛ هرچند که وقوع چنین پدیده هایی اجتناب ناپذیرند؛ اطلاعات درست و نادرست از آثار کشنده و مخرب ویروس و نحوه مواجهه مردم با این پدیده و انتشار شایعاتی از قبیل تهیه و مصرف شربت کرونایی، غذاهای کرونایی و خوردن و یا نخوردن مواد خوراکی خاص هم به نگرانی های بیشتر مردم در سراسر کشور دامن زده است.

کرونا و اینفوگرافیک های درست آموزشی

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت آنلاین چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در این میان حوزه های مختلف و متولی مانند وزارت بهداشت، صداوسیما، شهرداری ها، هلال احمر، مراکز بهداشتی و بیمارستان ها اقدام به اطلاع رسانی های آموزشی گوناگون و وسیعی را در تهیه تیزر و کلیپ، خبر، گزارش، مصاحبه و اینفوگرافیک ها انجام داده اند که بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

در این بین اینفوگرافیک ها با توجه به ماهیت گرافیکی و جذاب شان بازخورد بیشتری در نشر و بازنشر را در بین دیگر محتواهای فراوری شده در فضای مجازی داشته اند. مزیت اینفوگرافیک در ارائه اطلاعات، ساده سازی و فهم اطلاعات پیچیده و جذاب نمودن ارائه اطلاعات است. از اینفوگرافیک برای رسیدن به مقاصد گوناگونی همچون اطلاع رسانی، افزایش سرعت انتقال اطلاعات، آموزش، قرار دادن حجم وسیعی از اطلاعات در فضایی کم، راهنماهای کاربردی، نتایج یک تحقیق علمی و یا نظرسنجی، جلب توجه بینندگان به یک موضوع، نقشه ها و مسیریابی، مجتمع نمودن چند نوع اطلاعات در یک تصویر و ده ها مورد دیگر به کار می رود.

آن چیزی که در اینفوگرافی ها یا به تعبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی اطلاع نگاشت ها به عنوان یک بستر اطلاع رسانی کوتاه مطرح می گردد، مختصر و موثر بودن شان در ارائه اطلاعات است. به نظر می رسد با توجه به اینکه در فضاهای مجازی پزشکان و متخصصان حوزه بهداشت و روابط عمومی ها متولی به شکلی مستمر در حال فراوری محتوا و ارائه آموزش های پیشگیری در فضای مجازی هستند و سعی می نمایند تا به این شیوه استرس مردم را کنترل و نگرانی ها را کاهش دهند؛ اما در فراوری محتوای اینفوگرافیک های داخلی مشاهد می گردد که استانداردهای لازم در این زمینه رعایت نمی گردد. به طوری که ارائه مطالب زیاد و بعضاً غیرمرتبط باعث می گردد خواننده از خوانش آن صرف نظر کند یا به هم ریختگی و عدم تناسب عناصر تصویری باعث سردرگمی مخاطب گردد. برای همین از هر شخصی در مورد نوع پیشگیری از کرونا ویروس سوال گردد، جواب ها متنوع و گسسته است. نقش حوزه های ارتباطی علی الخصوص روابط عمومی ها و رسانه های همکار در این زمینه برای اطلاع رسانی صحیح، کامل و مختصر بسیار حیاتی است کما اینکه مطلعی مردم و حساسیت مردم نسبت به این موضوع نتیجه زحمات و کوشش روابط عمومی ها، رسانه ها و پزشکان در مهار و شکست ویروس کرونا در کشور بوده است.

از آنجا که فضای مجازی در فراوری محتوا و انتشار آن در کشور صندلی نخست را داراست، رعایت نکات ظریفی در فراوری اینفوگرافیک های آموزشی سلامت در مواقع ضروری برای مطلع سازی در فضای حاکم بر جامعه می تواند جریان اطلاعاتی را به شکل متناسبی راهنمایی کند. حتی انسجام در این نوع اطلاع رسانی ها می تواند بروز شایعه را کاهش و موجب افزایش اعتماد مردم به رسانه ها و روابط عمومی ها گردد. لذا حداقل بایستی اطلاعات گرافیگی بر اساس فراوری و نشر در فضای مجازی طراحی و ارائه گردد. بارها دیده شده محتواهای منتشر شده در فضای مجازی بر اساس تبلیغات محیطی و بیرونی طراحی و بازنشر شده که تفاوت در قالب فضاهای اشاعه دهنده باعث شده مخاطب استقبال چندانی از مطالب نداشته باشد. جنس محتوا و حتی قالب طراحی بایستی مختص فضای مجازی ارائه گردد.

فرض کنید اگر که قرار بود اطلاعات آموزشی ویروس کرونا با اطلاعات و حجم محتوا در قالب خشک و متن بیان شوند، آیا در آن صورت می توانست حجم دربرگیری را در بین مخاطبان به وجود آورد؟

در مقایسه با اینفوگرافیک های فراوری شده در کشورهای مبتلا به ویروس کرونا مانند چین، ژاپن، کره جنوبی و ایتالیا و سایر کشورها با ایران بهتر می گردد به این نتیجه رسید که کماکان در نحوه ارائه محتوای رسانه ای به هر شکلش افراط و تفریط می گردد. به طوری که محتوا را به صورت هجمه ای از اطلاعات هر آنچه که احتیاج است و نیست یک جا به مخاطب عرضه می گردد. یکی از تکنیک های اینفوگرافیک پردازش و دسته بندی اطلاعات است به طوری که موضوعات مطرح شده طی یک فرایند داستان وار و دنباله دار بیان شوند. علی رغم زحمات کشیده شده در ارائه اطلاعات تصویری در بیشتر اینفوگرافیک های فراوری شده در مورد پیشگیری از ابتلا به کرونا در ایران، شاهد انباشت اطلاعات و فراوانی محتوا بدون پردازش و خلاصه وار بودن و عدم پیوستگی هستیم که حتی مخاطبی که به این دسته اطلاعات آموزشی احتیاج مبرم دارد هم نمی تواند از اطلاعات ارائه شده بهره کافی را ببرد در نتیجه از خواندن و نشر آن هم صرف نظر می نماید.

در نمونه اینفوگرافی بالا که توسط یکی از حوزه های متولی پیشگیری از ویروس کرونا تهیه شده ملاحظه می کنید، انباشت اطلاعات و عدم خلاصه نویسی و عدم استفاده از جذابیت های بصری که لازمه اینفوگرافیک است، رعایت نشده. همین موضوع باعث می گردد مخاطبین میلیونی در صفحات تلفن همراه خود به سادگی و سهولت نتوانند از مطالب آموزشی ارائه شده به درستی استفاده نمایند. ضمناً زیبایی المان ها و رنگ های به کار رفته هم در تمایل مخاطب به پیگیری مطالب حائز اهمیت است.

در تصویر پایین علاوه بر استفاده از علائم تصویری و مطالب کوتاه مختصر، مطالب آموزشی با علائم تصویری متناسب به مخاطب ارائه شده است.

با وجود تلخی های شیوع این بیماری در کشور و ابتلای هموطنان عزیزمان در نقاط مختلف کشور و کوشش شبانه روزی پزشکان در ارائه خدمات به مبتلایان، تهدید ویروس کرونا می تواند فرصت مناسبی برای روابط عمومی ها و سازمان های متولی برای احتیاجسنجی در زمینه فراوریات محتوای آموزشی با شیوه های جدیدی اطلاع رسانی مانند اینفوگرافیک ها باشد. حتی می گردد اطلاعات را به گونه ای تنظیم و ارائه کرد که آرامش و کنترل استرس که یکی از لازمه ها مقابله با ویروس کروناست در بین محتوای آموزشی به خواننده منتقل گردد.

از آنجا که روابط عمومی ها و رسانه ها می توانند حلقه وصل معین نماینده ای بین اطلاعات سازمانی و مردم باشند؛ ساده سازی مطالب پیچیده و ارائه بهتر و یکسان محتوا به بالا بردن روحیه اجتماعی جامعه یاری شایانی خواهد نمود. آموزش های هدفمند به عنوان یک رسانه اجتماعی در راستای مسئولیت های اجتماعی روابط عمومی ها و عموم رسانه ها در شرایطی که جامعه به همبستگی و انسجام و دریافت اطلاعات دقیق و صحیح را دارد می تواند حوزه های مختلف ارتباطی را در روبرو با بحران های مانند ویروس کرونا در ارتباط با مردم محک جدی بزند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1530

به "کرونا و اینفوگرافیک های درست آموزشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و اینفوگرافیک های درست آموزشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید