ورود 4 فروند ای تی آر به ناوگان هما تا دو هفته آینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، اصغر فخریه کاشان درباره نحوه تحویل این هواپیماها گفت: بر اساس قرارداد منعقد شده ایران تا 15 روز دیگر 4 فروند از این هواپیماها را تحویل خواهد گرفت. 9 فروند دیگر نیز تا خاتمه سال 2017 و باقی هواپیماها در سال 2018 تحویل ایران می گردد.

ورود 4 فروند ای تی آر به ناوگان هما تا دو هفته آینده

وی ادامه داد: برای تمام 20 فروند هواپیمای ای. تی. آر نیز مانند ایرباس و بوئینگ فاینانسور وجود دارد. سری اول (4 فروند آماده تحویل) از محل پیش پرداخت ها خریداری شد و با نهایی شدن و اجرای فاینانسور پیش پرداخت ها جبران می گردد.

وی در مورد چرایی طولانی شدن مذاکرات با ای. تی. آر گفت: در جریان مذاکرات خرید هواپیماها در ابتدا باید مطمئن می شدیم که خدمات بعد از فروش را می توانیم داشته باشیم. این خدمات پس از فروش دو دسته هستند. یکی خدمات اصلی است که باید از سازنده موتور بگیریم و دیگری خدماتی که از باقی عوامل گرفته می گردد.

وی شرح داد: متاسفانه سازنده موتور هواپیماهای ای تی ار که یک شرکت کانادایی است راضی به ارائه خدمات پس از فروش نبود و ما با این شرکت بر سردریافت امتیاز خدمات پس از فروش مذاکرات طولانی داشتیم و مقاماتی از این شرکت در چند نوبت به ایران آمدند. بعد از سه هفته مذاکره طولانی نهایتا این شرکت متن توافقنامه را امضا نکرد. عدم امضای این توافق از سوی شرکت کانادایی به این معنا بود که اگر این هواپیماها مسئله ای پیدا کند ایران امکان دریافت خدمات پس از فروش و قطعه را ندارد لذا در برهه ای مذاکرات را متوقف کردیم و با فشار بر کمپانی ای. تی. آر خواهان آن شدیم که این شرکت کانادایی را سرمیز مذاکره بیاورند؛ با این حال تا همین لحظه ای. تی. آری ها به هر دلیلی نتوانستند این شرکت را پای میز مذاکره بیاورند.

فخریه کاشان ادامه داد: با اعلام مخالفت شرکت کانادایی برای ارائه خدمات پس از فروش، ما هم به ای. تی. آر اعلام انصراف کردیم. مدتی بعد نهایتا از طرف ای. تی. آر اعلام شد که ما خودمان خدمات نهایی را به شما می دهیم و ایران می تواند از شرکت ایتالیایی ـ فرانسوی ای. تی. آر خدمات پس از فروش را به صورت مستقیم دریافت کند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل ادامه داد: ما اعلام کردیم ایران چگونه و از چه طریقی مطمئن باشد که شما می توانید تحت لیسانسی که دارید مجوزهای خدمات پس از فروش را ارائه دهید. لذا خواهان یک نظریه حقوقی و هم چنین تایید آن از سوی کمپانی ای. تی. آر شدیم که نهایتا با این درخواست هم موافقت شد.

وی در این خصوص شرح داد: نظریه حقوقی به این معناست که حقوقدانی که مسئول تنظیم قرارداد است، بنویسد و بگوید که بر اساس این قرارداد این کمپانی می تواند این خدمات را ارائه دهد. دوم اینکه خود ای. تی. آر هم بنویسد که اجازه دارد این کار را انجام دهد. در نهایت هر دو درخواست ایران تأیید و در حال حاضر کمپانی ای. تی. آر در قرارداد نهایی متعهد به ارائه خدمات پس از فروش به ایران شده است و در صورت تقض قرارداد مجبور به دادن خسارت هستند.

ایران به طور همزمان در کنار برنامه ریزی برای خرید هواپیماهای غول پیکر مسافربری به منظور افزایش توان فرودگاه های کوچک خود و انعطاف پذیر کردن ناوگان هوایی نسبت به خرید هواپیماهای با برد کوتاه و ظرفیت مسافرپذیری پایین نیز اقدامات جدی انجام داد که در نخستین گام به امضای یک موافقت نامه برای خرید 20 فروند هواپیمای ATR از این شرکت ایتالیایی منجر شد.

با انتها مذاکرات برای خرید این هواپیماها امروز رسما و با حضور مقاماتی از کمپانی ای تی آر این قرارداد در محل هواپیمایی ایران ایر به امضا رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 7 آذر 1398 شناسه مطلب: 807

به "ورود 4 فروند ای تی آر به ناوگان هما تا دو هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود 4 فروند ای تی آر به ناوگان هما تا دو هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید