هشدار روسیه به غرب درباره کوشش ها برای ایجاد تنش بین ایران و عراق

ایرنا نوشت: نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نسبت به کوشش بیگانگان برای کشاندن عراق به سوی تقابل با ایران هشدار داد.

هشدار روسیه به غرب درباره کوشش ها برای ایجاد تنش بین ایران و عراق

به گزارش خبرگزاری تاس، واسیلی نبنزیا دیروز (12 آذرماه) در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص اوضاع عراق گفت: ما نگران تاثیر منفی احتمالی شرایط سیاسی عراق هستیم؛ شرایطی که نتیجه بعضی کوشش ها برای دامن زدن و افزایش تنش ها در اطراف ایران است.

وی اضافه کرد: کوشش ها برای درگیر کردن (دو طرف) به سوی یک تقابل منطقه ای، اوضاع داخلی عراق را بی ثبات می نماید. عراق این حق را دارد تا روابط عادی با همسایگانش داشته باشد و در راستا توسعه آن گام بردارد. هیچ کس حق ندارد این روابط را تضعیف کند.

کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در این جلسه، بدون اشاره به نام کشوری، از همسایگان عراق خواست از مداخله در امور داخلی بغداد خودداری نمایند.

همچنین جنین هنیس پلاسچارت نماینده سازمان ملل متحد در عراق نسبت به بروز بحران اعتماد در این کشور به دلیل طولانی شدن عدم تحقق وعده های داده شده، ابراز نگرانی کرد و گفت: نه فقط دولت، بلکه همه سیاسیون باید برای اصلاحات، مسئولیت بپذیرند.

وی در گزارشی به آخرین شرایط این کشور پس از اعتراضات اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: این اعتراضات، ابتدا توسط جوانان کلید خورد تا صدای ناامیدی آنها از چشم انداز ضعیف مالی، اجتماعی و سیاسی و آرزوهای بزرگشان برای فردایی بهتر، به دور از فساد و منافع حزبی و به دور از مداخلات خارجی شنیده گردد.

عراق در روزهای اخیر شاهد تظاهرات و ناآرامی به ویژه در استان های جنوبی این کشور بوده که تاکنون ده ها کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

مرحله نخست اعتراضات در عراق از اول اکتبر (9 مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات مالی و گسترش خدمات عمومی شروع شد، اما به تدریج مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، به گونه ای که گروهی از معترضان خواهان اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و بعضی دیگر نیز شعار براندازی دولت را سر دادند.

دور بعدی اعتراضات در عراق از 25 اکتبر (سوم آبان) شروع شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادها برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته های مالی و صدور دستورالعمل های مختلف، نتوانسته آرامش را به طور کامل به کشور بازگرداند.

تداوم این اعتراض ها و واکنش بعضی جریان های سیاسی برای کناره گیری نخست وزیر این کشور سبب شد تا عادل عبدالمهدی استعفای خود را تقدیم مجلس کند. مجلس عراق نیز یک روز پس از ارائه رسمی استعفا با آن موافقت کرد.

اکنون بحث اصلی محافل سیاسی و دولت این کشور اصلاح قانون انتخابات و موضوع جانشین اصلی نخست وزیر مستفعی عراق است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 30 دی 1398 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 922

به "هشدار روسیه به غرب درباره کوشش ها برای ایجاد تنش بین ایران و عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار روسیه به غرب درباره کوشش ها برای ایجاد تنش بین ایران و عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید